Hooky – recenzja komiksów dla dzieci o wiedźmach

Tytuły: Hooky. Król wiedźm. Tom 1, Hooky. Zaginiony książę. Tom 2
Seria: Hooky
Autorka: Míriam Tur Bonastre
Rysunki: Míriam Tur Bonastre
Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2024
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Kiedy tematyka czarownic wydaje się już do cna wyeksploatowana i ograna, przychodzi pora na wiedźmy! Powracamy więc do korzeni, gdzie wiedza naprawdę ma znaczenie, szczególnie wtedy, kiedy dotyczy przyszłości oraz można ją… podpatrzeć w szklanej kuli.

Skąd seria Hooky ma swoją nazwę?

Hooky to zupełnie nowa seria komiksowa, która ukazała się nakładem wydawnictwa Wilga. Obecnie dostępne są już dwa tomy, oferujące ponad 700 stron niezwykłych przygód! Autorką jest Miriam Bonastre Tur – hiszpańska artystka, która swój pomysł początkowo rozwijała w apce Webtoon.

O tej platformie wspominałam już przy okazji dwóch innych serii komiksowych:

Hooky to propozycja jednak dla nieco młodszych czytelników. Jej nazwa nawiązuje do angielskiego wyrażenia ,,play hooky”, które można przetłumaczyć najprościej jako ,,pójście na wagary”.

W komiksie bohaterowie nie tyle jednak umyślnie unikają szkoły, co początkowo przez splot przypadków, a później – na skutek świadomych decyzji, unikają miejsca, gdzie ktoś mógłby zaszczepić w nich jakąś groźną myśl. Jednak po kolei.

Hooky. Król wiedźm. Tom 1

Obecnie dostępne są dwa tomy komiksowej serii, a kolejne zdążyły zostać już zapowiedziane. Pierwszym jest Hooky. Król wiedźm, w którym poznajemy głównych bohaterów, ich antagonistów, a także mamy szansę przyjrzeć się postaciom pod kątem charakterologicznym.

Czytelnicy mogą też wyciągnąć swoje pierwsze wnioski i przekonać się, dlaczego ten cykl stał się tak dużym bestsellerem na świecie. Tym, co jednak finalnie przekona każdego do Hooky jest idea uprawiania magii – można się jej bowiem po prostu nauczyć, nawet jeżeli nie urodziło się wiedźmą!

Braterska i siostrzana solidarność

Dwójką głównych bohaterów jest Dani oraz Dorian, bliźnięta, którzy diametralnie się od siebie różnią. Dziewczynka jest otwarta i towarzyska. Dobrze sobie radzi z zadaniami manualnymi – nieźle wychodzi jej latanie na miotle czy orientowanie się w terenie.

Z kolei Dorian czuje się samotny. Często zdarzają mu się niezręczności w towarzystwie i ma trudności, żeby dogadać się z rówieśnikami. Z nauką radzi sobie jednak świetnie, a rzucanie zaklęć przychodzi mu z niebywała łatwością. Z czasem będzie można zaobserwować jak tych dwoje doskonale się uzupełnia, ale i wspiera.

Dziecięca spontaniczność oraz beztroska mieszają się w Hooky. Król wiedźm z próbą uczenia się ponoszenia konsekwencji za własne decyzje.

Zamęt sieje pojawienie się również pozostałych postaci. Na przykład księżniczka Monika, która wyrusza z misją ratunkową za swoim porwanym księciem i w trakcie podróży odkrywa, że nie chce być stereotypową królewną. Takich wielowymiarowych, ciekawych postaci jest w Hooky znacznie więcej.

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/hooky-krol-wiedzm-tom-1-miriam-tur-bonastre-sku457666ac8506504bb9b8.html


Hooky. Zaginiony książę. Tom 2

Ich perypetie kontynuowane są w części drugiej serii. Nieco lepiej poznajemy tam m.in. kulisy dorastania najstarszego z braci Wytte’ów. Damien, który początkowo się zbuntował, a później zdecydował się objąć bardzo ważną rolę w społeczności wiedźm, obwinia się za wydarzenia z przeszłości.

Chłopak prowadzi grę na dwa fronty. Z jednej strony chce trzymać rodziców na dystans, ale z drugiej – zależy mu, żeby ochronić swojego przyjaciela. W Zaginionym księciu wiele się wydarzy. Będzie tu sporo retrospekcji, ale też momentów, które mocno odbiją się na głównych bohaterach.

W drugim tomie czytelnicy będą mieli szansę zobaczyć jak Dorian i Dani dorastają, zmieniają się, stają się potężniejsi, ale także bardziej świadomi tego, co wokół nich się dzieje. Tym samym – zostaną narażeni na jeszcze większe niebezpieczeństwa, a oparcia oraz siły będą musieli szukać w zaufanych przyjaciołach.

Dlaczego warto sięgnąć po serię o wiedźmach Hooky?

Hooky jest serią komiksową, a to znaczy, że spodoba się także tym osobom, które nie przepadają za czytaniem. Ponadto, można tam natrafić na sabat czarownic, smoki, pierwsze zauroczenia czy też… zostać świadkami wojny ludzi i wiedźm. Jest bardzo emocjonująco oraz ciekawie.

Hooky to niezwykle wciągająca – z każdą stroną coraz bardziej, seria w której autorka pokazuje, żeby nie oceniać innych przez pryzmat grupy z jakiej się wywodzą. Akurat tutaj mamy przykład wiedźm i ludzi, ale bardzo prosto można odnaleźć w tej historii analogię do różnego pochodzenia, koloru skóry, itp.

To historia o tolerancji, solidarności, relacjach oraz poszukiwaniu siebie i swoich mocnych stron. Hooky spodoba się czytelnikom już powyżej 8 roku życia. Będzie wspaniałą przygodą oraz możliwością oderwania się od codzienności.

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/hooky-zaginiony-ksiaze-tom-2-miriam-tur-bonastre-sku1899d4e3611a89e427ca.html


Poprzedni wpis
Ni pies, ni wydra – recenzja książki dla nastolatków
Następny wpis
Myszka Miki. Straszna wyspa – recenzja komiksu
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +8, +9, 2024, bliźniaki, bliźnięta, blog książkowy, fantastyka, Hooky, Hooky. Król wiedźm, Hooky. Król wiedźm. Tom 1, Hooky. Zaginiony książę, Hooky. Zaginiony książę. Tom 2, Jacek Konieczny, komiks, komiksy dla dzieci, komiksy dla nastolatków, Míriam Tur Bonastre, pierwsza miłość, recenzent książek, recenzje książek, Webtoon, wiedźmy, Wilga, Wydawnictwo Wilga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja