Bjorn. Oczy smoka – recenzja

Tytuł: Bjorn. Oczy smoka
Seria: A to historia!
Autor: Paweł Wakuła
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Dość jednoznacznie postrzega się we współczesnej kulturze wikingów. Czy legendy o ich niebywałej odwadze, groźnym wyglądzie oraz ogromnej bezwzględności na polu bitew nie były czasem przesadzone?

Dzięki Wydawnictwu Literatura, którego nakładem już od wielu lat ukazują się książki w cyklu ,,A to historia!”, możemy stać się świadkami tego, jak wyglądało życie w różnych, minionych czasach. Tutaj na stronie, polecałam już gorąco m.in. warszawską serię z akcją toczącą się na przełomie XVIII i XIX wieku ,,Uczeń sztukmistrza” (,,Król Myszy” oraz ,,Powietrzny żeglarz”). Pisałam także o przejmującej ,,Irence” i z niecierpliwością czekam na zapowiadaną przez Wydawnictwo ,,Wojnę w Kuropatkach” (premiera planowana na 24.02.2022 roku).

Seria o ,,Bjornie” Pawła Wakuły, znana wcześniej w nieco innej oprawie, została wydana w 2018 roku od ,,Bjorna. Syna burzy”. Opowieść o tytułowym wikingu, któremu przyszło żyć w czasach, kiedy Państwo Polskie było dopiero w powijakach, to fascynujący przykład łączenia historii z wyobraźnią. Drugi tom ,,Bjorn. Kruki Odyna” miał premierę dwa lata później, a ostatnio ukazała się najnowsza z części trylogii – ,,Bjorn. Oczy smoka”. 

Przyznam szczerze, że ja zaczęłam poznawać tę opowieść od końca, sięgając po jej trzeci tom. Jeżeli jednak uda Wam się upolować poprzednie pozycje (co nie jest najprostszą sprawą, bo rozchodzą się jak ciepłe bułeczki), polecam zacząć przygodę z tą serią od początku.

Głównym bohaterem książek jest tytułowy Bjorn Stenskalle, który już jako staruszek przetrzymywany w klasztorze na wyspie Lindisfarne, snuje opowieści o swoim dotychczasowym życiu. Tamtejsi mnisi wsłuchują się w jego gawędy i na polecenie króla, spisują je w celu rozwiązania zagadki miejsca przebywania cennych relikwii.

Jest to główny motyw, w którego wpleciono rozmaite, acz uporządkowane chronologicznie historie z udziałem Bjorna. W trzecim tomie (co zostało oznaczone już na mapie, na wyklejce) autor skupia się na konkretnych czterech latach (od 980 do 984 roku n.e.). 

,,Bjorn. Oczy smoka” zabiera nas w podróż po różnych kontynentach. Opisuje wojny, w których brał udział, wielkich przywódców, których poznał, a nawet fascynujące historie z życia ówczesnych ludzi (mnie szczególnie zapisały się w pamięci opowieści o stawaniu oko w oko z niedźwiedziem). 

Następujące po sobie rozdziały są tym bardziej interesujące, że przemycają w sobie wiele faktów, popartych historycznymi przekazami. Nie brak w nich jednak i opisów tamtejszych bóstw, kultury, przesądów. ,,Bjorn. Oczy smoka” są więc nie tylko fascynującą przygodą dla czytelników, ale i znacznie ciekawszą lekcją o X wieku, niż niejeden nauczycielski wykład.

Muszę jednak ostrzec, że książka jest dość wymagająca. Za sprawą wielu wartościowych przypisów, przytaczanych faktów i często zmieniających się bohaterów, wymaga od czytelnika odpowiedniej dozy skupienia oraz umiejętności kojarzenia faktów. Mimo to, jestem przekonana, że książka znajdzie swoich wiernych wyznawców dla których świat Piastów i Wikingów jest jednym z najbardziej intrygujących.

Polecam książkę odbiorcom powyżej 15 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/bjorn-oczy-smoka

 


Poprzedni wpis
W cieniu drzew. Takie sowie lato – recenzja
Następny wpis
Nowa seria książek obrazkowych o Ani – recenzja
Tags: +100, +15, +16, +17, +18, 2021, A to historia!, Bjorn, Bjorn. Oczy smoka, blog książkowy, książki dla nastolatków, książki historyczne dla nastolatków, książki o Piastach, książki o Wikingach, literatura, Paweł Wakuła, Piastowie, Polanie, recenzent książek, recenzje książek, seria Bjorn, średniowiecze, Wikingowie, Wydawnictwo Literatura

2 komentarze. Zostaw komentarz

  • Wow, niesamowite książki teraz wychodzą, naprawdę! 🙂 Czy mogłabym dopytać, z jakiego względu polecasz tę książkę dla odbiorców powyżej 15. roku życia? Czy chodzi o objętość, historyczne przypisy, czy może pojawiają się tam jakieś tematy czy sceny nieodpowiednie dla młodszych czytelników? Mam w domu zafascynowanego historią 9-latka, dla którego nie istnieje coś takiego jak zbyt gruba książka, czy zbyt szczegółowe historyczne opisy historyczne, czy myślisz, że mogłabym mu dać tę książkę, czy lepiej niech poczeka na półce kilka lat?

    I czy polecasz może jakieś inne książki historyczne dla dzieci i młodzieży (poza serią „A to historia!”)? Chciałabym podsunąć mu coś, co go wciągnie i jednocześnie nie będzie przekłamywać historii, bo póki co niestety często jeszcze fakty mieszają mu się z fikcją, szczególnie jeśli chodzi o historię Galów i Rzymian, za sprawą Asteriksa i Obeliksa oczywiście 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja