Fikamy po Szczecinie. Przewodnik. Trasa Mewy – recenzja

Tytuł: Fikamy po Szczecinie. Przewodnik. Trasa Mewy

Autorka: Małgorzata Narożna

Ilustracje: Aleksandra Szwajda

Księgarnia: Fika

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Wakacje już tuż-tuż! Przed nami niemal nieskończone możliwości zwiedzania pięknych zakątków Polski – od którego miasta warto zacząć? 

 

W tym wpisie chciałabym opowiedzieć o pierwszej, z planowanej całej serii kartonówek o… Szczecinie! ,,Fikamy po Szczecinie. Przewodnik. Trasa Mewy” jest autorskim pomysłem właścicielki i dobrego ducha najwspanialszej księgarni z książkami dla dzieci Fika, czyli Małgorzaty Narożnej. Z kolei całą oprawę graficzną i pełno-rozkładówkowe ilustracje wykonała jedna z moich ulubionych artystek – Aleksandra Szwajda (pisałam już o jej książce ,,Piotruś Nieustraszony. Ola włączyła się także w pełni do moich projektów: ,,Zielony Latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów oraz ,,Zeszyt Recenzenta z Bajkochłonką”). 

 

,,Fikamy po Szczecinie” to duża formatem książka, która zabiera nas w podróż po jednym z naprawdę niezwykle ciekawych, polskich miasteczek. Nie spodziewajcie się jednak długich i nużących opisów lokalnych atrakcji. To jest pozycja idealnie skrojona pod kątem dzieci! Oferuje im zestawienie wrażeń, których mogą doświadczyć, podczas odkrywania kolejnych zakątków Szczecina. 

 

 

W pierwszej części autorki wybrały drogę, którą nazwały Trasą Mewy. Na pierwszej z rozkładówek widać mapę miasta oraz oznaczone na niej najważniejsze miejsca. W żółtym okręgu zaznaczono ten fragment, który szczególnie będzie nas interesował na dalszych stronach, choć wycieczka poprowadzi nas znacznie dalej.

 

Zwiedzanie rozpoczynamy od słynnej fontanny, następnie udajemy się do Muzeum Narodowego, gdzie czekają na nas rzeźby z kolekcji Dohrna. Później trochę świeżego powietrza w parku, w cieniu pomnika Adama Mickiewicza oraz odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody przy Alei Kwiatowej. A finał? Oczywiście – w księgarni Fika, gdzie sprawnym okiem wypatrzycie kilka bardzo ciekawych książek! 

 

 

,,Fikamy po Szczecinie” za sprawą mnóstwa elementów, szczegółów i postaci śmiało można nazwać wyszukiwanką. Co ciekawe, wielu z bohaterów powtarza się na rozkładówkach, dlatego wybierając sobie na początku jakieś osoby, można wypatrywać ich na kolejnych stronach. 

 

Książka ma jeszcze inne elementy aktywnościowe – na jednej z rozkładówek ilustratorka przygotowała dla czytelników labirynt, jest też zadanie matematyczne oraz wyzwanie z układaniem wyrazu. Odkrywanie Szczecina, to także edukowanie się np. w kwestii przyrodniczej. Na stronach można obserwować różne rodzaje ptaków oraz gatunki drzew (z podpisami). 

 

 

,,Fikamy po Szczecinie. Przewodnik. Trasa mewy” to bardzo oryginalna pozycja, która zachęca do odkrywania miasta. Pozostawia w czytelnikach (tych małych i większych) inspirację do poznawania nowych miejsc, ludzi oraz historii. 

 

Polecam do wspólnej zabawy rodziców z dziećmi. Książka (bez rozwiązywania zadań lub z pomocą starszych) będzie odpowiednia dla odbiorców już od 4 lat. 

Link do sklepu: fikamy.pl

 

Poprzedni wpis
365 wierszy i rymowanek na każdy dzień – recenzja
Następny wpis
5 pytań do… Katarzyny Kalisty, czyli kto jest po drugiej stronie książki?
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2021, Aleksandra Szwajda, blog książkowy, Fika, Fikamy, Fikamy po Szczecinie, Fikamy po Szczecinie. Przewodnik. Trasa Mewy, kartonówka, książki dla dzieci, Księgarnia Fika, Małgorzata Narożna, przewodnik dla dzieci, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Szczecin, wyszukiwanka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja