Hip, hip, Kura! – recenzja przezabawnej książki dla dzieci

Tytuł: Hip, hip, KURA! Kury. Tom 3
Seria: Kury
Autorka: Justyna Bednarek
Ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska
Wydawnictwo: Świetlik
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Hurra – można byłoby zakrzyknąć wesoło, na wieść o trzecim tomie najzabawniejszej serii  ostatnich lat w polskiej literaturze dziecięcej. Choć same kury nie zmieniły się ani trochę, to zmieniły swój kurnik. Wcześniej wychodziły z wydawnictwa Słowne Młode, a teraz zrobiły płynny transfer do wydawnictwa Świetlik – gdzie wszystko na to wskazuje – zasiądą na grzędach na dłużej.

Autorka Justyna Bednarek oraz ilustratorka Nika Jaworowska-Duchlińska rzucają, nomen omen, kury na głęboką wodę! Zaraz po ,,O kurza twarz” oraz ,,Kury z grubej rury”, pojawia się część ,,Hip, hip, Kura!”, w której to pierzaste bohaterki najpierw zostają same pozostawione na gospodarstwie, a później muszą ratować wszystkich przed… Zacznijmy jednak od początku.

Bohaterowie nam się zestarzali

Augusta, Żaneta, Hildegarda i Belka to nie nietypowe koleżanki z początku XIX wieku z pruskiej szkoły dla dziewcząt, ale dumne kury rasy brahma, które zamieszkały u rodziny Ogórków. Ogórkowie, co trzeba dodać, to ludzka rodzina składająca się z mamy, taty oraz rodzeństwa w składzie: Ania, Wojtek, Pypeć (w dokumentach wpisany jako Karolinka).

I tutaj niektórzy czytelnicy mogą przeżyć spore zaskoczenie, bo nagle okazuje się, że jeszcze nie tak dawno zupełnie mali bohaterowie… postarzali się o cały rok! Ciekawa jestem bardzo, w jaki sposób autorka zamierza opisać ich osiemnastki, bo nie mam najmniejszych wątpliwości, że seria ta nie skończy się z kilkoma pierwszymi tomami (ze względu na ogromne zainteresowanie fanów oraz miłość czytelników do bohaterskich kur).

Ciocia Funia, krnąbrna Irenka i nowy przyjaciel Wojtka

Ciocia oraz Irenka to nowi bohaterowie ,,Hip, hip, Kura!”, którzy tłumnie pojawiają się już w pierwszych dwóch rozdziałach. Pojawiają się i robią ogromne zamieszanie! Począwszy od cioci Funi, która przejmuje opiekę nad najmłodszą z rodzeństwa; Irenką, która tę najmłodszą z rodzeństwa kusi do złych rzeczy; aż w końcu – do pana Mirosława, który sprzedaje cioci Funi niebezpieczną technologię (czyli telefon komórkowy), od której wszystko się zaczyna.

Niedługo później po wakacyjnym obozie do domu państwa Ogórków wracają starsze dzieci, ale i sami państwo Ogórek, którzy krótko odpoczywali tylko we dwoje w pięknych okolicznościach przyrody. To właśnie wtedy Wojtek przedstawia rodzicom nowego przyjaciela – bagniaka nadwodnego (tylko nie próbujcie go googlować!), który to niczym rasowy detektyw trafia na trop prawdziwego rzezimieszka. Wtedy także pojawia się wątek telefonu z czarnym serduszkiem.

Śmieszna (i mądra) seria książek dla dzieci

Czego należy spodziewać się po trzecim tomie ,,Kur”? Czy ta część jest najśmieszniejsza? Czy fabuła toczy się odpowiednim tempem do przodu?

Przede wszystkim ,,Hip, hip, Kura!” to opowieść o technologii. Nie demonizuje jednak telefonów i nie straszy nimi jak kiedyś babą Jagą (Jaga swoją drogą też się w tej książce pojawia). Autorka zaznacza, że telefon jest ,,z gruntu dobry”, ale używany do niewłaściwych celów lub w nieodpowiedni sposób, może sporo namieszać. To świetna lekcja, która pokazuje dzieciom, że ważny jest umiar i logiczne myślenie.

Okład z kur

W ,,Hip, hip, Kura!” na czytelników czeka mnóstwo nowych przygód, fantastycznych gagów, żartów słownych i zwrotów akcji. Niewidzialny Reżyser trzyma rękę na pulsie, a Belka zaskakuje wszystkich przenikliwością kurzego umysłu! 

Ja polecam wszystkim, żeby bezzwłocznie oddali się pod kuratelę kur i sięgnęli po ten, jak i po poprzednie tomy fantastycznej serii. Będzie idealna dla dzieci w wieku 5 lat.

Link do strony księgarni: https://www.taniaksiazka.pl/hip-hip-kura-kury-tom-3-justyna-bednarek-p-1880582.html


Poprzedni wpis
Franc i tajemnica Jantaru – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Czary-mary kąpielowe, hop do wody i gotowe! – recenzja
Tags: +10, +11, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, blog książkowy, Hip hip Kura!, Hip hip KURA! Kury. Tom 3, humor, Justyna Bednarek, książki z poczuciem humoru, kury, Nika Jaworowska - Duchlińska, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, seria książek dla dzieci, śmieszne książki dla dzieci, Świetlik, technologia, Wydawnictwo Świetlik

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja