Franc i tajemnica Jantaru – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Franc i tajemnica Jantaru
Autorka: Daria Kaszubowska
Ilustracje: Katarzyna Wójcik
Wydawnictwo: Mięta
Rok wydania: 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: ma dużo zalet

Czy jestem zdziwiona, że autorka o tak brzmiącym nazwisku zdecydowała się na tego typu powieść? Ani trochę. Czy uważam, że wplatanie regionalizmów w książki dla dzieci to świetny patent na podnoszenie lokalnej świadomości? Jak najbardziej!

Kiedy rodzice milczą

,,Franc i tajemnica Jantaru” to pierwsza część serii ,,Borkowie i kaszubskie przygody” Darii Kaszubowskiej, autorki kojarzonej jeszcze do jakiegoś czasu przede wszystkim z literaturą dla starszego odbiorcy. Jej debiut w dziedzinie książek dla dzieci ukazał się w wydawnictwie Mięta. 

Historia opowiada o losach rodziny Borków, skupiając się przede wszystkich na ich najmłodszych członkach, czyli Francu, Walerce, Otylce i Bruno. Rodzeństwo poznajemy, kiedy jeżdżą z miasta do miasta, żyjąc praktycznie na walizkach. Fabuła rysuje się dość tajemniczo, ale już na początku można wywnioskować, że kryje się za tym jakiś sekret ich rodziców. Uparcie nie dzielą się oni ze swoimi dziećmi żadnymi informacjami, trochę traktując je jakby nie byli do tego zadania zbyt pojętni.

Sprawa zaginionego Jantaru

Prawda jednak sama szybko wychodzi na jaw. Okazuje się, że rodzina musi udać się na Kaszuby. To właśnie tam dwóch braci i dwie siostry poznają swoje pochodzenie, dowiadują się o istnieniu ciotek, ale i… tajemniczym Jantarze, który dopiero co zaginął.

Co więcej, rodzice zostają oskarżeni o kradzież tego przedmiotu, choć nie wydaje się, żeby były ku temu jakiekolwiek logiczne podstawy. Zanim jednak znikną na dobre, zostawiają dzieci (i czytelników) z dziesiątkami różnych pytań, pomagają im liznąć trochę kaszubskiego języka, znajomości niezwykłych, kaszubskich stworzeń oraz dowiedzieć się o kilku faktach z przeszłości.

Jeżeli zakładacie więc, że dzieci ruszą teraz na poszukiwanie Jantaru, aby pomóc uwolnić rodziców… to oczywiście macie rację. Na szczęście nie będą w tym sami. W trakcie udaje im się poznać pomocnych rówieśników. Są także nieświadomi, że po piętach depczą im także przyjaźni dorośli. Kim oni są i w jaki sposób przyczynią się do pomyślności misji? Sięgnijcie po książkę, żeby się tego dowiedzieć.

Kaszubska powieść dla dzieci

,,Franc i tajemnica Jantaru” to historia w 26 rozdziałach, która wypełniona została kaszubską symboliką, charakterystycznymi dla regionu ciekawostkami, ale także elementami mitologii, dzięki czemu całość zyskuje znamiona baśni.

Choć momentami pełna patosu (moim zdaniem zupełne niepotrzebnie), jako stawkę ustanawiająca uratowanie całych Kaszub przez garstkę do niedawna zupełnie nieświadomych dzieci – to jednak urocza opowieść, która znajdzie wielu fanów fantastyki. 

Pozwala wierzyć, że możemy być kimś nie tylko ze względu na to, gdzie się urodziliśmy – ale przede wszystkim możemy utożsamiać się z tym, co jest nam w jakiś sposób bliskie. Jestem pewna, że czytelnikom spodobają się również niezwykłe umiejętności bohaterów, magiczne eliksiry, sposoby na przemieszczanie się czy uroczy gościniec, w którym KAŻDY może czuć się jak u siebie. Z kolei świetne stwory zaczerpnięte z podań ludowych można nawet zobaczyć dzięki wyobraźni ilustratorki Katarzyny Wójcik.

Tytuł drugiego, zapowiadanego tomu sugeruje, że tym razem to Walerka będzie grać pierwsze skrzypce (,,Walerka i bohaterki Jastry”). Jestem bardzo ciekawa z jakimi okolicznościami będzie musiała się zmierzyć ta bohaterka.

Polecam ,,Franc i tajemnica Jantaru” czytelnikom powyżej 9 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwomieta.pl/produkt/franc-i-tajemnica-jantaru/


Poprzedni wpis
Gruffalo i przyjaciele. Kalendarz adwentowy – recenzja
Następny wpis
Hip, hip, Kura! – recenzja przezabawnej książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +9, 2023, blog książkowy, Borkowie i kaszubskie przygody, Daria Kaszubowska, Franc i tajemnica Jantaru, jantar, Kaszuby, Katarzyna Wójcik, książki dla dzieci, magia, Mięta, mitologia, powieść o Kaszubach dla dzieci, recenzje książek, seria książek dla dzieci, wydawnictwo Mięta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja