Jamajka – recenzja gry planszowej

Tytuł: Jamajka
Autorzy: Malcolm Braff, Bruno Cathala, Sebastien Pauchon
Ilustracje: Mathieu Leyssenne

Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2021

Czas gry: ok. 40-60 minut
Liczba graczy: od 2 do 6 osób
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Zapuśćmy się tym razem do wyspiarskiego zakątka świata, gdzie zasady dyktują… żądni przygód piraci!

,,Jamajka” to gra planszowa dla całej rodziny, która zapewnia mnóstwo emocji oraz doskonałą oprawę wizualną. W nowym wydaniu ukazała się na polskim rynku z końcem 2021 roku. 

Planszówka przeznaczona jest dla od 2 do 6 osób. Zadaniem uczestników jest… dotrzeć jako pierwszym do mety! Trzeba jednak uważać, bowiem przekroczenie umownej linii w pierwszej kolejności, wcale nie oznacza finalnej wygranej.

Dużych rozmiarów pudełko zawiera rozkładaną planszę, 66 kart akcji, 12 kart skarbów, 80 żetonów złotych dublonów, 45 prowiantu, 45 prochu, 9 żetonów skarbów, kartonikowy znacznik kompasu, 2 kości akcji plus kość walki/braków, 6 planszetek ładowni, dobrze zaprojektowaną instrukcję z zaznaczonymi rozdziałami, które są widoczne bez otwierania jej oraz 6 pionków-statków. W przypadku mojego wydania, które było tym premierowym, w pudełku znalazł się dodatkowy statek w pięknym lazurowo-przezroczystym kolorze!

Mechanika ,,Jamajki” jest bajecznie prosta. Początkowo gracze wybierają bohatera, w którego wcielą się w tej rozgrywce. Polecam, żeby kolor z tła na jego kartach, zastosować także w przypadku statków (wtedy trudniej się pomylić). Jedna osoba zostaje tymczasowym kapitanem i rzuca kostkami. Wszyscy gracze wybierają jedną kartę z trzech, które mają na rękach i to właśnie czynności, jakie są na nich zaznaczone, będą miały zastosowanie w danej rundzie. 

Gracze mają do wyboru zrobić ruch na planszy (do przodu czy też do tyłu) lub załadować na statek proch, prowiant albo złoto. Jeżeli dwójka uczestników zabawy spotka się na tym samym polu – trzeba będzie rozegrać morską bitwę! Wtedy oprócz szczęścia przyda się także zmagazynowany w ładowni proch.

 

W przypadku rozgrywki tylko w dwie osoby, na planszy należy umieścić także statek widmo. Nie obowiązuje go większość zasad, a jego zadaniem jest utrudnianie życia pozostałym graczom.

Gra ,,Jamajka” jest czymś pomiędzy tradycyjną planszówką, w której ważne jest dotarcie do mety, a bardziej rozbudowaną mechaniką, która zawiera także ukryte misje, elementy wpływania na wynik innych graczy oraz możliwość zmniejszenia losowości w przypadku rzutów kośćmi. 

To pozycja dla nieco bardziej zaawansowanych młodych graczy, którzy oczekują czegoś więcej od panszówki, niż tylko bezmyślnego przesuwania pionków! ,,Jamajka” będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 8 roku życia.

Grę do recenzji przekazało Wydawnictwo Rebel:

 

Poprzedni wpis
Moja złość, Mój spokój – recenzja książek z ćwiczeniami relaksacyjnymi dla dzieci
Następny wpis
10 najlepszych książek dla dzieci 2021 cz. I
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +8, +9, 2021, Bruno Cathala, gry familijne, gry planszowe, gry rodzinne, Jamajka, Jamajka gra, Jamajka planszówka, Malcolm Braff, Mathieu Leyssenne, piraci, Rebel, recenzje gier, rodzinne gry planszowe, Sébastien Pauchon, Wydawnictwo Rebel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja