Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż – recenzja

Tytuł: Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż
Seria: Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć
 Autor: Iban Eduardo Munoz
Ilustracje: Alberto Montt
Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko
Wydawnictwo: Harper Kids
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją ,  dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Popularnonaukowe książki o jedzeniu to worek z różnymi treściami, formami i punktami widzenia. Sam jednak fakt pojawiania się coraz większej liczby publikacji dla dzieci na temat pożywienia (warzyw, owoców, mięsa czy nawet umiejętności gotowania), to dobry krok w stronę większej świadomości oraz podejmowania w przyszłości bardziej odpowiedzialnych decyzji.

Na stronie wspominałam już o kilku książkach, nawiązujących do tej tematyki:

AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA – DZIECI CHCĄ WIEDZIEĆ

,,Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż” to kolejna, prawdziwa petarda, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Harper Kids. Jej twórcami są: doktor w dziedzinie biologii molekularnej i chemii Iban Eduardo Munoz oraz chilijski ilustrator Alberto Montt. Książka ukazała się w ramach cyklu ,,Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć”.

Przykładowe książki, które recenzowałam tej serii:

BRUKSELKA W SOSIE SŁODKO-ŚMIESZNYM

,,Dlaczego jemy rośliny?” zaczyna się słowami wstępu:

Ta książka opowiada o roślinach jadalnych. Pewnie pomyślisz: ,,Ale nudy”, albo że nie masz ochoty na czytanie przepisów kulinarnych, albo co gorsza, że trzeba będzie się nauczyć nazw łacińskich, takich jak Solanum lycopersicum (…).

O czym byś nie pomyślał, ta książka odpowiada na pytania, które jeszcze nawet nie zdążyły pojawić się w twojej głowie! (…) Po co nam arbuzy bez pestek i skąd wziąć pestki, żeby zasiać nowe arbuzy bezpestkowe? (…) 

I chyba najważniejsza kwestia – możemy wreszcie zacząć czytać tę książkę?”

Iran Eduardo Munoz, Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż, str. 2

Jeżeli ten wstęp nie nastroił Was jeszcze pozytywnie, to pewnie tylko dlatego, że zacytowałam wyłącznie jego fragmenty! Cała książka pisana jest w takim tonie – narrację prowadzi się przystępnym językiem, wtrącając co chwilę humorystyczne wstawki oraz przytaczając anegdoty.

POKAŻ POMIDORKU, CO MASZ W ŚRODKU

W ,,Dlaczego jemy rośliny?” można na przykład przeczytać; w jaki sposób człowiek poprawia naturę, ile istnieje gatunków roślin na świecie, jakie są najbardziej popularne i najczęściej zjadane, jak powstało rolnictwo, kto wymyślił genetykę czy jak samemu… wyhodować zupełnie nowy rodzaj pomidora!

Dodatkowo, książka jest bogato ilustrowana i nie brakuje w niej zabawnych obrazków z jeszcze śmieszniejszymi komentarzami! Miłym akcentem są również swego rodzaju przewodnicy – para warzyw, która pojawia się na pasku, u dołu strony, gdzie często rozwijają jeszcze poruszany na rozkładówce temat lub wyjaśniają wybrane zagadnienie.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA 

Muszę przyznać, że nie spodziewałam się być tak pozytywnie zaskoczoną przez ,,Dlaczego jemy rośliny?”. Z tej książki emanuje pozytywna energia, pasja do jedzenia (i przede wszystkim roślin), chęć zgłębiania tajemnic świata, ale również kreślenie perspektywy przyszłości.

Choć autorzy wyraźnie mówią o konsekwencjach poprawiania przyrody, to jednak zarażają chęcią samodzielnego zagłębienia się w tajniki hodowli warzyw. 

Polecam tę książkę wszystkim dzieciom powyżej 5 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Dlaczego-jemy-rosliny-Sekrety-owocow-warzyw-i-zboz.-Akademia-madrego-dziecka.-Chce-wiedziec,63369224,p.html

 


Poprzedni wpis
Samochody i ich fascynujące silniki – recenzja
Następny wpis
Ilustrowany atlas świata dinozaurów – recenzja
Tags: +10, +5, +6, +7, +8, +9, Akademia Mądrego Dziecka, Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć, Alberto Montt, blog książkowy, Dlaczego jemy rośliny?, Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, Harper, Harper Kids, Iban Eduardo Munoz, Katarzyna Okrasko, książki dla dzieci, owoce, recenzent książek, recenzje książek, warzyw i zbóż, warzywa, Wydawnictwo Harper Kids, zboże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja