Fantastyczne stworzenia – nowa seria od wydawnictwa Wilga

Tytuły: Wielka księga smoczych legend, Wielka księga leśnych istot
Seria: Fantastyczne stworzenia
Autorka: Tea Orsi
Ilustracje: Anna Lang
Tłumaczenie: Ernest Kacperski
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Wielkie księgi o fantastycznych stworzeniach? To temat idealny dla Bajkochłonki! Od chwili, gdy zaczęłam pisać o książkach dla dzieci, z wielką uwagą śledzę lektury traktujące o magicznych, oddziałujących na wyobraźnię istotach. Wraz z dwiema nowościami od wydawnictwa Wilga, które wybrałam do tego wpisu, czytelnik ma szansę poznać nie tylko legendy z różnych stron świata, ale także lepiej przyjrzeć się samym ich bohaterom.

Autorkami serii ,,Fantastyczne stworzenia” są Tea Orsi, pisarka odpowiedzialna za tekst oraz Anna Lang – utalentowana artystka, o której wspominałam już m.in. przy okazji ,,Wielkiej Księgi Smoków” i ,,Baśniach braci Grimm”. Tym razem zabierają nas do świata smoków oraz leśnych istot, w których przewodniczkami są małe, pełne pasji dziewczynki.

Wielka księga smoczych legend

W tej dużej formatem książce poznajemy dawne opowieści o smokach, które przetrwały próbę czasu. Narratorką jest aspirująca opiekunka fantastycznych stworzeń. Dziewczynka od swoich smoczych przyjaciół słyszała wiele wspaniałych historii i postanowiła się nimi podzielić z czytelnikami.

W książce ,,Wielka księga smoczych legend” znajdziecie więc pełen przekrój opowieści z różnych zakątków świata, w których znaczącą rolę odegrały właśnie smoki. Nie zabraknie tutaj słynnych legend o nieustraszonym świętym Jerzym, głośnej historii o smoku walijskim czy nawet polskiej opowiastki o naszej krakowskiej bestii spod Wawelu.

Wybrane do zbioru bajki są podpisane nazwą kraju z którego pochodzą, a często nawet zawierają szerszy rys historyczny. Ogólnie jednak to skrótowo opisane legendy, w których autorka skupiła się przede wszystkim na przekazaniu ogólnego sensu danej opowieści. 

Jestem przekonana, że ten przekrojowy sposób opowiadania historii, przy jednocześnie bogatych w ilustracje rozkładówkach w disneyowskim stylu zachęci dzieci w każdym wieku do częstego sięgania po ,,Wielką księgę smoczych legend”. Polecam ją czytelnikom powyżej 5 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/fantastyczne-stworzenia-wielka-ksiega-smoczych-legend-tea-orsi-sku46d78bc38542fd8475ec.html


Wielka księga leśnych istot

Przenieśmy się jednak z powietrza znowu na ziemię, gdzie w leśnych ostępach królują bohaterowie kolejnej książki z serii ,,Fantastyczne stworzenia”! Tym razem przewodniczkami zostają kuzynki Erin i Nora. Po odnalezieniu niezwykłego pamiętnika po swojej babci, postanawiają kontynuować jej dzieło i zapełniać kolejne strony opowieściami o leśnych stworzeniach.

W ,,Wielkiej księdze leśnych istot” nie brakuje więc tak znaczących postaci jak: wróżek, trolli, nimf wodnych lub wiedźm. Ale są też bohaterowie dużo mniej znani, jak np. Ghillie Dhu czy Sanziene. Słyszeliście już kiedyś o nich?

Każda istota, zanim zostanie zaprezentowana w opowieści, jest charakteryzowana i opisywana. Dzięki temu można dowiedzieć się, jakie są jej najważniejsze cechy, co lubi lub jakich zachowań warto przy niej unikać.

Dodatkowo ta część skrywa w sobie quiz o leśnych istotach! Na końcu książki można sprawdzić swoją wiedzę i zweryfikować jak uważnie słuchało się opowieści za pomocą dziesięciu pytań. Polecam ,,Wielką księgę leśnych istot” czytelnikom powyżej 5 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/fantastyczne-stworzenia-wielka-ksiega-lesnych-istot-tea-orsi-sku764306e118915e7218ff.html


Fantastyczne stworzenia

Cała seria o fantastycznych stworzeniach składa się na ponadczasowe historie, których głównym celem jest niesienie przesłania o byciu odważnym, dobrym i uczciwym. Dzięki prostolinijnej, a jednak współczesnej narracji, gdzie występuje wiele wtrąceń głównych bohaterek, dzieci chętniej angażują się w fabułę i szybciej przyswajają tekst.

Gdybym miała wybrać swoją ulubioną książkę cyklu ,,Fantastycznych stworzeń”, pewnie przewrotnie wskazałabym na ,,Wielką księgę leśnych istot”. Mam wrażenie, że zawarte w niej opowieści są bardziej oryginalne, nieco szerzej rozbudowane i mają ciekawe przesłania. Z drugiej strony z pewnością warto zaopatrzyć się w obie książki, żeby poznać jeszcze więcej legend z Europy, Azji czy obu Ameryk.

Poprzedni wpis
Nowy komiksy o Myszce Miki – recenzja
Następny wpis
Linie na twarzy babuni – recenzja patronatu
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja