Życie i przygody Świętego Mikołaja – recenzja

Życie i przygody Świętego Mikołaja – recenzja

 

 

 

Tytuł: ,,Życie i przygody Świętego Mikołaja”
Autor: L. Frank Baum
Ilustracje: Lena Grzesiak-Zysk
Tłumaczenie: Mira Czarnecka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2019
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:
Święty Mikołaj jest jednym z największych i najwspanialszych symboli Bożego Narodzenia. Pochodzenie jego postaci bez względu na to, czy postrzega się je przez pryzmat świecki czy sakralny, jest jednak owiane tajemnicą.

Książka ,,Życie i przygody Świętego Mikołaja” to pełna uroku niewielka powieść, która w tym roku obchodziła swoje 117 urodziny! Jej autorem jest niezwykle znany L. Frank Baum, który zasłynął przede wszystkim serią związaną z Krainą Oz. Jego najsłynniejsza książka ,,Czarnoksiężnik z Krainy Oz” ukazała się w Chicago w 1900 roku.

 

,,Życie i przygody Świętego Mikołaja” także zyskała miano klasyki, a dzieci zaczytują się w nią już od dziesiątek lat.

To niezwykle ciepła historia o pochodzeniu Świętego Mikołaja, który najpierw był po prostu Mikołajem, a jeszcze wcześniej – porzuconym w lesie dzieckiem.

Nie był to jednak zwykły las, ale magiczne miejsce zamieszkiwane przez nieśmiertelne i fantastyczne istoty. Choć było to wbrew ustalonym zasadom, jedna z nimf zaopiekowała się porzuconym ludzkim dzieckiem. Od tej pory Mikołaj stał się nieodłączną częścią ich egzystencji, jednocześnie stając się swojego rodzaju pośrednikiem pomiędzy tym, co wieczne, a tym co czasowe.

 

 

 

Najpierw sam będąc dzieckiem, a później dorastając, Mikołaj uświadomił sobie, jak bardzo kocha dzieci. Jedyne czego pragnął, to uszczęśliwiać je i odganiać ich smutki.

Musiał wyrzec się życia w magicznym lesie, żeby osiąść tuż na granicy. Ze swojej chatki mógł wyruszać w długie podróże w które zabierał robione przez siebie zabawki.

 

Ogromnym atutem tej książki jest fakt, że sam Mikołaj w wypowiadanej przez siebie kwestii podkreśla, że każde dziecko powinno zostać obdarowywane – bez względu na to,
czy jest grzeczne czy niegrzeczne. Mężczyzna w głębi duszy wierzył, że dzieci definiuje przede wszystkim niewinność, a nie ich tymczasowe zachowanie.

 

Podczas swojego życia przekonał się także, że nie powinno dzielić się najmłodszych według ich statusu społecznego. To nie od nich zależy, w jakim rodzą się domu i kto je wychowuje. Każde z nich odczuwa jednak ogromną potrzebę zabawy, chce być kochane i otaczane uwagą.

 

 

 

,,Życie i przygody Świętego Mikołaja” to 3 częściowa powiastka, która ma piękną okładkę, nawiązującą do zeszłorocznej premiery innej klasycznej historii –
,,Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści”.

 

Zachwyci zarówno młodszych jak i tych starszych czytelników oraz doskonale wprawi w nastrój świątecznej atmosfery.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/zycie-i-przygody-swietego-mikolaja.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment