fbpx

Detektyw. Kryminalna gra planszowa – recenzja

Detektyw. Kryminalna gra planszowa – recenzja

 

Tytuł: ,,Detektyw. Kryminalna gra planszowa”

Twórcy: Przemysław Rymer, Ignacy Trzewiczek, Jakub Łapot

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo: Portal Games

Czas gry: ok. 180 minut (na jeden z pięciu scenariuszy)

Liczba graczy: od 1 do 5 graczy

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Chcieliście być kiedyś detektywami? A może przeszło Wam przez myśl, żeby rozwiązywać kryminalne zagadki na policyjnym etacie? Większość osób choć przez chwilę marzyło o tym, żeby włożyć czarne okulary, odrzucić opadające na czoło włosy i pewnym siebie krokiem przekroczyć próg komisariatu (w jednej ręce dzierżąc kawę na wynos, a w drugiej telefon z super tajnym nagraniem z miejsca wypadku!). 

 

To teraz napiszę coś, co może pomóc Wam spełnić powyższą wizję i zupełnie odmienić dotychczasowe życie – jest to możliwe. W jaki sposób? Za sprawą  ,,Detektyw. Kryminalna gra planszowa”. 

 

 

 

O tej planszówce słyszałam już wiele dobrego, ale póki sama jej nie przetestowałam, miałam wątpliwości, co do (rzeczywiście) jej rewolucyjnego podejścia. 

 

Producenci chwalą się, że jest to kooperacyjna gra planszowa, która gwarantuje wciągające, detektywistyczne przeżycie. 

W rzeczywistości… tak właśnie jest! Mogłabym Was zwodzić i trzymać w niepewności do końca recenzji, ale jestem zbyt entuzjastycznie nastawiona do tej gry! 

 

 

 

 

Od początku, ,,Detektyw. Kryminalna gra planszowa” to świetna propozycja rozrywki dla od jednego do pięciu graczy. Składa się na 5 spraw, gdzie każde ma swoje zakończenie, ale finalnie wątki przeplatają się ze sobą tworząc jedną wielką całość. 

 

Czas jaki należy poświęcić na każdą sprawę to około 3 godzin. Nie musicie się jednak przejmować skomplikowanymi instrukcjami – tytuł ma niezwykle intuicyjne zasady.

 

Przede wszystkim jest to połączenie tradycyjnej gry planszowej z technologią. Oprócz tego, co znajdziemy w pudełku, musimy stworzyć swoje konto na portalu agencji detektywistycznej Antares. Witryna wygląda bardzo realistycznie i pozwala uzyskiwać dane do odcisków palców, poszlak, nagrań z monitoringu, przesłuchań oraz teczek podejrzanych. 

 

W pudełku znajdziemy m.in. planszę, która wskazuje nam 5 głównych lokacji, karty postaci, żetony umiejętności oraz karty gry. Nie tasujemy ich, ani nie mieszamy ze sobą. To nasze ukryte i ponumerowane kroki. Nasze decyzje spowodują w jaki sposób potoczy się gra i ile kart będzie nam dane odsłonić. 

 

 

 

 

 

To nie jest prosta gra – żeby osiągnąć dobre wyniki, trzeba naprawdę się postarać! Choć nam wydawało się, że dobrze nam idzie, finalnie okazało się, że popełniliśmy więcej błędów, niż byśmy chcieli. Jednak nawet to nie powoduje, że traci się motywacje do dalszych rozgrywek! 

 

,,Detektyw” wciąga i angażuje na długie godziny. Wszystko tutaj spełnia swoją rolę – mechanizm, strona wizualna czy sam poziom serwowanych historii. Możecie być przekonani, że ta gra ZASKOCZY WAS wielokrotnie!

Jedynym minusem jest jej jednorazowość. Chociaż z drugiej strony, można ten tytuł traktować jako swojego rodzaju przeżycie. Łącznie to w końcu ponad 15 godzin wyśmienitej zabawy. 

 

 

 

 

,,Detektywa. Kryminalną grę planszową” polecam dla wszystkich powyżej 16. roku życia. Gwarantuje, że będzie to najlepszy prezent, jaki mogliście podarować sobie i innym lubiącym tego typu rozrywkę!

 

Gra dostępna w księgarni Inverso: https://inverso.pl/towarzyskie/p-detektyw-kryminalna-gra-planszowa

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment