Dla najmłodszychNowości
0

Dalsze przygody Misia Uszatka – recenzja

Tytuł: Dalsze przygody Misia Uszatka

Autor: Czesław Janczarski

Ilustracje: Zbigniew Rychlicki

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2018

Objętość: prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla najmłodszych 

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Miś Uszatek jest bohaterem znanym już od ponad 60 lat. Jego narodziny miały miejsce wraz z powstaniem dziecięcego magazynu ,,Misia – przyjaciela najmłodszych”, a rozwój kontynuowany był w książkach i serialu.

Historię tej sympatycznej postaci doskonale opisuje we wstępie ,,Dalszych przygód Misia Uszatka” Małgorzata Strękowska – Zaremba. Książka w nowym pięknym wydaniu zawiera przedruki ,,Bajek Misia Uszatka” oraz ,,Zaczarowanego kółka Misia Uszatka” w niemal niezmienionej i oryginalnej wersji, które wydano kolejno w 1967 i 1970 roku.

Ojcami Misia byli Czesław Janczarski oraz Zbigniew Rychlicki. Pierwszy wyposażył go w zestaw różnych cech charakteru, drugi z kolei nadał mu powierzchowność i sprawił, że stał się rozpoznawalny w wielu krajach całego świata.

Miś Uszatek zawładnął dziecięcą wyobraźnią chociażby w Finlandii, Słowenii czy Japonii. Polecam do wysłuchania jak brzmi czołówka z serialu po japońsku!

Wznowione zostały dwa ostatnie tomy przygód ze względu na ich spójną kompozycję, klasyczny podział oraz logikę, która wynika z całości.

Wybrane bajki mają moralizatorski i edukacyjny ton, ale wynika on raczej z zachowania pojawiających się w bajkach bohaterów, aniżeli z bezpośrednio wygłaszanych demagogicznych haseł.

W pierwszej części znalazło się 38 krótkich bajek. Większość opowiadana jest dzieciom – Wojtusiowi i Basi przez Misia Uszatka. Nawiązują one do innych historii znanych z literatury. Poruszają kwestie krzywdzących stereotypów, mówią, że warto być dobrym oraz warto dotrzymywać tajemnic. Pojawiają się w nich polskie akcenty – przyroda, zwyczaje czy charakterystyczne postacie.

Druga część to 19 krótkich opowiastek, które rozpoczynają się wraz z Nowym Rokiem, kiedy to Miś Uszatek otrzymuje od swoich przyjaciół w prezencie zaczarowane kółko. Jego magiczną mocą jest przenoszenie bohatera tam, gdzie tylko o to poprosi. W ten sposób udaje mu się odwiedzić różne kraje i spotkać rozmaite osobistości, np. Eskimosów, przyjaciół z Afryki czy Indian.

,,Dalsze przygody Misia Uszatka” to wspaniała podróż w przeszłość dla dorosłych oraz wciąż aktualne bajki dla dzieci. Opowiadania pisane pięknym językiem, ze słowami, które powoli odchodzą w zapomnienie (a niesłusznie!). Kto teraz mówi, że ,,spłatał komuś figla”? 😉

Polecam tę książkę do czytania dzieciom już od 3-ego roku życia. Krótkie bajeczki zainteresują każdego słuchacza i pozwolą mu miło spędzić czas.

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/dalsze-przygody-misia-uszatka/2612/ksiazka.html#.XBa1WBNKhE4

 

Poprzedni wpis
Cat in the book. Elementarz języka angielskiego – recenzja
Następny wpis
Kawiarnia. Mój pierwszy biznes – recenzja
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, blog z książkami, Czesław Janczarski, Dalsze przygody Misia Uszatka, klasyka, klasyka polskiej literatury dla dzieci, książki dla dzieci, Miś Uszatek, najpiękniejsze książki dla dzieci, Nasza Księgarnia, recenzje, Zbigniew Rychlicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja