Fantastyczne stworzenia – nowa seria od wydawnictwa Wilga

Tytuły: Wielka księga smoczych legend, Wielka księga leśnych istot
Seria: Fantastyczne stworzenia
Autorka: Tea Orsi
Ilustracje: Anna Lang
Tłumaczenie: Ernest Kacperski
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Wielkie księgi o fantastycznych stworzeniach? To temat idealny dla Bajkochłonki! Od chwili, gdy zaczęłam pisać o książkach dla dzieci, z wielką uwagą śledzę lektury traktujące o magicznych, oddziałujących na wyobraźnię istotach. Wraz z dwiema nowościami od wydawnictwa Wilga, które wybrałam do tego wpisu, czytelnik ma szansę poznać nie tylko legendy z różnych stron świata, ale także lepiej przyjrzeć się samym ich bohaterom.

Autorkami serii ,,Fantastyczne stworzenia” są Tea Orsi, pisarka odpowiedzialna za tekst oraz Anna Lang – utalentowana artystka, o której wspominałam już m.in. przy okazji ,,Wielkiej Księgi Smoków” i ,,Baśniach braci Grimm”. Tym razem zabierają nas do świata smoków oraz leśnych istot, w których przewodniczkami są małe, pełne pasji dziewczynki.

Wielka księga smoczych legend

W tej dużej formatem książce poznajemy dawne opowieści o smokach, które przetrwały próbę czasu. Narratorką jest aspirująca opiekunka fantastycznych stworzeń. Dziewczynka od swoich smoczych przyjaciół słyszała wiele wspaniałych historii i postanowiła się nimi podzielić z czytelnikami.

W książce ,,Wielka księga smoczych legend” znajdziecie więc pełen przekrój opowieści z różnych zakątków świata, w których znaczącą rolę odegrały właśnie smoki. Nie zabraknie tutaj słynnych legend o nieustraszonym świętym Jerzym, głośnej historii o smoku walijskim czy nawet polskiej opowiastki o naszej krakowskiej bestii spod Wawelu.

Wybrane do zbioru bajki są podpisane nazwą kraju z którego pochodzą, a często nawet zawierają szerszy rys historyczny. Ogólnie jednak to skrótowo opisane legendy, w których autorka skupiła się przede wszystkim na przekazaniu ogólnego sensu danej opowieści. 

Jestem przekonana, że ten przekrojowy sposób opowiadania historii, przy jednocześnie bogatych w ilustracje rozkładówkach w disneyowskim stylu zachęci dzieci w każdym wieku do częstego sięgania po ,,Wielką księgę smoczych legend”. Polecam ją czytelnikom powyżej 5 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/fantastyczne-stworzenia-wielka-ksiega-smoczych-legend-tea-orsi-sku46d78bc38542fd8475ec.html


Wielka księga leśnych istot

Przenieśmy się jednak z powietrza znowu na ziemię, gdzie w leśnych ostępach królują bohaterowie kolejnej książki z serii ,,Fantastyczne stworzenia”! Tym razem przewodniczkami zostają kuzynki Erin i Nora. Po odnalezieniu niezwykłego pamiętnika po swojej babci, postanawiają kontynuować jej dzieło i zapełniać kolejne strony opowieściami o leśnych stworzeniach.

W ,,Wielkiej księdze leśnych istot” nie brakuje więc tak znaczących postaci jak: wróżek, trolli, nimf wodnych lub wiedźm. Ale są też bohaterowie dużo mniej znani, jak np. Ghillie Dhu czy Sanziene. Słyszeliście już kiedyś o nich?

Każda istota, zanim zostanie zaprezentowana w opowieści, jest charakteryzowana i opisywana. Dzięki temu można dowiedzieć się, jakie są jej najważniejsze cechy, co lubi lub jakich zachowań warto przy niej unikać.

Dodatkowo ta część skrywa w sobie quiz o leśnych istotach! Na końcu książki można sprawdzić swoją wiedzę i zweryfikować jak uważnie słuchało się opowieści za pomocą dziesięciu pytań. Polecam ,,Wielką księgę leśnych istot” czytelnikom powyżej 5 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/fantastyczne-stworzenia-wielka-ksiega-lesnych-istot-tea-orsi-sku764306e118915e7218ff.html


Fantastyczne stworzenia

Cała seria o fantastycznych stworzeniach składa się na ponadczasowe historie, których głównym celem jest niesienie przesłania o byciu odważnym, dobrym i uczciwym. Dzięki prostolinijnej, a jednak współczesnej narracji, gdzie występuje wiele wtrąceń głównych bohaterek, dzieci chętniej angażują się w fabułę i szybciej przyswajają tekst.

Gdybym miała wybrać swoją ulubioną książkę cyklu ,,Fantastycznych stworzeń”, pewnie przewrotnie wskazałabym na ,,Wielką księgę leśnych istot”. Mam wrażenie, że zawarte w niej opowieści są bardziej oryginalne, nieco szerzej rozbudowane i mają ciekawe przesłania. Z drugiej strony z pewnością warto zaopatrzyć się w obie książki, żeby poznać jeszcze więcej legend z Europy, Azji czy obu Ameryk.

Poprzedni wpis
Nowy komiksy o Myszce Miki – recenzja
Następny wpis
Linie na twarzy babuni – recenzja patronatu
Tags: +10, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, Anna Láng, bestiariusz, blog książkowy, Ernest Kacperski, fantastyczne istoty, fantastyczne stworzenia, książki dla dzieci, książki dla smoczych miłośników, legendy, leśne istoty, nimfy, recenzent książek, recenzje książek, skrzaty, smocze legendy, smok, smoki, Tea Orsi, trolle, wiedźmy, Wielka księga leśnych istot, Wielka księga smoczych legend, Wilga, Wróżki, Wydawnictwo Wilga

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja