fbpx

Dalsze przygody Misia Uszatka – recenzja

Dalsze przygody Misia Uszatka – recenzja

 

 

Tytuł: ,,Dalsze przygody Misia Uszatka”

Autor: Czesław Janczarski

Ilustracje: Zbigniew Rychlicki

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2018

Objętość: prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla najmłodszych 

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Miś Uszatek jest bohaterem znanym już od ponad 60 lat. Jego narodziny miały miejsce wraz z powstaniem dziecięcego magazynu ,,Misia – przyjaciela najmłodszych”, a rozwój kontynuowany był w książkach i serialu.

 

Historię tej sympatycznej postaci doskonale opisuje we wstępie ,,Dalszych przygód Misia Uszatka” Małgorzata Strękowska – Zaremba. Książka w nowym pięknym wydaniu zawiera przedruki ,,Bajek Misia Uszatka” oraz ,,Zaczarowanego kółka Misia Uszatka” w niemal niezmienionej i oryginalnej wersji, które wydano kolejno w 1967 i 1970 roku.

 

 

 

 

Ojcami Misia byli Czesław Janczarski oraz Zbigniew Rychlicki. Pierwszy wyposażył go w zestaw różnych cech charakteru, drugi z kolei nadał mu powierzchowność i sprawił, że stał się rozpoznawalny w wielu krajach całego świata.

 

Miś Uszatek zawładnął dziecięcą wyobraźnią chociażby w Finlandii, Słowenii czy Japonii. Polecam do wysłuchania jak brzmi czołówka z serialu po japońsku!

 

Wznowione zostały dwa ostatnie tomy przygód ze względu na ich spójną kompozycję, klasyczny podział oraz logikę, która wynika z całości.

 

 

 

 

Wybrane bajki mają moralizatorski i edukacyjny ton, ale wynika on raczej z zachowania pojawiających się w bajkach bohaterów, aniżeli z bezpośrednio wygłaszanych demagogicznych haseł.

 

W pierwszej części znalazło się 38 krótkich bajek. Większość opowiadana jest dzieciom – Wojtusiowi i Basi przez Misia Uszatka. Nawiązują one do innych historii znanych z literatury. Poruszają kwestie krzywdzących stereotypów, mówią, że warto być dobrym oraz warto dotrzymywać tajemnic. Pojawiają się w nich polskie akcenty – przyroda, zwyczaje czy charakterystyczne postacie.

 

 

 

 

Druga część to 19 krótkich opowiastek, które rozpoczynają się wraz z Nowym Rokiem, kiedy to Miś Uszatek otrzymuje od swoich przyjaciół w prezencie zaczarowane kółko. Jego magiczną mocą jest przenoszenie bohatera tam, gdzie tylko o to poprosi. W ten sposób udaje mu się odwiedzić różne kraje i spotkać rozmaite osobistości, np. Eskimosów, przyjaciół z Afryki czy Indian.

 

 

 

 

,,Dalsze przygody Misia Uszatka” to wspaniała podróż w przeszłość dla dorosłych oraz wciąż aktualne bajki dla dzieci. Opowiadania pisane pięknym językiem, ze słowami, które powoli odchodzą w zapomnienie (a niesłusznie!). Kto teraz mówi, że ,,spłatał komuś figla”? 😉

 

Polecam tę książkę do czytania dzieciom już od 3-ego roku życia. Krótkie bajeczki zainteresują każdego słuchacza i pozwolą mu miło spędzić czas.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/dalsze-przygody-misia-uszatka/2612/ksiazka.html#.XBa1WBNKhE4

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--