Powietrzny żeglarz. Tom 2 – recenzja

Tytuł: Powietrzny żeglarz. Tom 2

Seria: Uczeń sztukmistrza. A to historia!

Autorka: Zuzanna Orlińska

Wydawnictwo: Literatura

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Czym należy kierować się w życiu? Czy prym powinno wieść serce, emocje oraz zachwyt nad światem, a może warto byłoby postawić na rozum, rozsądek i naukę?

Jeden z głównych bohaterów doskonałej serii ,,Uczeń sztukmistrza” – Marcin Zięba, coraz bardziej przekonuje się jak trudno wybrać pomiędzy solidnymi argumentami a tęsknotą.

 

,,Powietrzny żeglarz” Zuzanny Orlińskiej jest drugim tomem powieści po ,,Królu Myszy, której akcja rozgrywa się w Warszawie na początku XIX wieku. Postacie historyczne stąpające niegdyś po Krakowskim Przedmieściu z dawnych lat, mieszają się w tej historii z bohaterami fikcyjnymi, niczym jednak nie ustępującymi poprzednim pod względem wiarygodności.

 

(kliknij na zdjęcie, żeby przenieść się do recenzji pierwszego tomu)

 

 

Książka jest kontynuacją tomu pierwszego, dlatego bardzo trudno będzie się zorientować w jej fabule bez właściwego kontekstu. Nastoletni już Marcin od kilku lat pracuje u cyrkowego mistrza pana Kuparenko. Po strasznej tragedii, która spotkała jego wielkie dzieło, los podsuwa im do realizacji kolejny pomysł. Pada decyzja o zbudowaniu prawdziwej machiny latającej pod postacią wznoszącego się balona na gorące powietrze. 

 

Jest to jednak pojedyncza linia fabularna, która choć splata się z innymi, nie stanowi o całej powieści. Marcin bowiem rozwikłuje również kolejne tajemnice i zupełnie poddaje się urokowi pewnej Agnieszki (czytelnicy pierwszego tomu na pewno wiedzą o kim mowa). Poza tym, niezmiennie pozostaje pod wpływem dwóch wielkich postaci – naukowca Magiera oraz muzyka Hoffmana, którzy, zupełnie jak we wstępie, w sposób zupełnie kontrastowy podchodzą do rzeczywistości.

 

Warszawa w czasach akcji ,,Powietrznego żeglarza” również zaczyna się przeobrażać. Panowanie Prusaków powoli dobiega końca, na horyzoncie widać już wojska Napoleona Bonaparte.

 

 

 

 

Trzeba w ogóle przyznać autorce, że wykonała na rzecz całej serii (a nie sądzę, żeby był to jeszcze jej koniec) tytaniczną wręcz robotę! Historyczne słownictwo wplatane w dialogi i opisy, charakterystyka strojów, dawnych zwyczajów, a nawet ówczesnych premier teatralnych (przytaczanych ze szczegółowością roku, miesiąca, ale i dni) robi ogromne wrażenie.

 

Dzięki ,,Powietrznemu żeglarzowi” może popłynąć z wiatrem historii, jednocześnie dając się porwać wirom tajemniczych morderstw, emocjonujących wydarzeń kluczowych dla Polski i świata, ale i angażującej, zwyczajnej codzienności, której z pewnością każdy jest ciekawy.

 

To monumentalna seria łącząca zabawę z edukacją – serce z rozumem. Wspaniała do czytania podczas zimowych wieczorów. Mnie na nowo pozwala odkryć zamieszkiwane miasto Warszawę.

 

Polecam  ją (serię, niekoniecznie Warszawę 😀 ) wszystkim powyżej 13 roku życia – także dorośli nie będą się przy niej nudzić! Książka otrzymała również ostatnio nominację do literackiej nagrody IBBY 2021.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/powietrzny-zeglarz

 

 

Poprzedni wpis
Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc! – recenzja
Następny wpis
Trzeba ratować święta! – recenzja
Tags: +100, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2021, A to historia!, blog książkowy, historia, książki dla dzieci, książki historyczne, książki oparte na faktach, literatura, Powietrzny żeglarz, Powietrzny żeglarz. Tom 2, recenzje książek, Uczeń sztukmistrza, Warszawa, Wydawnictwo Literatura, Zuzanna Orlińska

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja