Dzicy przewodnicy – recenzja

Tytuł: Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach

Autorki: Jola Richter-Magnuszewska, Joanna Wajs

Ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

Recenzja:

Lubię, kiedy wydawane są dwie książki na podobny temat w krótkim czasie. Może wtedy swobodnie je ze sobą porównać i wybrać taką, która bardziej nas przekonuje treścią, ale i warstwą wizualną.

 

Nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się ostatnio pozycja ,,Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach” Joli Richter-Magnuszewskiej oraz Joanny Wajs. Co ciekawe, niedawno odbyła się także premiera ,,Dzikich mitów Wydawnictwa Słownego, o której pisałam ostatnio. Obie te książki są bardzo zbliżone do siebie tematycznie, ale jednak oferują nieco inną formę.

 

W tej recenzji skupię się oczywiście na ,,Dzikich przewodnikach”, ale jeżeli jesteście zainteresowani tą drugą i chcecie je porównać, kliknijcie w tytuł powyżej.

 

 

Książka Naszej Księgarni skupia się przede wszystkim na zwierzętach. Wspaniały wstęp podkreśla znaczenie różnorodnych istot w życiu człowieka i ich niemal mistycznej dla nas obecności. W tym wstępie także porusza się kwestię trudności selekcji mitów, opowieści oraz zwierząt, które znajdą się w tej książce. Oczywiście, wybór musiał być ogromny, ale czy finalne decyzje okazały się trafione?

 

,,Dzicy przewodnicy” nie mają ścisłego podziału na rozdziały. Ogólnie ma się tutaj wrażenie pewnego chaosu. Książka zaczyna się rozkładówką o jeleniu, następnie przechodzimy do niedźwiedzia i na kolejnych stronach – łabędzia czy gęsi. Tekst przeplata się z ilustracjami i dotyka różnych wątków. Wygląda to trochę tak, jakbyśmy słuchali człowieka, który co chwilę przypomina sobie o czymś nowym w ramach jednego zagadnienia.

 

Myślę, że w ten sposób prowadzona narracja utrudnia skupianie się młodszym czytelnikom. Nie da się więc do końca czytać tej książki ,,od deski do deski”. Najlepiej sięgać do niej na wyrywki. Gdyby tylko przewidziano na końcu pozycji indeks, można byłoby podążać za jego wskazówkami – a że go nie ma, jesteśmy poniekąd skazani na przypadkowość.

 

 

 

Nie znaczy to jednak, że z ,,Dzikich przewodników” nie można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. Przytaczane są tu fragmenty z baśni koreańskich, baśni ludowych z Arabii Saudyjskiej, ,,Księgi papugi” – perskiego zbioru baśni pochodzących z Indii. Można przeczytać o tym, jakie role pełniły dawniej zwierzęta i z jakimi symbolami je wiązano. Teraz już zawsze spoglądając na dzika, będziemy go kojarzyli z celtyckim zwierzęciem zza światów, a salamandrę utożsamiali ze strażniczką chroniącą nas przed pożarami. Dodatkowo przewidziano tutaj rozkładówki związane z istotami z pogranicza snu i jawy, z dziedziny kryptozoologii oraz z bóstwami zoomorficznymi, czyli takimi, które posiadają cechy zwierząt.

 

Jeżeli czujecie więc, że książka będzie dla Was i Waszych dzieci czymś wartościowym – sięgnijcie po nią! ,,Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach” to pozycja odpowiednia dla odbiorców powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/dzicy-przewodnicy–zwierzeta-w-mitach–basniach-i-legendach/p2949.html

 

 

Poprzedni wpis
Nikt nie widzi słoni – recenzja patronatu!
Następny wpis
Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc! – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja