Co już wiecie o wydawnictwie Magicznym? Oprócz bardzo dobrej nazwy, są także częścią dużej, znanej w Polsce oficyny, czyli wydawnictwa Muza. Więcej pisałam już o nich tutaj, przy okazji premier sprzed 3 miesięcy.
Jak się jednak okazuje, wydawnictwo Magiczne nie próżnuje, a wręcz działa pełną parą, dlatego już dzisiaj mogę przyjść do Was z całym koszykiem kolejnych świetnych nowości! Znajdziecie tutaj kontynuacje serii, ale też zupełnie świeże cykle i okolicznościowe tytuły – idealne na zbliżającą się jesień oraz Halloween.
Emocje Tadzia – seria kartonowych książek dla dzieci
Od razu zaczynam od czegoś dla maluszków. Muszę przyznać, że ta seria kupiła mnie zanim jeszcze nawet zajrzałam dobrze do środka. Świetne i solidne wydanie, ale także czytelny projekt okładki oraz prosty przekaz.
Póki co w ramach Emocji Tadzia ukazały się dwa tytuły:
- Emocje Tadzia. Złość,
- Emocje Tadzia. Smutek.
Emocje zostały zwizualizowane przez Natalię Berlik (znaną m.in. z 365 wierszy i rymowanek na każdy dzień). Ilustratorka nadała im postać uroczych stworków, których cechy wyglądu uzupełniają się z ich ,,osobowością”. Główny bohater serii, czyli Tadzio, każdą emocję traktuje jak kumpla.
Chłopiec opowiada o swoich doświadczeniach związanych z tymi uczuciami. Wskazuje sytuacje, które mogą mu towarzyszyć, a nawet wymienia sygnały, które wysyła jego ciało, gdy pojawia się dana emocja.
Emocje Tadzia to pełna bliskości seria, dzięki której dzieci powyżej 3 lat lepiej zrozumieją, co czują.
Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwomagiczne.pl/ksiazki/zlosc/
Wanda Panda – nowe tytuły w lubianej serii dziecięcej
O Wandzie Pandzie już opowiadałam przy okazji tytułów Wanda Panda. Na wsi oraz Wanda Panda. Magiczne słowa. Kolekcja książeczek z tekstem Sylwi Winnik i ilustracjami, wspominanej już tutaj, Natalii Berlik znowu się powiększyła. Tym razem na mój regał trafiły:
- Wanda Panda. Wita lato,
- Wanda Panda. Nad morzem,
- Wanda Panda. W przedszkolu,
- Wanda Panda. Wita jesień.
Co można zauważyć już na pierwszy rzut oka, mamy tutaj nowe książki związane ze zmieniającymi się porami roku, ale także kolejnymi odwiedzanymi przez główną bohaterkę miejscami czy jej ważnymi doświadczeniami związanymi chociażby z pójściem do przedszkola.
Książki pisane są prostym językiem i zawierają dodatkowo aktywizujące zadania. Ich treść może być równocześnie kierowana do bardzo małych dzieci (ze względu na np. zawierające się w tekście onomatopeje, ale także umieszczone opisy bardzo prostych zjawisk) jak i polecana dla przedszkolaków.
Jestem pewna, że polubicie Wandę Pandę i z ciekawością będziecie wypatrywać kolejnych części serii tych książek.
Link do strony wydawnictwa (znajdziecie tam także świetne, darmowe materiały do pobrania): https://wydawnictwomagiczne.pl/seria/wanda-panda/
Kraina luster
Jak odpowiedzielibyście na zadane Wam pytanie o to, kim jesteście? Nie w kontekście Waszego imienia, wieku czy pochodzenia, ale tego, kim czujecie się naprawdę oraz co Was określa.
Kraina luster to obrazkowa książka z tekstem Francesc Miralles i ilustracjami Evy Carot, która zachęca do tego, żeby zastanowić się, jakie mamy w sobie różne oblicza. Lektura przekonuje, że każdy człowiek z czasem się zmienia – nie tylko w perspektywie lat, ale nawet dni.
W zależności od tego, w jakim będziemy nastroju, lub jaki film czy książka zrobią na nas ostatnio wrażenie, staniemy się nieco kimś innym. Dajcie się zaprosić do Krainy Luster i porozmawiajcie z bliskimi, kim oni się czują i kogo chcieliby zobaczyć we własnym odbiciu. Polecam dzieciom powyżej 4 lat.
Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwomagiczne.pl/ksiazki/kraina-luster/
Zwierzę nie z tej ziemi
Wyobraźcie sobie, że spokojnie żyjecie w gospodarstwie, kiedy pewnego dnia indyk Leon przychodzi do Was z wielką wiadomością – już wkrótce ma się wśród Was pojawić nowe zwierzę!
Zwierzę nie z tej ziemi to książka z tekstem Artura Gębki, która została wyróżniona przez jury konkursu im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom.
Opowiada historię zwierząt, które wiodą całkiem spokojny i wygodny żywot u gospodarza Kapustki, aż do momentu, gdy transportem zostaje przewieziony do nich ktoś nowy. Ktoś, kto ma pomóc małej córeczce mężczyzny.
