fbpx

Królestwo dziewczynki – recenzja

Królestwo dziewczynki – recenzja

Tytuł: ,,Królestwo dziewczynki”

Autor: Iwona Chmielewska

Ilustracje: Iwona Chmielewska

Wydawnictwo: Entliczek

Rok wydania: 2014

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

To książka sprzed 6 lat i ciągle się zastanawiam jakim cudem do tej pory uszła mojej uwadze. Być może jednak wyszło to na dobre, ponieważ teraz doskonale wpisuje się  w aktualne realia.

 

,,Królestwo dziewczynki” to wybitna publikacja autorki Iwony Chmielewskiej, która pierwotnie została wydana na rynku koreańskim. Dzięki staraniom Wydawnictwa Entliczek możemy się nią zachwycać także w Polsce – i po polsku. Przy okazji polecam także inną autorską książkę tej artystki ,,Dwoje ludzi. 

 

,,Królestwo dziewczynki” to małe dzieło sztuki, na które składa się wiele dopracowanych szczegółów. Grzbiet powstał z odbijającego światło płótna, a brzegi stron pokryto złotą farbą. Zdecydowanie postarano się, żeby ,,Królestwo” miało królewskie elementy, które ujawniają się nawet na okładce, pod postacią koronkowej korony zdobiącej powierzchnię… majtek.

 

 

 

To książka jakiej jeszcze nie było. Porusza temat, który często się przemilcza, uznając go za niewygodny i wstydliwy. ,,Królestwo dziewczynki” to opowieść o… miesiączce. Pierwszym okresie, który pojawia się w życiu młodej kobiety, dając jej do zrozumienia, że oto właśnie definitywnie zakończyło się dzieciństwo. Informując, że nadchodzą nieuniknione zmiany, które często będą oznaczać dyskomfort, niestabilne emocje, ale i niezwykłą dorosłość, samodzielność oraz niezależność. 

 

Zanim jednak dziewczynka stanie się pełnoprawną kobietą, musi minąć trochę czasu. Taka książka jak ta pomoże jej zrozumieć naturę tych zmian, ale przede wszystkim uświadomi, że są one czymś normalnym. 

 

Co więcej, miesiączka nie jest tu pokazana jako coś negatywnego, czego należy się obawiać. To owszem, nowy etap, ale etap magiczny, który naznacza każdą dziewczynkę łatką kogoś wyjątkowego.

 

 

 

Jestem niezmiennie pod ogromnym wrażeniem tego, jak Iwona Chmielewska łączy ze sobą tekst z obrazem. Te wielowymiarowe warstwy, które nadają każdej ilustracji głębi, a zarazem subtelne przesłanie i ukryte znaczenia sprawiają, że ma się wrażenie obcowania z prawdziwą sztuką. 

 

Przyglądając się poszczególnym rozkładówkom, można odnaleźć na nich całe spektrum emocji, bogatą symbolikę oraz niewymuszoną poezję. 

 

 

,,Królestwo dziewczynki” to jednak lektura nie tylko dla młodych kobiet. Dobrze jest czytać ją także z chłopcami. Im bardziej będą oni świadomi tego zagadnienia, tym większe prawdopodobieństwo, że stanie się to i dla nich czymś naturalnym, zamiast być kolejnym tematem do żartów. 

 

Polecam odbiorcom powyżej 7 lat.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.entliczek.eu/sklep/34-krolestwo-dziewczynki.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment