Pory roku z dziadkiem – nowa seria książek dla dzieci

Tytuły: Deszcz, Słońce
Autor: Sam Usher
Ilustracje: Sam Usher
Tłumaczenie: Dominika Serafin
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2024
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją ,  dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Każda pogoda jest dobra na przygodę, jeżeli ma się wiernego kompana oraz bujną wyobraźnię! Najlepszym na to dowodem jest seria książek Pory roku z dziadkiem wydawnictwa Wilga, którą ostatnio zapoczątkowały dwie części pięknych picturebooków. 

Nowa seria książek dla dzieci

Deszcz oraz Słońce to obrazkowe pozycje Sama Ushera, który inspirując się różną pogodą, zabiera czytelników do świata dziecięcej wyobraźni oraz bliskiej relacji dziadka z wnukiem. Mieszkający w Londynie autor ma na koncie jeszcze jedną świetną serię, która skupia się wyłącznie na plaży, jednak dotyczy… tego samego bohatera!

Mały chłopiec pojawiający się w Porach roku z dziadkiem jest więc postacią, która mam nadzieję, jeszcze się pojawi w kolejnych, tłumaczonych na język polski książkach. W ramach obecnego cyklu, zapowiedziane zostały już kolejne tomy: Burza oraz Śnieg. 

Deszcz. Pory roku z dziadkiem

Co robić w czasie deszczu? Dzieci, które spędzają wiele czasu na zewnątrz, w trakcie gdy pada deszcz często się nudzą. Okazuje się jednak, że nawet ulewa może stać się fantastycznym tematem książki, przekonując najmłodszych, że nieważna jest pogoda – liczy się odpowiednie nastawienie!

W Deszczu chłopiec namawia swojego dziadka na wyjście. Starszy pan radzi mu jednak zaczekać. Sam zajmuje się korespondencją oraz odpisywaniem na list. Chłopiec bezustannie więc patrzy za okno. Sprawdza czy się nie przejaśnia, aby ich przygoda mogła się rozpocząć.

Autor książki w doskonały sposób pokazuje oczekiwanie. Widzimy zarówno dziecko siedzące w oknie z punktu widzenia pokoju jak i deszczowego świata za nim. Gdy tylko przestaje padać, dziadek z chłopcem wychodzą z domu. Wtedy po raz kolejny można spojrzeć na to, jak niezwykłe zrobiło się otoczenie.

Kałuże stały się dla autora inspiracją, by pokazać rzeczywistość w zakrzywionym odbiciu. To swego rodzaju portal, żeby wejść do świata wyobraźni, gdzie otoczenie wygląda tak, jakbyśmy dokładnie tego chcieli.

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/deszcz-sam-usher-sku57ccb25395fb57b62253.html


Słońce. Pory roku z dziadkiem

Z kolei w drugim tomie serii, sytuacja jest zgoła odmienna. Tym razem przypieka słońce i jest bardzo ciepło. Dziadek sam zachęca więc wnuka do wyjścia oraz urządzenia miłego pikniku. 

Tak jak w Deszczu refrenem książki było wypatrywanie przez okno i oczekiwanie na poprawę pogody, tak w Słońcu takimi rozkładówkami nadającymi rytm historii są piękne obrazy z małymi postaciami, podpisane zdaniem: Okropny skwar.

Choć zakończenie jest zupełnie inne w jednej jak i drugiej pozycji, tak obie mają wspólne elementy. W podsumowaniu dziadek dzieli się z chłopcem jakimś ważnym zdaniem czy wskazówką, która odnosi się do fabuły, ale jest również uniwersalną mądrością.

W obu przypadkach przygoda kończy się w bezpiecznej kuchni staruszka, w której bohaterowie razem podsumowują to, co udało im się zobaczyć czy też przeżyć.

Pory roku z dziadkiem jest więc serią, która uczy zwracania uwagi na drobnostki – otoczenie, ludzi, piękno świata. Jest pochwałą wyobraźni oraz cieszenia się tym, co mamy teraz. 

Książki edukują w zakresie wdzięczności, uważności oraz dbania o relacje z bliskimi – nieważne czy ma się trzy czy osiemdziesiąt trzy lata!

Z ciekawością czekam na kolejne części. 

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/slonce-sam-usher-skuec419ae50018ff33d650.html


Poprzedni wpis
Wszystko w porządku – recenzja komiksu o depresji
Następny wpis
Dobranoc, mój skarbie – recenzja książki na dobranoc
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, 2024, blog książkowy, deszcz, Deszcz. Pory roku z dziadkiem, Dominika Serafin, dziadek, dziecięca wyobraźnia, książki o dziadku, oczekiwanie, optymizm, pogoda, Pory roku z dziadkiem, recenzent skiążek, recenzje książek, relacja, Sam Usher, słońce, Słońce. Pory roku z dziadkiem, więź, Wilga, Wydawnictwo Wilga, wyobraźnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja