fbpx

Tajemnica trzynastego piętra – recenzja

Tajemnica trzynastego piętra – recenzja

Tytuł: ,,Tajemnica trzynastego piętra

Autor: Joanna Kmieć

Ilustracje: Joanna Kmieć

Wydawnictwo: Akapit Press

Rok wydania: 2016

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Mimo pięknej pogody za oknem, czasami deszcz może pojawić się zupełnie niespodziewanie. Najgorsze są burzowe chmury, które potrafią się ukryć nawet pod dachem w hotelowym pokoju!

 

Z takim przypadkiem mamy do czynienia w świetnej serii przygód o rodzeństwie ciotecznym Oliwierze i Tosi. Pierwsza część ich perypetii nosi tytuł ,,Tajemnica trzynastego piętra” i rozgrywa się wraz z początkiem deszczowych wakacji w Polsce.

 

 

Mamy 7-letniego chłopca i 11-letniej dziewczynki obwieszczają jednak dobrą wiadomość i zabierają dzieci w biznesową podróż do Szwecji, gdzie czeka na nie nie lada zagadka do rozwiązania.

 

Autorka, Joanna Kmieć rysuje przed czytelnikiem klimat, przypominający trochę ten z filmów noir. Hotelowe wnętrza pełne tajemnic oraz mokre, deszczowe kałuże i nieustannie padający deszcz bardzo kojarzą się ze stylem filmowym lat ’50-tych lub powieścią detektywistyczną w wersji książkowej.

 

Z oczywistych względów nie jest to jednak typowy przykład gatunku. ,,Tajemnica trzynastego piętra” obfituje w fantastyczny humor i mnóstwo zabawnych zwrotów akcji. Czytelnik zyskuje także nową wiedzę np. na temat Szwecji i ich słynnego symbolu – koników z Dalarna.

 

Oprócz tego w książce sporo jest elementów fantastycznych, które z powodzeniem podziałają na dziecięcą wyobraźnię. Pomogą w tym także świetne ilustracji autorki, które mnogo zdobią strony książki.

 

 

 

 

 

 

Oliwer i Tosia nie wprost, ale pomiędzy wierszami, przekonują dzieci, że sprzątanie może być fajne, a to, co na pierwszy rzut oka wydaje się straszne – może okazać się niegroźne, a nawet bardzo sympatyczne!

 

Książka będzie idealną lekturą dla dzieci od 6-ego roku życia, które potrafią już czytać lub jako książka do słuchania, czytana przez rodziców.

 

Tę recenzję chciałabym zakończyć poradą. ,,Tajemnicę trzynastego piętra” najlepiej czytać wyposażonym w racuszki! Zastanawiacie się dlaczego? Po jej lekturze nie będziecie mieć wątpliwości, jak wielką ochotę będzie mieć na te smażone pyszności! 😉

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.akapit-press.pl/dla-dzieci/tajemnica-trzynastego-pietra-279.html

Dostępna także jest już druga część przygód Tosi i Oliwiera: https://www.akapit-press.pl/glowna/magiczne-kino-325.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--