Zwierzakom w dzień pojawienia się tego kogoś udaje się dostrzec tylko pojedyncze fragmenty. Kiedy składają je w całość… wychodzi na to, że takie zwierzę nie ma prawa istnieć! Czy macie jakieś typy, kto to może być? 😉
Zwierzę nie z tej ziemi to ciekawa książka z zacięciem filozoficznym, która pokazuje nieco inną perspektywę na różnorodność. Dzięki wyszczególnionym dymkom z kwestiami bohaterów, ale także mnóstwem ilustracji Natalii Berlik (ponownie!), czyta się ją naprawdę bardzo przyjemnie. Polecam Zwierzę nie z tej ziemi dzieciom powyżej 5 roku życia.
Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwomagiczne.pl/ksiazki/1944/
Upiorne wakacje
A lubicie historie z dreszczykiem? Lexie Żywiołek z pewnością nie jest zwykłą dziewczynką. Zabierze Was do świata, w którym wilkołaki przyjaźnią się ze szkieletami, a harcerskie obozy aż trzeszczą od nadmiaru magii i niezwykłości.
Upiorne wakacje to dwutomowa (póki co!) seria książek przygodowych z tekstem i ilustracjami Taylor Dolan. Pierwszą jaka została napisana była: Upiorne wakacje. Lato z duchami i właśnie od niej polecam zacząć przygodę z tym cyklem, a następnie, bez wahania – sięgnąć po kontynuację, czyli Upiorne wakacje. Chryja na mokradłach.
Dzięki zachowaniu tej kolejności poznacie wspomnianą już Lexie, ale także jej babcię Bunię. Zostaniecie także odpowiednio ostrzeżeni, że nie jest to absolutnie książka dla dorosłych! W ogóle, dzięki pierwszoosobowej narracji, zwracaniu się z przemyśleniami wprost do odbiorcy i dużym, czytelnym fontem – Upiorne wakacje mogą być świetną lekturą dla osób, które dopiero wprawiają się w czytaniu książek.
Polecam ten nietuzinkowy, ale niezwykle humorystyczny cykl dzieciom powyżej 6 lat.
Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwomagiczne.pl/seria/upiorne-wakacje/
Anna Kadabra. Klub Pełni Księżyca
I płynnie przeskakuję do kolejnej serii, która także kierowana jest do fanów magii i niezwykłości – ale nieco w tym bardziej klasycznym wydaniu. Poza tym, Anna Kadabra, bo o tym cyklu mowa, zawiera ciut więcej tekstu oraz nieco obszerniejsze opisy przedstawianego w niej świata.
Tym, co jeszcze łączy tę serię z Upiornymi wakacjami, jest podobnie prowadzona narracja. Tytułowa Anna Kadabra (w rzeczywistości Anna Green) zwraca się bezpośrednio do czytelników, opowiadając im swoje niezwykłe historie – na przykład jak to się stało, że dowiedziała się, że jest wiedźmą i dołączyła do super tajnego Klubu Pełni Księżyca.
A dlaczego dzieciakom łatwo się z nią utożsamić? Bo zupełnie nie przypomina stereotypowej czarownicy. To dziewczynka chodząca w tiulowych spódniczkach i mająca często bardzo podobne dylematy jak jej normalni rówieśnicy (z pewnymi wyjątkami!). Polecam Anna Kadabra. Klub Pełni Księżyca Pedro Manasa z ilustracjami Davida Sierra Listóna wszystkim powyżej 7 lat.
Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwomagiczne.pl/ksiazki/anna-kadabra-klub-pelni-ksiezyca/
Przygody Pompona i Kieszonki
Na deser zostawiłam książkę, której mnóstwo osób było oraz jest ciekawych. To najnowsza lektura od Barbary Wicher (autorki serii o Cichej Dolinie), z uroczymi ilustracjami Julii Filip.
Przygody Pompona i Kieszonki to opowieść o dwóch świnkach morskich (i bardzo podoba mi się to ,,staropolskie” nazewnictwo, choć żeby oddać sprawiedliwość – termin kawi domowych także pojawia się w książce). Zwierzaki są pod stałą opieką cioci Tereski, jednak na czas jej służbowego wyjazdu mają szansę trafić do pewnego rodzeństwa.
Maja oraz Filip chcieliby się sprawdzić w roli opiekunów. Szczególnie zależy na tym dziewczynce, która jest gotowa przygotować nawet profesjonalną prezentację! Dzięki niej, także czytelnicy skorzystają na nowo nabytej wiedzy Mai.
Choć samo przygotowanie do pojawienia się świnek jest tak naprawdę dopiero początkiem. To, co Pompon oraz Kieszonka zmalują i w jakich przygodach wezmą udział sprawi, że natychmiast polubicie te małe gryzonie (o ile jeszcze nie jesteście ich wielkimi fanami).
Przygody Pompona i Kieszonki to świetna opowiastka fabularna, ale także dobry fundament do rozmów oraz przygotowania się na przybycie świnki morskiej do każdego domu. Polecam tę książkę dzieciom powyżej 5 lat.
Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwomagiczne.pl/ksiazki/przygody-pompona-i-kieszonki/