Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa czerwonej ważki – recenzja patronatu

Tytuł: Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa czerwonej ważki
Seria: Roryk. Nieśmiały detektyw
Autor: Oliver Schlick
Tłumaczenie: Emilia Skowrońska
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania: 2023
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna


Kolejna sprawa trafia na najbardziej nieśmiałego detektywa na świecie… oraz jego współpracownicę, dwunastoletnią Matyldę. Rezolutna dziewczynka pomaga w śledztwach, przesłuchuje świadków i rusza swoją głową w celu dotarcia do sedna sprawy!

Roryk. Nieśmiały detektyw

,,Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa czerwonej ważki” to już drugi tom emocjonującej serii dla dzieci (i nie tylko) autora Olivera Schlicka. Powieść skupia się przede wszystkim na jednej zagadce, prowadząc czytelników przez rozmaite tajemnice, wybrane motywy czy rzucające cień podejrzeń wskazówki. 

Poprzednia część: ,,Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły” była początkiem pewnych znajomości oraz otwarciem wątków, które w tomie drugim mają swoje kontynuacje. Z tego powodu zachęcam do poznawania bohaterów w kolejności chronologicznej ukazywania się książęk, nie jest to jednak żadną miarą obowiązkowe.

Przy okazji muszę z dużą radością wspomnieć, że zarówno tę pozycję jak i poprzednią objęłam swoim bajkochłonkowym patronatem medialnym!

Powieść detektywistyczna dla każdego

Jeżeli zaintrygował Was tytuł: ,,Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa czerwonej ważki”, ale na przykład cierpicie na entomofobię, czyli po prostu boicie się owadów – uspokajam! Wspomniana ważka to jedynie symbol, który znany artysta namalował na płótnie. Główna sprawa drugiego tomu toczy się bowiem wokół skradzionego obrazu, ale nie tylko!

W grę wchodzi również napaść oraz znacznie zawężone grono podejrzanych. Okazuje się, że zamachu dokonano po niewielkim, kilkuosobowym przyjęciu. Z kolei ślady DNA wskazują, że na miejscu nie było nikogo więcej niż tylko garstki wspomnianych gości.

Matylda wraz z Rorykiem mają poważną zagadkę do rozwiązania. Goni ich jednak czas, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że w areszcie została osadzona niewinna osoba. Co ciekawe, w tle przewija się świetny wątek z serialem o wymownym tytule ,,Mordercze żony”. Jeżeli znacie już część pierwszą tej książkowej serii, będziecie mile zaskoczeni rozwinięciem tego tematu.

Czytam jeszcze raz cały akapit – i nagle mam to! Czuję się tak, jakbym stała w pomieszczeniu, w którym panują egipskie ciemności, i niespodziewanie ktoś zapalił światło. Ping! A potem drugie: Ping! I jeszcze. I jeszcze, i jeszcze, i jeszcze. Ping! Ping! Ping! Ping! Ping! Ping! Ping! Aż wreszcie jest tak jasno, że przypomina to patrzenie prosto w reflektor. A więc tak czuje się człowiek, gdy doznaje olśnienia!

Oliver Schlick, Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa czerwonej ważki, 18. Pięść z ciemności, str. 332

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

,,Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa czerwonej ważki” to książka nie tylko świetnie napisana, którą czyta się jednym tchem. To również lektura nie traktująca czytelników protekcjonalnie. Będąc nawet dorosłym odbiorcą można zabawić się w zgadywanie, kto jest winien przestępstw, bo autor serwuje sporo zmyłek i poszlak, które momentami wodzą za nos nawet wprawionego znawcę kryminałów.

Jestem przekonana, że z tą książką miło spędzicie czas. A po jej lekturze… może zainteresujecie się nieco sztuką i malarstwem? Polecam ,,Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa czerwonej ważki”  wszystkim czytelnikom powyżej 9 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/roryk-niesmialy-detektyw-sprawa-czerwonej-wazki/

OFICJALNA PREMIERA: 23.08.2023 rok


Poprzedni wpis
Sylvanian Families. Domek nad jeziorem – recenzja zabawki
Następny wpis
Billy i dziwny dzień – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +9, 2023, blog książkowy, detektyw, Dwukropek, Emilia Skowrońska, książka detektywistyczna dla dzieci, książki dla dzieci, malarstwo, Matylda, nieśmiałość, obraz, Oliver Schlick, patronat medialny Bajkochłonki, pies, powieść detektywistyczna, powieść dziecięca, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Roryk. Nieśmiały detektyw, Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa czerwonej ważki, sztuka, tajemnica, Wydawnictwo Dwukropek, zagadki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja