Tina nie lubi przegrywać – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Tina nie lubi przegrywać
Seria: Tina
Autorka: Katarzyna Mikulska
Ilustracje: Agnieszka Walczak
Wydawnictwo: Wielokropki
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Pamiętacie Tinę i jej przytulankę Kogucika? To mała bohaterka książek Katarzyny Mikulskiej, której przytrafiają się bardzo zwyczajne rzeczy, z których wszyscy możemy się bardzo dużo nauczyć. Mogliście ją poznać już przy okazji pierwszej części serii – Mama się złości. 

Nowe książki Katarzyny Mikulskiej

Teraz autorka powraca z jednocześnie dwoma premierami, które przyniosą fanom cyklu naprawdę mnóstwo frajdy! W tej recenzji opisuję Tina nie lubi przegrywać, a już niebawem przeczytacie także o Tina. Dzień z tatą. 

Przy okazji polecam również Katarzyny Mikulskiej – Zagraj ze mną. Wartościowy czas czy cały szereg pokrewnych audiobajek. Miałam również przyjemność przeprowadzić z autorką i właścicielką wydawnictwa Wielokropki wywiad. Znajdziecie go w Strefie Rozmów.

Tina nie lubi przegrywać

Czasami można wygrać, nawet kiedy się przegrało. Każdy rodzic ma już za sobą lub dopiero czeka go trudny moment w życiu dziecka, kiedy uczy się ono przegrywać. Kluczem jest zrozumienie przez malucha, że nie zawsze można wygrać i pogodzenie się, choć częściowe, z porażką. 

Właśnie w ten sposób uda się zwyciężyć, nawet jeżeli otrzymało się najsłabszy wynik w rozgrywce lub dotarło ostatnim do mety. W Tina nie lubi przegrywać główna bohaterka, która dostała grę planszową w prezencie, dopiero przekonuje się jak trudne jest przegrywanie, jednocześnie dostając mnóstwo wsparcia od swoich bliskich.

Trzeba się nauczyć przegrywać

Bardzo lubię książki Katarzyny Mikulskiej, bo autorka stawia w nich na podejście bliskościowe. Rodzice Tiny, oboje jednakowo obecni w życiu dziecka, cierpliwie tłumaczą dziewczynce jej emocje, opowiadają o swoich doświadczeniach, ale też dzielą się aktualnymi wrażeniami.

Autorka tłumaczy, dlaczego uczucie satysfakcji z wygranej to nic złego – nie do końca mamy wpływ na to, co czujemy, ale zdecydowanie mamy wpływ na to, co robimy. To normalne także, żeby czuć dwie rzeczy naraz. Oraz, przede wszystkim, aby pamiętać o tym, że przegrywania można się nauczyć.

Emocjonalne wsparcie dziecka

W książce znajduje się bardzo fajna strona ze skrótem obrazkowym – dziecko patrząc na ilustracje, może spróbować samodzielnie opowiedzieć lub podsumować treść książki. Dzięki temu, uczy się pogłębionego zrozumienia oraz samodzielnego wyciągania wniosków (takie rozwiązanie powinno być w każdej lekturze!).

Tina nie lubi przegrywać daje także wsparcie w kwestii emocjonalnej. Raz, że uczy dzieci nazywać uczucia, to dwa – w komentarzu psycholożki, terapeutki pedagogicznej oraz trenerki umiejętności społecznych Aleksandry Belt-Iwacz na końcu lektury – zwraca uwagę rodzicom jak najlepiej podchodzić do emocji dziecka.

Dla świadomych rodziców

Tina nie lubi przegrywać, jak i cała seria, to niezwykle wartościowy punkt widzenia Katarzyny Mikulskiej, z którym pewne kwestie dorastania dzieci będą dużo łatwiejsze do przetrwania. Dzięki tym książkom można stać się bardziej świadomym rodzicem i sprawić, że dzieciństwo najmłodszych będzie jeszcze przyjemniejsze.

Polecam również śledzić instagramowy profil Wielokropek, na którym autorka wielokrotnie daje szansę mieć obserwatorom realny wpływ na finalny efekt książki. Na przykład odnośnie Tina nie lubi przegrywać pytała jak mógłby nazwać się alternatywny ,,InPost”, ale w uniwersum literackiem. Odpowiedź, co finalnie znalazło się w książce, znajdziecie w treści lektury.

Książka dostępna tylko na stronie Wielokropek. Link do wydawnictwa: https://wielokropki.pl/sklep/ksiazki/tina-nie-lubi-przegrywac-ksiazka/

Poprzedni wpis
Jutro rządzę ja – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Książka dzieciństwa i pory roku w Jeżynowym Grodzie – recenzja
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2024, Agnieszka Walczak, blog książkowy, emocje, granie w gry, Katarzyna Mikulska, podejście bliskościowe, przegrywanie, recenzent książek, recenzje książek, Tina, Tina nie lubi przegrywać, umiejętność przegrywania, Wielokropki, wydawnictwo Wielokropki, złość

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja