Roryk. Nieśmiały detektyw. Tajemnica zamku Wiewiórzec – recenzja patronatu

Tytuł: Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa czerwonej ważki
Seria: Roryk. Nieśmiały detektyw
Autor: Oliver Schlick
Tłumaczenie: Emilia Skowrońska
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania: 2024
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna


Nierozwiązane sprawy sprzed lat są jak porzucone w trakcie czytania książki – często znamy ich bohaterów na tyle, że zdążyliśmy się z nimi w pewien sposób związać, ale brakuje nam najważniejszego, czyli zakończenia.

Najlepsza seria książek detektywistycznych dla dzieci

Właśnie z taką nierozwiązaną sprawą będzie musiał się zmierzyć duet najmilszych detektywów pod literackim słońcem – Roryk nieśmiały detektyw oraz jego urocza asystentka, dwunastoletnia Matylda.

Z pełną śmiałością informuję, że trzeci tom jednej z najlepszych serii detektywistycznych dla dzieci, objęłam swoim bajkochłonkowym patronatem. Podobnie jak i dwie poprzednie części cyklu, o których możecie przeczytać tutaj:

Widzę, że ta sprawa wiąże się z ekstremalnymi wyzwaniami. I to dla każdego z nas: ja nagle muszę radzić sobie ze spontaniczną nieśmiałością. Doktor Herkenrat musi stawić czoła nie tylko swojej fobii na punkcie wiewiórek, lecz także nieprzyjaznemu dozorcy. A nieszczęsny Roryk musi zmierzyć się z ogrodem francuskim, a teraz także z kolekcją lalek. 

Oliver Schlick, Roryk. Nieśmiały detektyw. Tajemnica zamku Wiewiórzec, 12. Nowe odkrycia i napad, str. 179

Zbrodnia sprzed 25 lat

,,Roryk. Nieśmiały detektyw. Tajemnica zamku Wiewiórzec” Olivera Schlicka prowadzi nas tym razem na peryferia miasta, gdzie mieści się elitarna szkoła z internatem. Są jednak wakacje i placówka pozostaje niemal wyludniona. Pozostają w niej jedynie osoby, które częściowo mogą mieć coś wspólnego ze sprawą morderstwa sprzed 25 lat…

Roryk z Matyldą oraz oczywiście Doktorem Herkenratem, czyli niemożliwie strachliwym psem dziewczynki, przybywają na zaproszenie dyrektorki szkoły, aby rozwiązać tę zagadkę. Czy uda im się pokonać barierę czasu i odkryć nowe dowody? Jaki motyw stoi za tą paskudną zbrodnią? Oraz dlaczego życie w latach 90-tych wyglądało zupełnie inaczej?

Książka z wartościami

Czytelnicy, którzy znają już tę serię, na pewno znają też jej mocne strony. Wiedzą, że autor doskonale żongluje humorem, niezawodną logiką oraz elementami zaskoczenia. Niemniej ważne są zawoalowane wartości, które cały cykl reprezentuje.

Jedną z nich jest oczywiście pochwała różnorodności. Bez względu na to, kim się jest, można spełniać swoje marzenia. Najlepszym tego przykładem jest sam tytułowy bohater. Można przecież wyjść z błędnego założenia, że detektyw powinien być wyłącznie pewny siebie i odważny. Roryk jest tego dokładnym przeciwieństwem.

Pochwała nieśmiałości

W części ,,Tajemnica zamku Wiewiórzec” nieśmiała jednak staje się również… niezwykle gadatliwa do tej pory Matylda. Jej nieśmiałość jest jednak wyjątkowo wybiórcza i objawia się wyłącznie w kontakcie z pewnym czarującym jej rówieśnikiem.

Na drugim planie świetnie został podjęty również wątek cech charakteru, które ogólnie postrzegane są często jako negatywne, a w rzeczywistości które spełniają jednak równie ważne funkcje jak pozostałe przymioty osobowości. Doskonałym tutaj przykładem jest właśnie m.in. ta osławiona nieśmiałość, ale też np. strach przed wiewiórkami (i wszystkim innym) psiaka Matyldy. 

,,Roryk. Nieśmiały detektyw. Tajemnica zamku Wiewiórzec” jest bez wątpienia książką wybitną, bez pudła. Taką, która przynosi mnóstwo czytelniczej frajdy oraz satysfakcji we wspólnym (z bohaterami) dążeniu do rozwiązania zagadki. Będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 9 roku życia. Bardzo polecam!

Link do strony wydawnictwa: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/roryk-niesmialy-detektyw-tajemnica-zamku-wiewiorzec/


Poprzedni wpis
Kompletny przewodnik, z którym odbudujemy cywilizację – recenzja i kod zniżkowy
Następny wpis
Lego Creator. Dzikie zwierzęta z safari – recenzja klocków
Tags: +10, +11, +12, +13, +9, 2024, blog książkowy, detektyw, Dwukropek, Emilia Skowrońska, książka detektywistyczna dla dzieci, książki dla dzieci, lata 90-te, Matylda, nieśmiałość, Oliver Schlick, patronat medialny, patronat medialny Bajkochłonki, pies, powieść detektywistyczna, powieść dziecięca, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Roryk. Nieśmiały detektyw, Roryk. Nieśmiały detektyw. Tajemnica zamku Wiewiórzec, tajemnica, Wydawnictwo Dwukropek, zagadki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja