🚉 Wsiąść do pociągu. Europa – recenzja wyjątkowej gry planszowej

Tytuł: ,,Wsiąść do pociągu. Europa”

Autor: Alan R. Moon

Ilustrator: Julien Delval

Wydawnictwo: Rebel

Rok wydania: 2007 (2019)

Czas gryod ok. 60 – 90 minut

Ilość graczy: od 2 do 5

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Lubicie jeździć koleją? Ja bardzo! Miarowy stukot kół o szyny, przesuwające się pejzaże za oknem i nowe znajomości jakie się za jej sprawą zawiązuje, to najważniejsze zalety przemawiające za tego rodzaju podróżowaniem.

 

Dlatego zupełnie nie dziwi mnie pomysł przeniesienia tego doświadczenia na pole gry planszowej.

 

Nie jest to jednak byle jaka gra, bowiem ,,Wsiąść do pociągu” to jedna z najbardziej popularnych, nagradzanych i ukochanych przez tysiące graczy planszówek na świecie!

 

 

 

 

 

W tej recenzji skupiam się przede wszystkim na jej europejskiej wersji, czyli ,,Wsiąść do pociągu. Europa”, ale ostatnio Wydawnictwo Rebel ogłosiło niesamowitą wiadomość. Już 23. sierpnia będzie miała miejsce premiera ,,Wsiąść do pociągu. Polska”! Jestem ogromnie ciekawa tego dodatku!

 

Autorem gry jest Alan R. Moon, który w 2004 roku wydał planszowy tytuł ,,Ticket to Ride”. Jeszcze tego samego roku został on nagrodzony 3 ważnymi nagrodami, a w kolejnych następnymi dwiema.

 

Celem planszówki jest zbudowanie jak najdłuższych połączeń kolejowych, zrealizowanie wylosowanych biletów i zaplanowanie tras z różnych miast. Mechanizm gry jest bardzo prosty i mimo rozrywki dochodzącej aż do 90 minut, śmiało można zaprosić do zabawy dzieci już od 8. roku życia!

 

 

 

 

 

Pudełko ,,Wsiąść do pociągu. Europa” zawiera:

🔺 dużą rozmiarem i pięknie wykonaną mapę Europy z 1901 roku,

🔺 240 plastikowych wagoników (po 45 w kolorach żółtym, niebieskim, czarnym, czerwonym i zielonym) oraz kilka zapasowych (za to ogromny plus!),

🔺 15 kolorowych Dworców (po 3 w każdym kolorze),

🔺 158 kart przedstawiających różnokolorowe wagony, bilety, które są jednocześnie celami gry, kartę podsumowania oraz Europejski Ekspres, który przyznaje premierę za najdłuższą trasę,

🔺 5 drewnianych znaczników graczy,

🔺 instrukcję,

🔺 oraz numer dostępu Days of Wonder o którym napiszę poniżej.

 

Najprościej mówiąc, żeby budować kolejowe połączenia, należy wybierać ze stosu Wagonów karty w odpowiednim kolorze. Na planszy zaznaczone są różne propozycje torów. Każde miasto ma przynajmniej jedno połączenie z innym. Są one zilustrowane na mapie w pewnym konkretnym kolorze, na szaro, z dodanym obrazkiem lokomotywy oraz z ząbkowanym obramowaniem.

 

Te ostatnie oznaczenie symbolizuje tunele, i podobnie jak promy oraz dworce to części nowych zasad, nieobecnych w poprzednich częściach.

 

 

 

 

 

W grze ,,Wsiąść do pociągu. Europa” uczestnik zabawy ma możliwość w swojej turze wykonać jedną z aż 4 akcji. Może dobrać karty Pociągów, wybudować tory i utworzyć połączenie, dobrać bilety (które pozwalają nam realizować kolejne cele) lub zbudować dworzec (on pomaga skorzystać z nitki połączenia innego gracza).

 

Kiedy gra się kończy? Rozgrywka trwa do momentu, aż jednemu z uczestników zostaną tylko 2 lub mniej Wagoników. Wówczas to punktacja decyduje o zwycięzcy.

 

,,Wsiąść do pociągu. Europa” to niezwykle emocjonująca gra rodzinna i imprezowa, która stawia na umiejętność przewidywania, spryt oraz rozsądne mierzenie swoich sił na zamiary.

 

To planszówka idealna – piękna wizualnie oraz angażująca wielu graczy w różnym wieku.

 

Ciekawym bonusem do opakowania jest także możliwość rejestracji swojej gry na www.daysofwonder.com . Każdy otrzymuje swój indywidualny kod, który daje m.in. możliwość otrzymania zniżek, nowych wariantów gry czy dodatkowych map.

 

 

 

 

 

Bardzo polecam ,,Wsiąść do pociągu. Europa” wszystkim, którzy szukają bestselleru wśród gier planszowych!

 

Grę do recenzji przekazało Wydawnictwo Rebel:

 

 

 

Poprzedni wpis
Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach – recenzja
Następny wpis
O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2007, 2019, Alan R. Moon, bestsellerowa gra planszowa, budowanie kolei, Europa, gra planszowa, gra rodzinna, Julien Delval, klasyki gier planszowych, kolejowa przygoda, mapa Europy, miasta Europy, planszówki, Rebel, recenzje gier planszowych, Ticket to Ride, Wsiąść do pociągu, Wsiąść do pociągu. Europa, Wydawnictwo Rebel

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja