Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości – recenzja

Tytuł: Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Autor: Michał Rusinek

Ilustracje:  Joanna Rusinek

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Rok wydania: 2018

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  wybitna

 

 

Recenzja:

Wiersz Władysława Bełzy ,,Katechizm polskiego dziecka”, po raz pierwszy wydano we Lwowie w 1900 r.. Od tego czasu zdobył ogromną popularność. Uczono się go w przedszkolach i szkole. Jednak po ponad 100 latach jego treść uległa przedawnieniu. Obecnie wydaje się ona zbyt drastyczna i nieaktualna w wymowie.

 

Na szczęście Michał Rusinek podjął się uaktualnienia pojęć związanych z patriotyzmem. Książka ,,Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości” jest odpowiedzią na archaiczne postrzeganie miłości do ojczyzny.

 

Za pomocą łatwo przystępnej poezji kontynuuje tradycję związaną z przekazywaniem ważnych wartości nawiązujących do życia w społeczeństwie. Autor biorąc przykład z Władysława Bełzy, stawia czytelnikowi pytania, które można uznać za filozoficzne oraz odnoszące się do kwestii tożsamości.

 

 

 

Nie poprzestaje jednak na tych, które już znamy, np. ,,kto ty jesteś” lub ,,jaki znak twój”, ale rozważa chociażby pojęcia związane z szerszym postrzeganiem siebie. Bez wątpienia największe znaczenie ma bycie Polakiem, ale warto także pamiętać, że jest się Europejczykiem oraz przede wszystkim człowiekiem. Nie definiuje nas tylko miejsce, ale także inni ludzie.

 

Autor kontynuuje tę myśl, także odpowiadając na pytanie ,,Gdzie ty mieszkasz?”. Zaznacza, że podobnie jak w przypadku swojego pokoju, jak i kraju, chce, żeby mogli w nim być ludzie różnych narodowości, bez względu na pochodzenie.

 

Książa ,,Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości”  wydaje się także ukrócać mit martyrologicznego postrzegania naszej historii. Często postrzegamy się, jako ci niesprawiedliwie potraktowani przez los. Jesteśmy mało krytyczni do wydarzeń z przeszłości, jeżeli tyczą się one błędów, którzy popełniali nasi przodkowie.

 

Autor wierszy namawia do większego dystansu. Historia to w końcu nie tylko nasze triumfy, ale także (lub może przede wszystkim) porażki.

 

Należy jednak pamiętać, że to książka przede wszystkim dla maluchów; przedszkolaków lub dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Nikt nie oczekuje już od nich poświęcań o jakich mówiło się kiedyś. Dzisiaj powinno uczyć się dzieci, że zrobić coś dobrego dla kraju i być patriotą, to robić małe rzeczy, ale takie, które wpływają na dobo ogółu. Jako fantastyczne przykłady Michał Rusinek wymienia uczenie się języków obcych, czytanie książek, sprzątanie po sobie i innych, bycie otwartym i dbanie o środowisko.

 

 

 

 

,,Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości” polecam absolutnie każdemu dziecku. To patriotyzm ujęty w nowych ramach. To aktualne spojrzenie na kwestię postrzegania najmłodszych, jako obywateli oraz cząstki społeczeństwa.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,121717,Jaki-znak-twoj-Wierszyki-na-dalsze-100-lat-niepod

 

 

Poprzedni wpis
Moja supermoc – recenzja
Następny wpis
Tutaje – recenzja przedpremierowa!
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja