Mona Mysia – recenzja książki dla dzieci o sztuce

Tytuł: Mona Mysia
Autor: Marcin Kozioł
Ilustracje: Monika Urbaniak
Wydawnictwo: Bumcykcyk
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Są tacy literaccy bohaterowie, którzy mają tendencję do pakowania się w kłopoty. Co jednak, jeżeli ich niecierpliwość oraz zbyt duża ekscytacja zbliżającymi się wydarzeniami sprawi, że z tych zapowiadających się kłopotów, może wyjść coś bardzo inspirującego?

Nowa książka Marcina Kozioła

Mona Mysia to najnowsza książka Marcina Kozioła, autora który znany jest już z wielu świetnych książek dla dzieci. O niektórych z nich pisałam na stronie, dlatego polecam zajrzeć do poszczególnych recenzji, klikając na poniższe tytuły:

Zachęcam także do przeczytania wywiadu, który miałam przyjemność przeprowadzić w ramach Strefy Rozmów. Możecie się z niego dowiedzieć m.in. jak ciekawym człowiekiem jest Marcin Kozioł oraz że wiele opisywanych przez niego przygód… powstaje na kanwie prawdziwych wydarzeń!

Zaproszenie na muzealne salony

Kto wie, niewykluczone że główna bohaterka nowości Mona Mysia, czyli niewielkich rozmiarów myszka, także została podpatrzona w którymś z muzeów, gdzie prezentowane były obrazy największych, światowych artystów.

Musicie bowiem wiedzieć, że akcja tej książki obrazkowej choć rozpoczyna się od zbyt dużego pośpiechu tytułowej Mony, to prowadzi do bardzo ciekawych sal, wypełnionych nie byle jakimi obrazami. Jednak po kolei.

Wprowadzenie do świata sztuki dla dzieci

Zakładam, że gdybyście podsunęli małym dzieciom książki o największych dziełach malarstwa, a także odczytywali im nazwiska słynnych ich twórców – w dużej mierze moglibyście jedynie zanudzić odbiorców.

Marcin Kozioł wymyślił sposób, żeby wprowadzić dzieci do świata sztuki, ale zrobić to nieco mimochodem, wyłącznie śledząc losy pewnej myszki oraz jej nieustannej pogoni za serem. Mona Mysia przemykając bowiem od sali do sali, trafia nie tylko na wspaniałe przykłady obrazów, ale… sama się nimi częściowo staje!

 

Przygotowanie dziecka do pierwszego wyjścia do muzeum

Nie chcąc zdradzać zbyt wiele z fabuły – magia, która ma miejsce w Mona Mysi może być zaraźliwa. Podejrzewam, że po wspólnej lekturze dzieci szybko zapragną podążyć tropem myszki, i z pomocą rodziców chętnie staną się częściowo… dziełem sztuki!

Widzę tutaj mnóstwo kreatywnych zadań, a także pogłębiania zdobytej w Mona Mysia wiedzy. Książka zainspiruje najmłodszych do odkrywania historii malarstwa, a przede wszystkim – skłoni do wspólnego z bliskimi, odwiedzenia muzeum (być może po raz pierwszy)!

Bohaterka w różnych stylach malarskich

Oczywiście, piszą o tej pozycji, nie mogę pominąć kwestii ilustracji. Monika Urbaniak stworzyła doskonałe obrazy, które w kreatywny i fantastyczny sposób naśladują kultowe pierwowzory. Choć było to na pewno niezwykle czasochłonne przedsięwzięcie – efekt sprawia, że trudno oderwać oczy od małej Mona Mysi oraz jej przygód… w różnych stylach malarskich.

Polecam Mona Mysię dzieciom już od 4 roku życia. Jest tutaj dużo smakowitych gier słownych, mądrej treści, przyjemnego humoru oraz inspiracji, którą można jeść łyżeczką niczym… pyszne lody serowe!

Link do strony wydawnictwa (książka z autografem i dedykacją autora!): https://www.bumcykcyk.com/mona-mysia


Poprzedni wpis
J.K. Rowling`s Wizarding World. A Pop-Up Gallery of Curiosities. Pop-Up Book – recenzja
Następny wpis
Kocham cię jak stąd do Księżyca – recenzja książki na dobranoc
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2024, artyści, blog książkowy, Bumcykcyk, książka obrazkowa, książki dla dzieci, Leonardo da Vinci, malarstwo, Marcin Kozioł, Mona Mysia, Monet, Monika Urbaniak, mysz, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, ser, sztuka dla dzieci, wstęp do malarstwa dla dzieci, wstęp do sztuki, wydawnictwo Bumcykcyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja