Detektyw. Kryminalna gra planszowa – recenzja

 

Tytuł: ,,Detektyw. Kryminalna gra planszowa”

Twórcy: Przemysław Rymer, Ignacy Trzewiczek, Jakub Łapot

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo: Portal Games

Czas gry: ok. 180 minut (na jeden z pięciu scenariuszy)

Liczba graczy: od 1 do 5 graczy

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Chcieliście być kiedyś detektywami? A może przeszło Wam przez myśl, żeby rozwiązywać kryminalne zagadki na policyjnym etacie? Większość osób choć przez chwilę marzyło o tym, żeby włożyć czarne okulary, odrzucić opadające na czoło włosy i pewnym siebie krokiem przekroczyć próg komisariatu (w jednej ręce dzierżąc kawę na wynos, a w drugiej telefon z super tajnym nagraniem z miejsca wypadku!). 

 

To teraz napiszę coś, co może pomóc Wam spełnić powyższą wizję i zupełnie odmienić dotychczasowe życie – jest to możliwe. W jaki sposób? Za sprawą  ,,Detektyw. Kryminalna gra planszowa”. 

 

 

 

O tej planszówce słyszałam już wiele dobrego, ale póki sama jej nie przetestowałam, miałam wątpliwości, co do (rzeczywiście) jej rewolucyjnego podejścia. 

 

Producenci chwalą się, że jest to kooperacyjna gra planszowa, która gwarantuje wciągające, detektywistyczne przeżycie. 

W rzeczywistości… tak właśnie jest! Mogłabym Was zwodzić i trzymać w niepewności do końca recenzji, ale jestem zbyt entuzjastycznie nastawiona do tej gry! 

 

 

 

 

Od początku, ,,Detektyw. Kryminalna gra planszowa” to świetna propozycja rozrywki dla od jednego do pięciu graczy. Składa się na 5 spraw, gdzie każde ma swoje zakończenie, ale finalnie wątki przeplatają się ze sobą tworząc jedną wielką całość. 

 

Czas jaki należy poświęcić na każdą sprawę to około 3 godzin. Nie musicie się jednak przejmować skomplikowanymi instrukcjami – tytuł ma niezwykle intuicyjne zasady.

 

Przede wszystkim jest to połączenie tradycyjnej gry planszowej z technologią. Oprócz tego, co znajdziemy w pudełku, musimy stworzyć swoje konto na portalu agencji detektywistycznej Antares. Witryna wygląda bardzo realistycznie i pozwala uzyskiwać dane do odcisków palców, poszlak, nagrań z monitoringu, przesłuchań oraz teczek podejrzanych. 

 

W pudełku znajdziemy m.in. planszę, która wskazuje nam 5 głównych lokacji, karty postaci, żetony umiejętności oraz karty gry. Nie tasujemy ich, ani nie mieszamy ze sobą. To nasze ukryte i ponumerowane kroki. Nasze decyzje spowodują w jaki sposób potoczy się gra i ile kart będzie nam dane odsłonić. 

 

 

 

 

 

To nie jest prosta gra – żeby osiągnąć dobre wyniki, trzeba naprawdę się postarać! Choć nam wydawało się, że dobrze nam idzie, finalnie okazało się, że popełniliśmy więcej błędów, niż byśmy chcieli. Jednak nawet to nie powoduje, że traci się motywacje do dalszych rozgrywek! 

 

,,Detektyw” wciąga i angażuje na długie godziny. Wszystko tutaj spełnia swoją rolę – mechanizm, strona wizualna czy sam poziom serwowanych historii. Możecie być przekonani, że ta gra ZASKOCZY WAS wielokrotnie!

Jedynym minusem jest jej jednorazowość. Chociaż z drugiej strony, można ten tytuł traktować jako swojego rodzaju przeżycie. Łącznie to w końcu ponad 15 godzin wyśmienitej zabawy. 

 

 

 

 

,,Detektywa. Kryminalną grę planszową” polecam dla wszystkich powyżej 16. roku życia. Gwarantuje, że będzie to najlepszy prezent, jaki mogliście podarować sobie i innym lubiącym tego typu rozrywkę!

 

Poprzedni wpis
Rety! Ktoś nowy na placu budowy! – recenzja
Następny wpis
Julia – nowa seria od Wydawnictwa Wilga
Tags: +100, +16, +17, +18, 2018, detektyw, Detektyw. Kryminalna gra planszowa, gra kooperacyjna, gra planszowa, gry planszowe, Ignacy Trzewiczek, interaktywne gry planszowe, Jakub Łapot, najlepsza gra planszowe, najlepsze gry planszowe dla dorosłych, Przemysław Rymer, rozwiązywanie spraw

2 komentarze. Zostaw komentarz

  • […] decyzji, to jest to pozycja stosunkowo nie za mocno skomplikowana. Pisałam kiedyś o ,,Detektywie” – planszówce, która miała nieco podobną mechanikę, choć finalnie mogła dla mniej […]

    Odpowiedz
  • […] ,,Biuro Śledcze: Śledztwa w Arkham i inne tajemnice” to intrygująco skonstruowana gra detektywistyczna, w której, na podstawie oferowanych poszlak, przesłuchań i lokacji, należy rozwiązać pięć indywidualnych spraw, połączonych tylko przez pojedyncze elementy. Jej autorem jest Gregory Privat. Pozycja została zainspirowana serią ,,Sherlock Holmes: Detektyw doradczy”. Na stronie wspominałam już o podobnej grze pod tytułem: ,,Detektyw. Kryminalna gra planszowa”. […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja