Zagraj ze mną. Wartościowy czas – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Zagraj ze mną. Wartościowy czas
 Autorka: Katarzyna Mikulska
➜ Ilustracje: Magdalena Skowyra
Wydawnictwo: Wielokropki
Rok wydania: 2022
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna


O Wielokropkach powinniście słyszeć już wcześniej – bez względu na to, czy używacie Instagrama, Facebooka czy może TikToka. Autorka profili o tej nazwie, czyli Katarzyna Mikulska wydała już wcześniej książkę ,,Mama się złości”, a następnie rozpoczęła nowy cykl pozycją ,,Zagraj ze mną. Wartościowy czas”. 

O ile bohaterką poprzedniej lektury była Tina, tak tym razem fabuła skupia się wokół chłopca o imieniu Maks. W dużej mierze została ona zainspirowana publikacją Gary’ego Chapmana i Rossa Campbella pod tytułem ,,Jak skutecznie kochać dzieci. Pięć dziecięcych języków miłości”.

Czym są języki miłości?

Muszę przyznać, że zanim sięgnęłam po ,,Zagraj ze mną. Wartościowy czas” koncepcję języków miłości kojarzyłam jak przez mgłę. Autorka książki uświadamia jak ważna jest to kwestia i jak znacząco może ona wpłynąć na relacje, na przykład, między rodzicami a dziećmi.

Każdy człowiek (także ten najmniejszy) w inny sposób okazuje uczucia oraz w inny sposób będzie preferował je otrzymać. Według wspomnianych wyżej twórców, rozróżnia się przede wszystkim pięć języków miłości, wyrażanych przez:

  • dotyk,
  • podarunki,
  • afirmujące słowa,
  • służenie pomocą,
  • wartościowy czas.

Plan wymarzonych urodzin

To właśnie ten ostatni podpunkt stał się główną osią napędową książki Katarzyny Mikulskiej. W ,,Zagraj ze mną. Wartościowy czas” poznajemy rodzeństwo bliźniaków, którzy – co jest po części oczywiste – mają urodziny tego samego dnia. Jednak zarówno Maks jak i jego siostra Lusia preferują zupełnie inny rodzaj aktywności. Mają także inne oczekiwania.

Chłopcu najbardziej zależy na tym, żeby spędzić swoje urodziny robiąc to, co lubi – z osobami, które kocha. Dziewczynkę cieszy przyjęcie oraz przygotowywane dla niej niespodzianki. 

Jak rozmawiać z dziećmi?

Zarówno książka jak i rozdział poświęcony rodzicom, wyjaśniający jeszcze lepiej zjawisko języków miłości, to ogromna dawka wiedzy, którą można określić jako tą najbardziej elementarną w wychowywaniu dzieci.

Za każdym razem kiedy sięgam po książki Katarzyny, jestem zachwycona jej wrażliwością i mądrością. ,,Zagraj ze mną. Wartościowy czas” sprawia, że czuję się trochę pewniej w roli mamy, ale też wiem, że czytając tę historię z dzieckiem – daję mu narzędzia, które pozwolą lepiej komunikować jego potrzeby.

Poza tym, znajdziecie w tej pozycji drobne smaczki, takie jak np. niestereotypowe zainteresowania Lusi czy w ilustracji – ,,nieidealną” mamę na basenie, która nie ma figury modelki. To są elementy, które pokazują dzieciom świat, w taki sposób, w jaki życzylibyśmy sobie, żeby go widzieli.

Polecam ,,Zagraj ze mną. Wartościowy czas” wszystkim maluchom już powyżej 4 roku życia. Nie mogę się doczekać kolejnych książek z tej i poprzedniej serii!

Link do strony Wielokropek: https://wielokropki.pl/sklep/ksiazki/zagraj-ze-mna/

Sprawdźcie także audiobooki: https://wielokropki.pl/kategoria-produktu/audiobooki/

Poprzedni wpis
Tato, kiedy przyjdzie Święty Mikołaj? – recenzja patronatu
Następny wpis
Paulina Engen, czyli o ożywianiu książkowych bohaterów – wywiad Strefa Rozmów
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2022, blog książkowy, Jak skutecznie kochać dzieci. Pięć dziecięcych języków miłości, języki miłości, Katarzyna Mikulska, książka obrazkowa, książki bliskościowe, książki dla dzieci, Magdalena Skowyra, miłość rodzicielska, oczekiwania, recenzje książek dla dzieci, urodziny, wartościowy czas, Wielokropki, wydawnictwo Wielokropki, Zagraj ze mną. Wartościowy czas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja