Puszcza. Opowieści karpackich buków – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Puszcza. Opowieści karpackich buków
Autorka: Jola Richter-Magnuszewska
Ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska
Wydawnictwo: Libra
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Kiedy myślę o polskiej literaturze popularnonaukowej, której bohaterami są zwierzaki lub ogólnie przyroda – przychodzi mi na myśl autorka Jola Richter-Magnuszewska. To ona stoi m.in. za Zwierzakopedią, Dziką książką o dzikach i o ich kuzynach czy za Dzikimi przewodnikami (wespół z Joanną Wajs).

Jak odnaleźć w sobie tęsknotę za puszczą?

Nawet znając poprzednie pozycje, nie spodziewałam się jednak tego, co czekało na mnie w książce, która ukazała się nakładem wydawnictwa Libra. Puszcza. Opowieści karpackich buków to lektura łącząca w sobie elementy powieści, legend, poezji, tekstu popularnonaukowego, pięknej ilustrowanej encyklopedii czy baśni.

Pozycja, która zawiera w sobie zarówno mądrość nauki, jak i magię natury. Zachęca do poszukania w sobie tęsknoty za puszczą – wyciszenia się, zwolnienia, spędzenia więcej czasu bliżej przyrody. 

Puszcza. Opowieści karpackich buków

Książka składa się na kilkanaście rozdziałów, rozpoczynając od tego, który zawiera genezę puszczy i jednocześnie opisuje rozłam porozumienia między ludźmi a zwierzętami i światem roślin.

Autorka zapraszając czytelnika do karpackiej puszczy ukazuje jej majestat, potęgę ale i piękno. W poetycki sposób wyjaśnia biologiczne procesy, które ją ukształtowały. Opisuje charakterystykę lasu, wprowadzając pierwszoosobową narrację drzew. Dzięki temu monologowi można dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek – nie tylko o nich samych. 

Mieszkańcy puszczy

W Puszczy. Opowieści karpackich buków znalazły miejsce także opowieści o zwierzętach. Choć to przyrodnicze opisy konkretnych gatunków, czyta się je niczym emocjonującą fabułę. 

Za sprawą tekstu, ale i pięknych ilustracji autorki, można lepiej poznać mieszkańców puszczy, zdać sobie sprawę z ich różnorodności oraz roli, jaką odgrywają w całym ekosystemie. I bez znaczenia czy mowa o słynnych drapieżnikach czy niewielkich owadach, które łatwo przeoczyć – w puszczy każdy jest tak samo ważny.

Cenny apel do wszystkich

Jednym z najbardziej istotnych i zarazem najciekawszych rozdziałów w całej książce, jest ten pod tytułem: Wszyscy jesteśmy połączeni. To dający do myślenia tekst, w którym poruszona została kwestia zależności. Chroniąc puszczę, chronimy samych siebie.

Pozycja ta jest więc jednocześnie apelem – do młodych czytelników i ich rodziców. Naszym zadaniem jest dołożyć starań, aby puszcza przetrwała. To cenna lekcja, która przynosi jednak mnóstwo czytelniczej satysfakcji.

Puszcza. Opowieści karpackich buków ma lecznicze, kojące właściwości, które będą mieć dobry wpływ na każdego. Polecam tę książkę do czytania dzieciom już powyżej 5 roku życia, a także sobie – o każdej porze roku.

Link do strony wydawnictwa: https://www.libra.pl/produkt/puszcza-opowiesci-karpackich-bukow,331987.html



Poprzedni wpis
Bibliomulica z Kordoby – recenzja komiksu inspirowanego faktami
Następny wpis
Świat Muminków stworzony przez Tove Jansson – recenzja książki
Tags: +10, +11, +12, +5, +6, +7, +8, +9, 2024, blog książkowy, Jola Richter - Magnuszewska, książka na prezent, książki dla dzieci, książki popularnonaukowe dla dzieci, Libra, natura, przyroda, puszcza, Puszcza. Opowieści karpackich buków, Wydawnictwo Libra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja