Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady – recenzja

Tytuł: ,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady”

Seria: Enola Holmes

Autor: Nancy Springer

Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka–Salamon

Wydawnictwo: Poradnia K

Rok wydania: 2019

Objętość: prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

 

Recenzja:

Czas powrócić do XIX-wiecznego Londynu, gdzie czeka na nas rozpoczęta przed kilkoma miesiącami zagadka.

 

,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady” to drugi tom powieści detektywistycznej dla starszych dzieci i nastolatków autorki Nancy Springer.

 

Pełna zaskakujących splotów akcji, błyskotliwej fabuły i złożonych osobowości książka porwie do lektury nawet osoby, które jeszcze nie czytały pierwszej części serii – ,,Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza. Osobiście jednak polecam, żeby czytać je w kolejności. Tylko w ten sposób zyskamy pełen obraz na historię i będziemy mogli dostrzec wszystkie serwowane nam niuanse intryg. 

 

 

 

Rozmowa dwóch braci wprowadza w fabułę tych, którzy jednak nie czytali pierwszej książki lub tych, którzy nie wszystko pamiętają. Jednym z tych mężczyzn jest Sherlok Holmes.

 

Chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać, jaką rolę w literaturze odegrała ta postać. W serii o Enoli Holmes mamy jednak pewien twist. Okazuje się, że jest on tylko – co prawda obdarzonym niezwykłą inteligencją i sprytem, ale jednak – pobocznym bohaterem i jednocześnie starszym bratem tytułowej postaci.

 

Główne skrzypce zdecydowanie odgrywa tutaj 14-letnia dziewczyna, która w pierwszym tomie uciekła z domu i żyje teraz w Londynie, wcielając się w różne postacie. 

 

 

 

Enolę charakteryzuje niewątpliwie ogromna bystrość umysłu, jednak jej najważniejszą cechą jest niezależność, a to w czasach, których przyszło jej żyć, jest dość osoboliwym wyróżnikiem. 

 

Dziewczyna w przebraniu statycznej i bezbarwnej panny Ivy Meshle, skrytej siostry zakonnej oraz nieśmiałej nowobogackiej żony zaczyna podążać za kolejną sprawą. Chce rozwikłać zagadkę, z którą nie poradziła sobie londyńska policja. 

 

Wyrusza na poszukiwania zaginionej lady Cecily Alistair, jej równolatki, która zniknęła w atmosferze skandalu. Enola udowodni jednak, że prawda jest zupenie odmienna od pierwotnych założeń, a młodziutka lady skrywa znacznie więcej tajemnic, niż mogłoby się wydawać.

 

,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady” pisana jest językiem nieco archaicznym, co dodaje jej tylko masę uroku i pozwala na nowo odkryć w sobie fascynację tamtymi czasami.

Niektóre użyte przez tłumaczkę słowa, jak np. głupiątko, zupełnie mnie ujęło! A inne, jak chociażby garota, pozwoliły dowiedzieć się o istnieniu rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

 

,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady”  to jednak przede wszystkim historia o początkach buntu kobiet, które dość miały przymusowego wydawania za mąż, lekceważenia oraz nauki tylko rzeczy przystających panienkom. Kobiety pragnęły być wolne, a Enola swoją postawą i siłą charakteru udowadniała każdemu mężczyźnie, że dorównuje im pod każdym aspektem, a nawet ich przewyższa! 

 

Niezwykle polecam tę książkę czytelnikom powyżej 13 roku życia i z ogromną ciekawością czekam na kolejną część!

Link do strony Wydawnictwa: http://sklep.poradniak.pl/kolekcja/nowosci/sprawa-leworecznej-lady-nancy-springer

 

 

Poprzedni wpis
Dziewczyny – recenzja
Następny wpis
Sto porad dla kłamczuchów – recenzja
Tags: +100, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2019, bystrość, detektyw, Elżbieta Gałązka - Salamon, emancypacja, Enola Holmes, Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady, kobieta detektyw, książki detektywistyczne dla dzieci, książki dla dzieci, literatura młodzieżowa, Londyn, młodzieżowa powieść detektywistyczna, Nancy Springer, Poradnia K, powieść detektywistyczna, prawa kobiet, recenzje książkowe, samodzielność, Sherlok Holmes, siostra Sherloka Holmes'a, Wydawnictwo Poradnia K, XIX wiek

2 komentarze. Zostaw komentarz

  • […] Do premiery serialu o Enoli Holmes jest już coraz bliżej (podobno planowana jest na wrzesień!), a my tymczasem możemy podziwiać kolejne tomy tej komiksowej interpretacji (dla lubiących dłuższe teksty, zerknijcie też tutaj – ,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady“)! […]

    Odpowiedz
  • Ta książka już za mną i bardzo mi się podobała 🙂 Pośród innych książek młodzieżowych wartych uwagi polecam „Mery Majkę” 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja