Nowe strony. Podróż w głąb książek! – recenzja gry

Tytuł: Nowe strony. Podróż w głąb książek
Autor: Germain Winzenschtark
Ilustracje: Jeanne Landart
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2023

Czas gry: od około 30 do 60 minut
Liczba graczy:  od 2 do 6 osób
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Większości śledzących moje recenzje osób nie muszę przekonywać, że czytanie książek to masa frajdy. Co jednak, jeżeli, na przykład, ulubiona książka, może sprawić jeszcze więcej przyjemności?

Gra zachęcająca do czytania książek

,,Nowe strony. Podróż w głąb książek!” to zupełnie nowy rodzaj gry planszowej. Jej autorem jest Germain Winzenschtark, a za ilustracje odpowiada Jeanne Landart. To niewielkich rozmiarów pudełko pozwala przeprowadzić graczy przez dowolną powieść (najlepiej taką powyżej 130 stron), oferując każdemu pracę w… Ministerstwie Literatury! Odkryć jej tajemnice oraz spojrzeć na nią w zupełnie nowy sposób!

Myślę, że każdy chciałby poznać ukrytą prawdę. Nagrodą w tej kooperacyjnej grze jest właśnie możliwość odnalezienia cytatu, który można uznać za swego rodzaju motto. Czasami trafimy z nim w dziesiątkę – innym razem wywoła ono w nas nieco śmiechu.

Na czym polega rozgrywka?

,,Nowe strony” polegają przede wszystkim na wcielaniu się w przewodnika oraz grupę poszukiwaczy. Dzięki temu, że funkcje te są wymienne, każdy ma możliwość sprawdzić się z zestawem nowych zadań. A do niektórych naprawdę potrzebne będzie odpowiednie skupienie oraz spostrzegawczość!

Cała idea opiera się jednak na tym, żeby realizować misje, sukcesywnie przesuwać się do przodu w fabule i… nie stracić zbyt wielu liter! Znajdziecie w niej podobny fundament gry skojarzeniowej, co np. w ,,Stella: Dixit Universe” czy ,,Mysterium”. Cała ,,otoczka” jednak mocno się różni od wspomnianych tytułów, oferując przy tym dwie wersje zabawy – bardzo podstawową, uproszczoną oraz złożoną, urozmaiconą o postacie i dodatkowe warianty rozgrywki.

Co zawiera pudełko?

W ,,Nowe strony. Podróż w głąb książek!” znalazły się:

  • 84 zakładki rozróżnione na zakładki eksploracji, specjalne, Zaginionych Miast, misji, wyzwań,
  • kartonowy kompas do samodzielnego złożenia,
  • 32 żetony liter,
  • 6 dwustronnych kart postaci,
  • synchroliteromierz, czyli kartonowa nakładka na pudełko, przypominająca urządzenie urozmaicające misję,
  • dość czytelna instrukcja z dodatkowymi kodami QR.

Czy polecam tę grę?

Sięgnęłam po ,,Nowe strony” przede wszystkim dlatego, że jej twórcy obiecywali połączenie w niej dwóch rzeczy, które bardzo lubię, czyli czytania oraz grania. Muszę uczciwie przyznać, że ten punkt został zdecydowanie spełniony. Atutem pozycji jest także jej kooperacyjny charakter, zadania wywołujące śmiech graczy czy nawet możliwość trenowania pojęć z zakresu… języka polskiego dla uczniów szkoły podstawowej.

Z drugiej jednak strony, warto podkreślić, że ,,Nowe strony” wymagają zaangażowania oraz już dość biegłej nauki czytania. Sprawdzą się więc w przypadku graczy powyżej 10 roku życia. Choć gra przeznaczona jest również dla dwóch osób, to najlepiej siadać do niej od 4 do 6 uczestników. 

Mam także wrażenie, że cena za taką liczbę elementów może wydawać się nieco zawyżona. Z drugiej strony – pewnie da się tę pozycję upolować po okazyjnej cenie, kiedy od premiery minie już trochę czasu.

Czy warto więc, w ogólnym podsumowaniu, sięgnąć po ,,Nowe strony. Podróż w głąb książek!”? Moim zdaniem, jak najbardziej! Choć ja testowałam ją na początku z ,,Kubusiem Puchatkiem”, to jednak polecam po wybieranie czegoś nieco bardziej poważnego (i zdecydowanie mniejszego formatem!).

Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Rebel:


Poprzedni wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 69
Następny wpis
Iskry. Tom 4 Świetliki – recenzja komiksu
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, 2023, blog książkowy, blog z grami planszowymi, czytanie książek, Germain Winzenschtark, gry planszowe, gry rodzinne, Jeanne Landart, Nowe strony. Podróż w głąb książek, Rebel, recenzent książek dla dzieci, recenzje gier, recenzje książek, Wydawnictwo Rebel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja