23 kwietnia każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki (zwany także Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich). To wyjątkowy czas dla czytelników, ale także wydawców, autorów, ilustratorów, księgarzy, bibliotekarzy, redaktorów, tłumaczy, specjalistów od składu, drukarzy i wielu, wielu innych osób, którzy prędzej wyjdą z domu bez telefonu, niż bez książki.
Z tego powodu przygotowałam zestawienie najfajniejszych i najciekawszych lektur, które są niejako hołdem dla literatury. Czytając je, można dać się przekonać, jak podróżowanie z fabułą sprawia mnóstwo radości i jak dobrze otaczać się szeleszczącymi kartkami oraz tajemniczym zapachem papieru.
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?
Często powtarza się, że czytanie jest ważne dla dzieci – pewnie, zupełnie się z tym zgadzam! Jednak nawet już jako nastolatkowie czy dorośli, nie powinniśmy porzucać książek w kąt. Rodzice, którzy sami czytają, dają świetny przykład swoim dzieciom (i naturalnie przyzwyczajają najmłodszych, że książki mogą być dobrą rozrywką).
Poza tym, dlaczego warto czytać każdego dnia:
- książki pomagają się skupić,
- redukują stres,
- poprawiają pamięć oraz skupienie,
- pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne,
- uczą empatii,
- poprawiają zdolności komunikacyjne,
- pomagają zdobywać wiedzę, a wiedza przedkłada się na długość życia!
A to tylko kilka atut jak czytanie ma na nas zbawienny wpływ!
ZESTAWIENIE KSIĄŻEK DLA DZIECI O KSIĄŻKACH
Czas jednak ma meritum! Przygotowałam kilka bardzo ciekawych książek, w których właśnie książki odgrywają główne role. Jest tam również BONUS – napisana przeze mnie pozycja + notatnik do samodzielnego przygotowywania recenzji. Tylko dzisiaj (czyli 23 kwietnia 2022 roku) robiąc zakupy na Wydawnictwo Sto Stron, ta pozycja jest zupełnie gratis!
Kolejność według wieku odbiorców.
dla 3-latków, 4-latków, 5-latków
Jerzyk miał wielkie marzenie – pragnął być niczym ptak, chciał wznieść się na skrzydłach i szybować w chmurach. Każda jego próba kończyła się jednak fiaskiem. W dzień siódmych urodzin mama przekazała mu sekret, że żeby wzbić się w górę potrzebna jest tylko książka.
Historia rozpoczyna się niepozornie, kiedy jedna z książek spada z regału na podłogę. Jestem przekonana, że taki widok dla wielu czytelników to chleb powszedni (szczególnie w przypadku zbyt licznie obłożonych regałów). Z książki wychodzi Wilk, który będąc w niej pewną siebie i groźną postacią, staje się nagle cichy i wystraszony… Nowe miejsce nieco go przeraża. Nagle Wilk musi szybko uciekać i szukać schronienia w którejś z książek.
Czy książki mają dusze? Jak powstaje książka? O czym marzy drzewo?
Alicja Grudzień, jedenastoletnia laureatka konkursu organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury, napisała książkę, która odpowiada na wszystkie powyższe pytania.
To prosta historia za którą kryje się duże przesłanie. Do chłopca przypływa dziewczynka, która zaprasza go do wspólnej podróży. Mówi, że pochodzi ze świata opowieści. Równie dobrze sama mogłaby być osobną historią. Wspólnie przemierzają góry z liter, umykają przed potworem z mrocznych opisów czy chowają za drzewami, których korę zrobiono z książkowych stron…
Jej główną bohaterką jest Anna – mała, rudowłosa dziewczynka, która najbardziej na świecie lubi czytanie. Mogłaby to robić bezustannie, odkrywając przy tym różne przygody i poznając wiele postaci. (…) Poza tym dziewczynka ma jeszcze jedno zmartwienie. Jej ulubiona biblioteka boryka się z poważnym problemem. Okazuje się, że niewypożyczane książki są niszczone, dlatego Anna musi szybko wymyślić, jak temu zaradzić.
dla 6-latków, 7-latków, 8-latków
Mała bohaterka Klara kolejny raz prosi swojego mądrego dziadka o pomoc. Dziewczynka chciałaby zostać pisarką, bibliotekarką albo redaktorką. Niezwykle interesują ją książki – teraz jednak oprócz tego, że ciekawa jest ich zawartości, zadaje bardzo wiele pytań odnośnie ich pochodzenia oraz historii.
To połączenie notesu do zapisywania swoich wrażeń o książkach oraz wskazówek dotyczących tworzenia recenzji (i nie tylko). W projekt zaangażowało się wielu wspaniałych twórców i propagatorów czytelnictwa: Anna Dziewit Meller, Okoń w sieci, Zdaniem Szota, Bliskie czytanie, Emka Kowalska z Obibooków, Literacka Kavka, Ocean Baśni, Zaczytany Franek, Moje dziecko się nudzi oraz Czytelnicze Podwórko. Każda z tych osób odpowiedziała na pytanie, czym jest dla niej recenzowanie.
dla dzieci powyżej 9 lat
Tytułową złodziejką jest Liesel Meminger – kilkunastoletnia dziewczynka, której wojna odmieniła życie. Przez swoją mamę została oddana przybranym rodzicom i w fikcyjnym mieście Molching na przedmieściach Monachium przeżyła jednocześnie najlepsze i najgorsze momenty swojego istnienia.
dla dorosłych, pomocne w czytaniu
Pozycja składa się z 7 rozdziałów, które zostały podzielone na wiele kategorii. Autorka wyróżniła zabawy polegające na zaangażowaniu plastycznym, językowym czy muzyczno-ruchowym.
Podkreśla także znaczenie miejsca przeznaczonego na wspólne czytanie oraz podpowiada czym należy się zasugerować przy doborze odpowiedniej książki dla dziecka.