fbpx

Zamek – recenzja

Tytuł: ,,Zamek”

Autor: Emma Adbåge

Ilustracje: Emma Adbåge

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Wydawnictwo: Zakamarki

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Dzieciom często wydaje się, że muszą mieć jakąś zabawkę, tylko dlatego, że ma ją ktoś inny. Na kilkulatków działa ciężka dla logicznego wytłumaczenia siła, która polega na przyciąganiu w ich kierunku mało wartościowych rzeczy, które z jakiegoś powodu są dla nich bardzo ważne.

 

,,Zamek” jest na to doskonałym przykładem. Autorkę tej książki obrazkowej – Emmę Adbage możecie już kojarzyć chociażby z takiego tytułu jak ,,Dołek”, który również zilustrowała. Oprócz tego jej interpretację graficzne zobaczycie w ,,Hurra, są Świętaczy ,,Okropny rysunek! (kliknijcie na tytuł, żeby przenieść się do recenzji).

 

 

W ostatniej nowości od Wydawnictwa Zakamarki, przedstawia się właśnie sytuację z życia kilkulatka, który zaraz wybiera się na przyjęcie urodzinowe swojego kolegi. Wspólnie z mamą zadecydował, że podaruje mu nowy czerwony zamek. Sam ma zielony. Chłopiec stwierdza jednak, trzymając starannie zapakowany prezent, że jego… już mu się znudził. 

 

Jak mawia słynne, polskie przysłowie – trawa po stronie sąsiada zawsze jest bardziej zielona. Możemy mieć tę samą rzecz, ale nawet różnica w kolorze może szybko stać się powodem do zazdrości. 

 

Książka przygotowała jednak dla czytelników mały zwrot akcji i jak wszystkie tej autorki – jest inteligenta, ma błyskotliwą fabułę i zwykłych-niezwykłych bohaterów.

Adbage na swoich ilustracjach przedstawia ludzi symbolicznie nadając im określone cechy. Szczególny nacisk kładzie przede wszystkim na stronę emocjonalną, a wygląd bohaterów… jest dość specyficzny. Zresztą nie ma co owijać w bawełnę – wszyscy ludzie są tutaj nieidealni. Mama ma lekką oponkę na brzuchu i wełniane skarpety, a nasz główny bohater zamiast głowy ma jajko. Zupełnie nie przeszkadza to jednak, żeby darzyć ich sympatią. Taka mniej doskonała strona bohaterów sprawia wręcz, że są nam bliżsi i czujemy się z nimi bardziej związani. 

 

 

 

,,Zamek” nie moralizuje, nie pokazuje wprost co robić, gdy dziecko jest zazdrosne. Książka pokazuje pewną sytuację z której można wiele wynieść, ale samodzielnie, bez pouczających tekstów.  Autorka wierzy w inteligencję swoich małych czytelników, dzięki czemu ta opowieść jest jeszcze bardziej wartościowa, niż może się wydawać!

 

Polecam ją czytelnikom i słuchaczom już powyżej 2 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl

 

 

Poprzedni wpis
Gdzie jest Wally? Fantastyczna podróż – recenzja
Następny wpis
Szeptanka o krasnoludkach – recenzja patronatu
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód, były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja
Menu