➜ Tytuł: Minecraft. Budowle mistrzów
➜ Autor: Tom Stone
➜ Ilustracje: Mojang
➜ Tłumaczenie: Anna Hikiert
➜ Wydawnictwo: HarperKids Polska
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Podobno kreatywni ludzie zawsze znajdą sposób, żeby dać ujście swoim talentom. Co dopiero w sytuacji, kiedy dostają tak potężne narzędzie, jakim jest Minecraft. To gra, która już przed laty (pamiętacie moje pierwsze recenzje książek z tej serii? Znajdziecie je na dole tego wpisu) zyskała opinię wszechstronnej i dającej ogromne możliwości!
Pomysły, które wgniatają w fotel
,,Minecraft. Budowle mistrzów” to pięknie wydana książka przez HarperKids, która liczy prawie 200 stron niezwykłych obrazów oraz inspirujących treści. Oczywiście jest to pozycja dla tych nastolatków i dorosłych, którzy dobrze znają grę i będą mogli częściowo utożsamiać się z tytułowymi mistrzami.
Autorem pozycji i zarazem tym, który zebrał wypowiedzi twórców jest Tom Stone. Z pomocą innych udało mu się wytropić oraz dotrzeć do najbardziej zaawansowanych budowniczych Minecrafta – osób, które często wiele miesięcy poświęcili na projektowanie i realizowanie swoich pomysłów, aby… wgniatały one w fotel!
Konkretne rady od mistrzów budowania w Minecrafcie
Książka składa się z kilkunastu rozdziałów poświęconych konkretnym konstrukcjom i ich twórcom, ale także zawiera m.in. rady oraz triki podpowiadające, w jaki sposób można próbować ich naśladować.
Nie będzie pewnie niespodzianką wiadomość, że te gigantyczne oraz szczegółowe konstrukcje powstają częściowo z pomocą modów – w ,,Minecraft. Budowle mistrzów” znajdziecie konkretne ich nazwy, żeby samodzielnie próbować stworzyć coś tak imponującego!
Gra i książka, które poszerzają horyzonty
Muszę przyznać, że ja traktuję tę pozycję nie tylko jako album pełen inspiracji, ale również zbiór niezwykłej i pracochłonnej… sztuki! Wystarczy rzucić okiem na umieszczone w książce zrzuty ekranów, żeby zachwycić się szczegółowością, kolorami i przede wszystkim – różnorodnością przedstawianych prac.
Co ciekawe, z rozmów czytelnik ma szansę dodatkowo dowiedzieć się na bazie jakich rzeczywistych budowli powstały te przeniesione do Minecrafta i… wielokrotnie spotęgowane! Francuski budowniczy Iskilla dzieli się np. inspiracjami do architektury Bagdadu z VIII wieku, a faktycznie studiująca architekturę Ambroise Guenole (natsu3012) opowiada o nawiązaniach do wielu kultur w swojej pracy.
Odwiedziny budowli z Minecrafta
Wpisując nazwy budowli z rozdziałów w przeglądarce albo po prostu odnajdując ich twórców (nie jest to trudne), możliwe jest odnalezienie tych konstrukcji i… odwiedzenie ich! To niemal jak wyprawa do odległych miasteczek z innej galaktyki. Te pomysły są po prostu piękne – oglądając je, można spędzić niezwykle przyjemny czas.
Co więcej, dzięki temu, że ich twórcy niezwykle dobrze przygotowywali się do swoich zadań, często zdobywając wiedzę z danych epok lub miejsc – książka ,,Minecraft. Budowle mistrzów” może więc nawet uchodzić za… pozycję popularnonaukową! Oczywiście w granicach rozsądku 😉
Polecam tę pozycję jako świetny pomysł na prezent dla każdego powyżej 10 roku życia. Jeżeli znacie dziecko, które docenia Minecrafta i lubi spędzać w nim czas – ,,Minecraft. Budowle mistrzów” będą strzałem w dziesiątkę!
Link do strony wydawnictwa: https://harpercollins.pl/pl/products/minecraft-budowle-mistrzow-2829.html
Książki o Minecrafcie – moje recenzje:
- Minecraft. Rocznik 2021,
- Minecraft. Wielka kolekcja kreatywnego budowania,
- Wyprawa po serce Overworldu,
- Podręcznik przetrwania w Minecrafcie,
- Minecraft. Mistrz Budownictwa. Dookoła świata,
- Minecraft. Rocznik 2019,
- Minecraft: Opowieści ze Świata Podstawowego.