Wnuczka antykwariusza – recenzja wyjątkowej książki dla dzieci

Tytuł: Wnuczka antykwariusza
Autorka: Justyna Bednarek
Ilustracje: Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Instytut Książki
Rok wydania: 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Otaczamy się przedmiotami, które wpasowują się w nasz gust lub tymi, które mają dla nas jakąś szczególną wartość. Kolekcjonujemy różne drobiazgi z podróży, wywołujemy zdjęcia czy przechowujemy bilety do kina lub teatru, jeżeli byliśmy tam z ważną dla nas osobą.

Darmowe książki dla pierwszoklasistów

Wyprawka Czytelnicza to projekt prowadzony przez Instytut Książki, którego celem jest dotarcie z książkami do jak największej liczby nowych uczniów. Akcja została zainicjowana w 2017 roku w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”. 

Początkowo książki kierowane były na oddziały położnicze oraz do przedszkoli. Od 2020 roku jednak akcja została rozszerzona o pierwszoklasistów. Od tego czasu, Instytut przygotowuje z najwybitniejszymi twórcami literatury dziecięcej wyjątkową pozycję, która później trafia do tysięcy dzieci w całej Polsce.

Książki z poprzednich lat w akcji Wyprawka Czytelnicza

Jesteście ciekawi, jakie lektury ukazywały się w ramach projektu w poprzednich latach? Jeszcze do niedawna w akcji można było otrzymać piękne ,,Pierwsze abecadło”. Książka ukazała się pierwszy raz w 2020 roku i była zbiorem rozmaitych tekstów wybitnych autorów. 

Jej znakiem rozpoznawczym są jednak ilustracje Iwony Chmielewskiej, która to też ostatnio otrzymała nominację do najbardziej prestiżowej, międzynarodowej nagrody w kategorii literatury dziecięcej, czyli Nagrody im. Hansa Christiana Andersena 2024.

Na mojej stronie znajdziecie kilka recenzji książek Iwony Chmielewskiej, m.in.:

Wnuczka antykwariusza

W 2023 roku w ramach projektu ,,Mała książka – wielki człowiek” ukazała się książka pod tytułem ,,Wnuczka antykwariusza” z tekstem Justyny Bednarek oraz ilustracjami Emilii Dziubak. Nie mogło być mowy, żeby ta pozycja także nie okazała się pięknym połączeniem wzruszającej fabuły z zachwycającymi obrazkami czołowych w kraju artystek.

W dziewięciu rozdziałach opowiada historię Gabrysi, która lada dzień kończy 11 lat. Dziewczynka ma duże oczekiwania względem wejścia w wiek nastoletni. Niestety zamiast świętować ten wyjątkowy czas z rodzicami, zostaje przetransportowana do dziadka na wieś.

Na świat przychodzi malutka siostra Gabrysi, rodzinę czeka przeprowadzka, a dziadek wciąż wydaje się być pogrążony w żałobie po swojej żonie, czyli babci głównej bohaterki. W jaki sposób kolekcjonowane przez lata pamiątki wpłyną na nastrój solenizantki? Czy w zachowanych drobnych przedmiotach udało się zamknąć nie tylko miniony czas, ale również różne emocje, poruszające historie i zawiązane przed laty więzi?

,,Wnuczka antykwariusza” to absolutnie wybitna pozycja, która pozwala lepiej zrozumieć dzieciom świat. Mali odbiorcy mogą z łatwością utożsamić się z Gabrysią, dzieląc z nią swoje obawy, niepewność, ale także radość i miłość do ukochanych. 

Książka pokazuje jak wielkie znaczenie mają opowieści, bo to też dzięki nim żyją nasi bliscy, których często już dawno nie ma wśród nas.

Link do strony akcji: https://wielki-czlowiek.pl

Polecam także rozmowę, którą miałam przyjemność przeprowadzić z autorką, Justyną Bednarek: Strefa Rozmów


Poprzedni wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 70
Następny wpis
Co jest w środku? Dom – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +7, +8, +9, 2023, antyki, Biały Kruk, blog książkowy, darmowe książki, Emilia Dziubak, Instytut Książki, Justyna Bednarek, książki dla dzieci, książki dla pierwszoklasistów, Mała książka - wielki człowiek, nowe rodzeństwo, pamiątki, przeprowadzka, recenzje książek dla dzieci, urodziny, Wnuczka antykwariusza, Wyprawka Czytelnicza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja