365 wierszy i rymowanek na każdy dzień – recenzja

Tytuł: 365 wierszy i rymowanek na każdy dzień

Autor: zbiorowy

Ilustracje: Natalia Berlik

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Często marudzę tutaj, że nie ma dobrych książek z poezją dla dzieci. Jak coś zaradzić na taką sytuację? Najlepiej sięgać po klasykę! A książka, o której chcę opowiedzieć w tym poście jest wyjątkowa pod naprawdę wieloma względami!

 

,,365 wierszy i rymowanek na każdy dzień” to prawdziwa księga z tekstem na każdy dzień roku! Pozycja jest zbiorem najpiękniejszych, klasycznych utworów, ale także wierszy współczesnych, rymowanek i piosenek od dziesięcioleci obecnych w naszej kulturze.

 

 

 

Wydawnictwo Wilga postarało się nie tylko, żeby wybrana poezja była na dobrym poziomie, ale także, żeby korespondowała z porami roku, świętami czy obchodzonymi uroczystościami. Czytając jeden wierszyk dziennie, poranki stają się bardziej ekscytujące – dzieci nie mogą się doczekać, aż, na przykład, podczas śniadania, całą rodziną odczyta się ten dedykowany akurat na ten dzień tekst.

 

Utwory są różnej długości, choć zazwyczaj potrzeba raptem tylko kilku minut, żeby się w nie zagłębić. Takie wyrabianie dobrych nawyków jest świetnym wtłaczaniem czytania w codzienne przyzwyczajenia. Zachęca także do wieczornego sięgania po inne książki, także te z dłuższym tekstem.

 

Z ,,365 wierszy i rymowanek na każdy dzień” odbyłam sentymentalną podróż, przypominając sobie najbardziej klasyczne, rymowane opowiastki (jak wspaniale, że mam je teraz w jednym miejscu!). Tuż obok ,,Abecadła” Juliana Tuwima, mamy ,,Parasol” Konopnickiej czy ,,Tańcowała igła z nitką” Brzechwy. Poza tym często przewijają się tutaj takie nazwiska jak: Asnyk, Bełza, Chmurska, Chotomska, Frączek, Kozłowska, Krasicki czy Porazińska.

 

W książce odkryłam także utwory zupełnie nowe, które mnie zauroczyły lub poruszyły. Szczególnie muszę tu wyróżnić wiersz z 16. kwietnia, czyli ,,Czarne psisko ze schroniska” Pauliny Chmurskiej. Przy okazji dowiedziałam się także, że w moje urodziny jest… Dzień Delfina! 🙂

 

 

 

A jak kwestie wizualne? Każda rozkładówka otoczona jest tematyczną ramką, co jest pomysłem kreatywnym i pełnym uroku. Nie do końca jestem przekonana, co do estetyki samych ilustracji. Książka byłaby niezwykła, gdyba zdecydowano się na bardziej klasyczny wygląd i zamiast pojedynczych obrazków, przygotowano pełne rysunki.

 

,,365 wierszy i rymowanek na każdy dzień” jest mimo to pozycją, jakiej wiele osób szuka. Doskonale nada się na wyjątkowy prezent z okazji narodzin, urodzin czy też świąt. To książka, jaka powinna znaleźć się w każdym domu!

 

Polecam wszystkim dorosłym i dzieciom powyżej 3 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/365-wierszy-i-rymowanek-na-kazdy-dzien-praca-zbiorowa-sku3671877d96f0c667c79b.html

 

 

Poprzedni wpis
Akcja segregacja. Pogromcy śmieci – recenzja gry edukacyjnej
Następny wpis
Fikamy po Szczecinie. Przewodnik. Trasa Mewy – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja