Książka dzieciństwa i pory roku w Jeżynowym Grodzie – recenzja

Tytuły: Wiosna w Jeżynowym Grodzie, Lato w Jeżynowym Grodzie, Jesień w Jeżynowym Grodzie, Zima w Jeżynowym Grodzie
Seria: W Jeżynowym Grodzie
Autorka: Jill Barklem
Ilustracje: Jill Barklem
Tłumaczenie: Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Jedną z pierwszych książek, jakie zrecenzowałam na tej stronie, była właśnie W Jeżynowym Grodzie. Ponadczasowy zbiór opowiadań wybitnej autorki Jill Barklem, który sprawia, że dzieciństwo jest takie jak być powinno – magiczne, ciepłe i pełne fantazji.

Ukochana klasyka literatury dziecięcej

Książka przez długi czas była niedostępna, później szczęśliwie została wznowiona, a teraz wydawnictwo Znak Emotikon przychodzi do czytelników z pięknym pomysłem, dzięki któremu Jeżynowy Gród może ponownie wypełnić się dziesiątkami drobnym, tupoczących stópek. 

Postanowiono ze zbiorczego tomu wyjąć cztery opowiadania i zadedykować je porom roku. Na samym początku ukazała się Wiosna w Jeżynowym Grodzie, a w tym tygodniu do dostania będzie Lato w Jeżynowym Grodzie. Kolejne dwie części – Jesień w Jeżynowym Grodzie oraz Zima w Jeżynowym Grodzie zaplanowane są na kolejnych kilka miesięcy, do listopada 2024 roku.

Lepiej razem czy osobno?

Pierwotnie książki także były wydawane osobno. Na samym początku powstały właśnie te związane z porami roku – edycja wiosenna, letnia, jesienna i w końcu zimowa. Autorka głównymi bohaterami uczyniła myszy, które zamieszkiwały niemal rajskie miejsce, wspierając się nawzajem, pracując oraz miło spędzając czas. 

Jeżeli zastanawiacie się, czy lepiej sięgnąć po zbiorcze wydanie W Jeżynowym Grodzie, czy skupić na pojedynczych książkach obrazkowych, odpowiedzcie sobie na pytanie, czy bardziej wolicie czytać grubsze tomy, czy może jesteście fanami zwięzłych historii.

Pory roku w Jeżynowym Grodzie

Format wszystkich książek z serii jest ten sam – w każdej znajdziecie identyczny zestaw ilustracji. Jedyna różnica polega na tym, że sięgając po wersję z osobnymi porami roku, wprowadzacie w swoim domu pewnego rodzaju rytuał. Każda nowa książka może inicjować nową porę roku.

Dzięki temu nadejście wiosny, lata, jesieni czy zimy będzie jeszcze bardziej ekscytujące. Dodatkowo, dużo łatwiej podróżować i przewozić taką lekką książkę obrazkową, niż zbiorcze dzieło – a możecie być pewni, że z serią W Jeżynowym Grodzie, trudno jest się rozstać.

Wiosna w Jeżynowym Grodzie

Mieszkańcy Jeżynowego Grodu rozkosznie przeciągają się w łóżkach, sączą ulubioną herbatę lub świętują urodziny kogoś bliskiego. Myszki budzą się tak, jak budzi się otaczająca je wiosna.

Jill Barklem, jak mało kto, potrafi w taki sposób opisać świat flory i fauny, że czytelnik może mieć wrażenie, jak gdyby zerkał na to wszystko przez szkło powiększające. Dzięki tym historiom łatwo jest spojrzeć przez uchylone okienka, do wydrążonych w pniach czy pod korzeniami domków, żeby oglądać szczęście mieszkających tam bohaterów.

Link do strony wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/ksiazka/wiosna-w-jezynowym-grodzie-jill-barklem-265453


Lato w Jeżynowym Grodzie

Poczujcie z myszkami wysoką temperaturę i razem poszukajcie ochłody na brzegu niewielkiego strumienia. W drugim tomie serii zajrzymy do młyna, w którym praca wrze; będziemy świadkami niezwykle uroczych zaręczyn – żeby już za chwilę stać się świadkami ślubu wśród liściastych zarośli trzcin i niezapominajek.

Lato w Jeżynowym Grodzie to opowieść o miłości, ale również wspólnocie, byciu razem oraz celebrowaniu ważnych chwil. Tak tutaj, tak i we wszystkich pozostałych częściach – nie ma w książce momentów wprowadzających dyskomfort. Nawet, jeżeli pojawiają się na drodze myszek jakieś trudności, bardzo szybko zostają one zażegnane. 

Link do strony wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/ksiazka/lato-w-jezynowym-grodzie-jill-barklem-270171Jesień w Jeżynowym Grodzie

Moim zdaniem jesień to najpiękniejsza pora roku. W Jeżynowym Grodzie jest ona niezwykle pracowita – to czas zbiorów oraz wielkich przygotowań do zbliżającej się zimy. To czas oczekiwania, ale i cieszenia się ostatnimi ciepłymi dniami czy możliwością odkrywania tajemnic okolicy.

W Jesień w Jeżynowym Grodzie główną bohaterką jest Prymulka. Bardzo młoda myszka, która postanowiła udać się na wędrówkę, zupełnie nie będąc świadomą jak wielkiego stracha napędzi swoim rodzicom. Z tej książki dzieci z pewnością zapamiętają, że nie powinno oddalać się od swoich bliskich, oraz że najmilej po tych wszystkich przygodach jest wrócić do własnego domu.

Link do strony wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/ksiazka/jesien-w-jezynowym-grodzie-jill-barklem-273775


Zima w Jeżynowym Grodzie

Co może być lepszego od zaszycia się pod miękkim kocem, popijania ciepłego kakao i czytania o mroźnych okolicznościach przyrody, w których bohaterowie w końcu znajdują miejsce w fotelu obok rozpalonego kominka?

Zima w Jeżynowym Grodzie jest ostatnią z serii książek o porach roku. Spotkacie tu znajomych bohaterów, ale również dostrzeżecie mnóstwo zalet mroźnej aury. Myszki potrafią docenić każdy dzień, dlatego z taką przyjemnością czyta się o ich przygodach, samemu zaczynając doceniać to, co się ma.

Zima w Jeżynowym Grodzie to także czas zabawy, odpoczynku i nabierania sił na kolejne miesiące. Jeżeli chcielibyście podarować sobie trochę zimowej magii, to ta książka ofiaruje Wam jej z nawiązką.

Wszystkie pozycje z Jeżynowego Grodu polecam dzieciom już powyżej 2 roku życia. To jedne z najpiękniejszych, ponadczasowych opowieści, które – jeżeli kocha się literaturę dziecięcą – trzeba mieć w swojej biblioteczce.

Teraz pozostaje tylko zasypać wydawnictwo pytaniami, kiedy możemy spodziewać się pozostałych książek z serii oraz… pop-upa o małych myszkach?

Link do strony wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/ksiazka/zima-w-jezynowym-grodzie-jill-barklem-273776


Poprzedni wpis
Tina nie lubi przegrywać – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Medalion – recenzja książki dla dzieci pełnej wrażliwości
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2024, blog książkowa, ciepło, jesień, Jesień w Jeżynowym Grodzie, Jill Barklem, Katarzyna Szczepańska - Kowalczuk, klasyka, klasyka literatury dziecięcej, książka dzieciństwa, książka na prezent, książki dla dzieci, lato, Lato w Jeżynowym Grodzie, małe domki, miłość, myszki, myszy, poczucie bezpieczeństwa, ponadczasowe książki dla dzieci, pory roku, recenzje książek, społeczność, świat przez lupę, Ukochana klasyka literatury dziecięcej, W jeżynowym grodzie, wiosna, Wiosna w Jeżynowym Grodzie, wspólnota, Wydawnictwo Znak Emotikon, zima, Zima w Jeżynowym Grodzie, Znak emotikon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja