Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady – recenzja

Tytuł: ,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady”

Seria: Enola Holmes

Autor: Nancy Springer

Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka–Salamon

Wydawnictwo: Poradnia K

Rok wydania: 2019

Objętość: prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

 

Recenzja:

Czas powrócić do XIX-wiecznego Londynu, gdzie czeka na nas rozpoczęta przed kilkoma miesiącami zagadka.

 

,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady” to drugi tom powieści detektywistycznej dla starszych dzieci i nastolatków autorki Nancy Springer.

 

Pełna zaskakujących splotów akcji, błyskotliwej fabuły i złożonych osobowości książka porwie do lektury nawet osoby, które jeszcze nie czytały pierwszej części serii – ,,Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza. Osobiście jednak polecam, żeby czytać je w kolejności. Tylko w ten sposób zyskamy pełen obraz na historię i będziemy mogli dostrzec wszystkie serwowane nam niuanse intryg. 

 

 

 

Rozmowa dwóch braci wprowadza w fabułę tych, którzy jednak nie czytali pierwszej książki lub tych, którzy nie wszystko pamiętają. Jednym z tych mężczyzn jest Sherlok Holmes.

 

Chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać, jaką rolę w literaturze odegrała ta postać. W serii o Enoli Holmes mamy jednak pewien twist. Okazuje się, że jest on tylko – co prawda obdarzonym niezwykłą inteligencją i sprytem, ale jednak – pobocznym bohaterem i jednocześnie starszym bratem tytułowej postaci.

 

Główne skrzypce zdecydowanie odgrywa tutaj 14-letnia dziewczyna, która w pierwszym tomie uciekła z domu i żyje teraz w Londynie, wcielając się w różne postacie. 

 

 

 

Enolę charakteryzuje niewątpliwie ogromna bystrość umysłu, jednak jej najważniejszą cechą jest niezależność, a to w czasach, których przyszło jej żyć, jest dość osoboliwym wyróżnikiem. 

 

Dziewczyna w przebraniu statycznej i bezbarwnej panny Ivy Meshle, skrytej siostry zakonnej oraz nieśmiałej nowobogackiej żony zaczyna podążać za kolejną sprawą. Chce rozwikłać zagadkę, z którą nie poradziła sobie londyńska policja. 

 

Wyrusza na poszukiwania zaginionej lady Cecily Alistair, jej równolatki, która zniknęła w atmosferze skandalu. Enola udowodni jednak, że prawda jest zupenie odmienna od pierwotnych założeń, a młodziutka lady skrywa znacznie więcej tajemnic, niż mogłoby się wydawać.

 

,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady” pisana jest językiem nieco archaicznym, co dodaje jej tylko masę uroku i pozwala na nowo odkryć w sobie fascynację tamtymi czasami.

Niektóre użyte przez tłumaczkę słowa, jak np. głupiątko, zupełnie mnie ujęło! A inne, jak chociażby garota, pozwoliły dowiedzieć się o istnieniu rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

 

,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady”  to jednak przede wszystkim historia o początkach buntu kobiet, które dość miały przymusowego wydawania za mąż, lekceważenia oraz nauki tylko rzeczy przystających panienkom. Kobiety pragnęły być wolne, a Enola swoją postawą i siłą charakteru udowadniała każdemu mężczyźnie, że dorównuje im pod każdym aspektem, a nawet ich przewyższa! 

 

Niezwykle polecam tę książkę czytelnikom powyżej 13 roku życia i z ogromną ciekawością czekam na kolejną część!

Link do strony Wydawnictwa: http://sklep.poradniak.pl/kolekcja/nowosci/sprawa-leworecznej-lady-nancy-springer

 

 

Poprzedni wpis
Dziewczyny – recenzja
Następny wpis
Sto porad dla kłamczuchów – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Komentarze. Zostaw komentarz

  • […] Do premiery serialu o Enoli Holmes jest już coraz bliżej (podobno planowana jest na wrzesień!), a my tymczasem możemy podziwiać kolejne tomy tej komiksowej interpretacji (dla lubiących dłuższe teksty, zerknijcie też tutaj – ,,Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady“)! […]

    Odpowiedz
  • Ta książka już za mną i bardzo mi się podobała 🙂 Pośród innych książek młodzieżowych wartych uwagi polecam „Mery Majkę” 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja