fbpx

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza – recenzja

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza – recenzja

Tytuł: ,,Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza”

Autor: Nancy Springer

Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka – Salamon

Wydawnictwo: Poradnia K

Rok wydania: 2018

Objętość: prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Holmes. To nazwisko, które chyba jednoznacznie każdy kojarzy z postacią jednego z największych fikcyjnych detektywów wszech czasów – Sherlockiem Holmesem. Już niebawem ma szansę stać się sławne z jeszcze jednego powodu.

 

,,Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza” to powieść detektywistyczna dla dzieci i młodzieży napisana przez Nancy Springer. W Polsce to nowość, ale w Stanach Zjednoczonych, gdzie wydano ją po raz pierwszy, święci triumfy już od ponad 10 lat.

 

 

Już w przyszłym roku (2019) na podstawie serii ma zostać pokazany premierowy film, w którym główną rolę zagra Millie Bobby Brown, znana aktorka młodego pokolenia z serialu ,,Stranger things”, gdzie wcieliła się w postać Jedenastki.

 

,,Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza” opowiada historię 14-latki o tytułowym imieniu i nazwisku, której pewnego dnia ginie matka. Akcja dzieje się w XIX-tym wieku, a przysługujące kobietom prawa są znacznie ograniczone.

 

Dziewczynka krok po kroku odkrywa, dlaczego jej mama postanowiła zbuntować się i uciec, a ona sama poznaje nie tylko uroki dorosłego i niebezpiecznego życia, ale także odważnych wyborów i poczucia własnej wartości.

 

 

 

Enola Holmes dzieli z Sherlockiem nie tylko nazwisko, ale także wysoki stopień pokrewieństwa. Mężczyzna jest jej dużo starszym bratem. Oprócz jednak znanych wszystkich zalet, posiada cały wachlarz wad, które Enola stopniowa odkrywa.

 

Najbardziej dotkliwą dla dziewczyny jest lekceważący stosunek brata do jej inteligencji. Sherlock Holmes uważa, że kobiety mają zbyt małe mózgi by uchodzić za istoty rozsądne i godne zaufania. Enola podejmując kolejne kroki i rozwiązując zagadkę po zagadce stara się go przekonać jak bardzo się myli.

 

 

 

,,Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza” to spore natężenie akcji, młoda i zbuntowana dziewczyna, której nie straszne są wyzwania oraz Anglia sprzed kilku wieków, która przywodzi na myśl czasy wielkich bohaterów i równie niebezpiecznych rzezimieszków.

 

Ta książka zbudowana jest na zestawianiu ze sobą różnych światów: kobiet i mężczyzn, biednych i bogatych, wolnych i uciśnionych, bezpiecznych i groźnych. Autorka przenosi nas z jednego w drugi, gwarantując nam fantastyczną zabawę i prawdziwe emocje.

 

Powieść pisana jest z perspektywy głównej bohaterki, w narracji pierwszoosobowej, dzięki czemu, po pewnym czasie zaczynamy czuć do niej niezwykłą sympatię.

 

,,Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza” to pierwszy tom z napisanych 6! Jestem przekonana, że większość czytelników będzie czekać na ich tłumaczenia z równą niecierpliwością, jak ja.

 

Polecam dla każdego od 11-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: http://sklep.poradniak.pl/kategoria/katalog-wydawniczy/enola-holmes

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
3 komentarze

Post a Comment