Krwawy pierścień – recenzja powieści dla nastolatków

Tytuł: Krwawy pierścień
Autor: Gerd Ruebenstrunk
Tłumaczenie: Joanna Borycka-Zakrzewska
Wydawnictwo: Bona
Rok wydania: 2016
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Czasami nie sięgamy po jakąś książkę, bo nie przykuła naszej uwagi, nie zainteresowała okładką czy też nie zachęciła tytułem. Mam wrażenie, że w przypadku ,,Krwawego pierścienia” jest dość trudno obdarzyć tę pozycję kredytem zaufania, bo mocny w wyrazie tytuł sugeruje, że to powieść dla dorosłych, chociaż lekturę można znaleźć w kategorii książek dla starszych dzieci/młodzieży.

Przeprowadzka do Barcelony

Choć nazwisko niemieckiego autora, Gerda Ruebenstrunka brzmiało dla mnie nieznajomo, postanowiłam dać jego tekstowi szansę – a to dlatego, że akcja powieści toczy się na ulicach Barcelony, czyli miasta do którego bardzo chcę kiedyś pojechać.

,,Krwawy pierścień” to historia o 14-letnim Danielu, który zostaje postawiony przed faktem dokonanym. Jego rodzice postanawiają wyprowadzić się z Niemiec i osiąść na stałe w Barcelonie, a on nie ma w tym temacie nic do gadania. 

Początek nowej przygody

Początkowo chłopiec nie potrafi znaleźć sobie towarzystwa. W jego szkole są już grupki, z którymi nie jest w stanie się utożsamić. Jego więź ze starymi znajomymi z Niemiec też powoli zaczyna się rozluźniać. Daniel czerpie więc przyjemność z odwiedzania supermarketu, którego rozkład alejek przypomina mu dom.

To właśnie pod takim supermarketem spotka często bezdomnego oraz jego psa. Kiedy pewnego dnia pogotowie zabiera staruszka, chłopiec jako jedyny postanawia zająć się jego czworonogiem. Wpada na pomysł, żeby pies sam zaprowadził go do znajomego miejsca i być może ludzi. Okazuje się to być z jednej strony doskonałym pomysłem, a z drugiej – staje się początkiem przygody, która będzie wymagała od Daniela mnóstwa odwagi.

Co warto zobaczyć w Barcelonie?

,,Krwawy pierścień” to jedna z tych książek, które wciągają już od pierwszej strony. Pełna zagadek i odkrywanych stopniowo tajemnic, pozwala czytelnikowi niemal aktywnie uczestniczyć w dochodzeniu do prawdy. Komu warto ufać? Kto coś ukrywa? Gdzie szukać ukrytego przedmiotu, z którym wiąże się historia sprzed setek lat?

Powieść ta, to jednak nie tylko intensywna akcja oraz częste jej zwroty. Autor w fantastyczny sposób uczynił z fabuły przewodnika po Barcelonie. W książce znajdziecie bowiem bardzo interesujące opisy miejsc, które istnieją naprawdę (choć czasami trudno w to uwierzyć!).

Dlaczego warto dać się przekonać tej książce?

Mało tego, ,,Krwawy pierścień” zagłębia się częściowo w historię rejonów zachodniej Europy, rzucając zupełnie nowe światło na żyjącą tam społeczność Romów. Ich wpływ na hiszpańską kulturę, a także kwestie tolerancji i różnorodności – wszystkie te wątki sprawiają, że książka ma także kolejny wymiar edukacyjny oraz poszerzający horyzonty.

I choć uważam, że sam tytuł zupełnie nie oddaje bardzo dobrej fabuły, to gorąco namawiam do dania szansy ,,Krwawemu pierścieniowi”. Jeżeli lubicie np. serię z akcją w Warszawie ,,Uczeń sztukmistrza”, to współczesną wersją w Barcelonie będziecie zachwyceni! Polecam tę książkę każdemu powyżej 13 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwobona.pl/pl/p/Krwawy-Pierscien-wiek-11/126


Poprzedni wpis
Co jest w środku? Dom – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Żabki i psiaki. Te małe zwierzaki. Zwierzęta i ich młode – recenzja
Tags: +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2016, Barcelona, blog książkowy, Bona, Gerd Ruebenstrunk, Hiszpania, Joanna Borycka-Zakrzewska, Krwawy pierścień, książki dla dzieci, pierwsza miłość, powieść dla dzieci, powieść dla nastolatków, powieść młodzieżowa, recenzje książek, Romowie, różnorodność, tajemnica, tajemniczy pierścień, tolerancja, Wydawnictwo Bona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja