Tytuł: ,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady”
Seria: Enola Holmes
Autor: Nancy Springer
Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka–Salamon
Wydawnictwo: Poradnia K
Rok wydania: 2019
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna
Recenzja:
Czas powrócić do XIX-wiecznego Londynu, gdzie czeka na nas rozpoczęta przed kilkoma miesiącami zagadka.
,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady” to drugi tom powieści detektywistycznej dla starszych dzieci i nastolatków autorki Nancy Springer.
Pełna zaskakujących splotów akcji, błyskotliwej fabuły i złożonych osobowości książka porwie do lektury nawet osoby, które jeszcze nie czytały pierwszej części serii – ,,Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza”. Osobiście jednak polecam, żeby czytać je w kolejności. Tylko w ten sposób zyskamy pełen obraz na historię i będziemy mogli dostrzec wszystkie serwowane nam niuanse intryg.
Rozmowa dwóch braci wprowadza w fabułę tych, którzy jednak nie czytali pierwszej książki lub tych, którzy nie wszystko pamiętają. Jednym z tych mężczyzn jest Sherlok Holmes.
Chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać, jaką rolę w literaturze odegrała ta postać. W serii o Enoli Holmes mamy jednak pewien twist. Okazuje się, że jest on tylko – co prawda obdarzonym niezwykłą inteligencją i sprytem, ale jednak – pobocznym bohaterem i jednocześnie starszym bratem tytułowej postaci.
Główne skrzypce zdecydowanie odgrywa tutaj 14-letnia dziewczyna, która w pierwszym tomie uciekła z domu i żyje teraz w Londynie, wcielając się w różne postacie.
Enolę charakteryzuje niewątpliwie ogromna bystrość umysłu, jednak jej najważniejszą cechą jest niezależność, a to w czasach, których przyszło jej żyć, jest dość osoboliwym wyróżnikiem.
Dziewczyna w przebraniu statycznej i bezbarwnej panny Ivy Meshle, skrytej siostry zakonnej oraz nieśmiałej nowobogackiej żony zaczyna podążać za kolejną sprawą. Chce rozwikłać zagadkę, z którą nie poradziła sobie londyńska policja.
Wyrusza na poszukiwania zaginionej lady Cecily Alistair, jej równolatki, która zniknęła w atmosferze skandalu. Enola udowodni jednak, że prawda jest zupenie odmienna od pierwotnych założeń, a młodziutka lady skrywa znacznie więcej tajemnic, niż mogłoby się wydawać.
,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady” pisana jest językiem nieco archaicznym, co dodaje jej tylko masę uroku i pozwala na nowo odkryć w sobie fascynację tamtymi czasami.
Niektóre użyte przez tłumaczkę słowa, jak np. głupiątko, zupełnie mnie ujęło! A inne, jak chociażby garota, pozwoliły dowiedzieć się o istnieniu rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia.
,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady” to jednak przede wszystkim historia o początkach buntu kobiet, które dość miały przymusowego wydawania za mąż, lekceważenia oraz nauki tylko rzeczy przystających panienkom. Kobiety pragnęły być wolne, a Enola swoją postawą i siłą charakteru udowadniała każdemu mężczyźnie, że dorównuje im pod każdym aspektem, a nawet ich przewyższa!
Niezwykle polecam tę książkę czytelnikom powyżej 13 roku życia i z ogromną ciekawością czekam na kolejną część!
Link do strony Wydawnictwa: http://sklep.poradniak.pl/kolekcja/nowosci/sprawa-leworecznej-lady-nancy-springer
2 komentarze. Zostaw komentarz
[…] Do premiery serialu o Enoli Holmes jest już coraz bliżej (podobno planowana jest na wrzesień!), a my tymczasem możemy podziwiać kolejne tomy tej komiksowej interpretacji (dla lubiących dłuższe teksty, zerknijcie też tutaj – ,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady“)! […]
Ta książka już za mną i bardzo mi się podobała 🙂 Pośród innych książek młodzieżowych wartych uwagi polecam „Mery Majkę” 🙂