fbpx

Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści – recenzja

Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści – recenzja

 

 

Tytuł: ,,Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści”

Autor: Louisa May Alcott

Ilustracje: Lena Grzesik

Tłumaczenie: Mira Czarnecka

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Nie ma nic piękniejszego, niż wzruszająca lektura czytana w świetle palących się lampek choinkowych, zapachu cynamonowej herbaty oraz studzących się w kuchni pierniczków.

 

,,Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści” to zbiór pięknych opowiadań idealnie oddających niezwykły czas zbliżających się Świąt. Ich autorka – Louisa May Alcott, XIX – wieczna amerykańska pisarka zawarła w nich pewną nutę romantyzmu i magii.

 

Nie ma wielkiego znaczenia, że akcja powieści ma miejsce prawie 200 lat temu, ich wymowa jest w dalszym ciągu niezwykle aktualna, a losy bohaterów poruszą serce nawet najbardziej gruboskórnego czytelnika.

 

 

 

,,Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści”  zawiera 6 indywidualnych opowiadań oraz jeden fragment z powieści ,,Małe kobietki”. Ich głównym przesłaniem jest zazwyczaj przyjemność w niesieniu pomocy innym, bezinteresowność w tym, co się robi, skromność oraz szeroko rozumiane dobro.

 

Bohaterami historii są przeważnie nastolatki, które zmagają się z trudnościami życia. Czasami dzieci pojawiają się jako postacie drugoplanowe, ale zawsze pełnią kluczową rolę w całości.

 

 

 

Autorka zwraca także uwagę na samotnych staruszków, zdanych tylko na siebie, niedocenianych oraz zapomnianych przez bliskich. O tym, jak ważna jest pamięć o nich, szczególnie w taki dzień jak Boże Narodzenie.

 

Pisze o biednych i bogatych, o tym jak ich światy przenikają się mimo wielu różnic, które je charakteryzują. Zwraca uwagę czym powinny być Święta oraz jaka jest ich istota. Jak dobre uczynki mogą być zaraźliwe oraz jak wspaniale jest pomagać innym.

 

,,Naprawdę można by pomyśleć, że bogaci ludzie mogliby od czasu do czasu przypomnieć sobie o biednych. Takie małe dowody zainteresowania sprawiłyby, że czułybyśmy, że ktoś o nas pamięta, i to nie może być taki duży kłopot, zabrać dwie małe dziewczynki na przedstawienie”. Louisa May Alcott, Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści, Co może uczynić miłość, str. 116

 

 

 

,,Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści” można z powodzeniem przyrównać do wielu ,,Opowieści wigilijnych” w jednej książce. Potrafią uwrażliwić i wprawić w zastanowienie każdego, kto poświęci im chwilę. Czar dawnych czasów oraz przemycanych przez tłumacza staromodnych wyrazów, pogłębia efekt nostalgii.

 

Na taki sam podziw zasługuje okładka. Grzbiet oprawiony płótnem oraz wgłębiony kwadrat na świąteczną grafikę wprawia czytelnika w świąteczny nastrój.

 

,,Połowa prawdziwego piękna, cnoty i liryczności ląduje w skromnych duszach, ukrytych w nieatrakcyjnych ciałach”. Louisa May Alcott, Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści, Imbryk pani Podgers, str. 163

 

Powyższy cytat mógłby być doskonałym podsumowaniem ,,Cudownego Bożego Narodzenia”. Całego uroku Świąt nie należy bowiem starać się upatrywać w świecidełkach, kolorowych wstążkach czy strojnych kreacjach w których ludzie siadają do wigilijnego stołu. Ale właśnie warto spojrzeć głębiej i dostrzec to, co ukryte jest pod płaszczem powierzchowności. Docenić chwilę z rodziną i bliskimi oraz otworzyć się na innych.

 

Polecam tę książkę wszystkim od 13-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/cudowne-boze-narodzenie-i-inne-swiateczne-opowiesci.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--