Książka dobrze zaprojektowana – ósma edycja konkursu

31 maja 2023 roku poznaliśmy autorów oraz ich książki, które wyróżniły się w międzynarodowym konkursie ,,Książka dobrze zaprojektowana”. To już ósma edycja wydarzenia rozstrzygającego się na mapie Śląska, organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.

Książka dobrze zaprojektowana

Nad tym jak należy robić książki, można byłoby się długo zastanawiać – zapewne przydatny będzie dobry warsztat, zdolności ilustracyjne oraz zasobne pokłady kreatywności. W przypadku jednak książki dla niedorosłego odbiorcy kluczem, moim zdaniem, jest pasja oraz umiejętność znalezienia w sobie wewnętrznego dziecka.

Jury w składzie: 

  • Krystyna Lipka-Sztarbałło (przewodnicząca jury, znana w Polsce i na świecie ilustratorka),
  • Magdalena Kłos-Podsiadło (założycielka wydawnictwa Wytwórnia, promotorka oraz odkrywczyni talentów),
  • Ewa Kokot (historyczka sztuki zajmująca się edukacją twórczą oraz animacją artystyczną),
  • Gosia Herba (ilustratorka takich książek jak ,,Van Dog” czy ,,Balonowa 5”),
  • Zofia Oslislo-Piekarska (kulturoznawczyni, specjalistka od typografii oraz projektowania książek),

wyłoniło z 260 zgłoszeń zwyciężczynie (bo konkurs został zdecydowanie zdominowany przez kobiety), przyznając im trzy główne nagrody, wyróżnienia honorowe oraz nagrody wydawców. 

Wyniki konkursu oraz zaproszenie na wystawę

Otrzymałam od organizatora konkursu dostęp do wybranych prac, dlatego z przyjemnością się nimi dzielę. Poniżej znajdziecie tytuły książek oraz nazwiska ich twórców. Obserwując te fragmenty, można dostrzec odświeżającą odwagę autorów, mocno graficzne ilustruje oraz różnorodność poruszanych tematów.

3. nagroda – Serafima Kosikava, Czechy (Ladislav Sutnar Faculty of Design and Art University of West Bohemia)

Pop-up ocean alphabet

2. nagroda – Paulina Strojniak, Polska (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie)

Czerwona łata

1. nagroda – Anina Mengerová, Czechy (Academy of Arts, Architecture and Design in Prague)

Jarní pahorek a další malé výlety 

Nie ma tutaj schematu. Każda ze zgłoszonych książek opowiada historię, w którą aż chciałoby się zagłębić od deski do deski. Jeżeli macie ochotę wejść w buty jurorów – do 9 lipca 2023 roku istnieje możliwość obejrzenia 66 wyselekcjonowanych prac na wystawie w Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki. Jestem ciekawa czy wasze wybory, pokryłyby się z decyzjami jury! 

Nauka jest fajna

Równocześnie, w tym samym miejscu, czyli Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki, można zobaczyć jeszcze jedną wystawę. Jest to zbiorowy, interaktywny projekt, który opiera się na ilustracjach z popularnonaukowych książek dla dzieci. 

Organizatorzy obiecują, że do 9 lipca 2023 roku każdy zwiedzający będzie mógł wybrać ścieżkę doświadczania wstawy. Zawarte w niej tematy ekologii, zdrowia, techniki, ludzi, sztuki i historii pomogą rozszerzyć dziecięce (i nie tylko) horyzonty oraz z nowej perspektywy spojrzeć na kwestie znanych sobie lektur. 

Wystawa ,,Nauka jest fajna” zaprasza do angażującego spędzania czasu. Na miejscu znajdziecie także ilustracje z takich wydawnictw jak:

Konkurs książki dziecięcej

Czy takie konkursy jak ,,Książka dobrze zaprojektowana” to inicjatywy, które słusznie pojawiają się w przestrzeni entuzjastów literatury? Zdecydowanie! Poszerzają one nie tylko potencjalnie grono czytelników, organizując dodatkowe wydarzenia towarzyszące, ale są szansą dla młodych twórców na rozpoczęcie kariery autora lub ilustratora. 

W trakcie ośmiu edycji ,,Książki dobrze zaprojektowanej” udało się organizatorom wyłonić wiele talentów. Dzięki ich zaangażowaniu jest szansa, że na półkach księgarń, bibliotek, ale i w domach małych czytelników nie będzie brakować wartościowych lektur, które uwrażliwiają na świat i pokazują nowe punkty widzenia.

Jeszcze raz zachęcam do odwiedzenia dwóch wystaw w katowickim Rondzie Sztuki! Więcej informacji o nich znajdziecie tutaj: https://rondosztuki.pl/wydarzenie.php?id=895

Informacje na temat ósmej edycji konkursu: https://asp.katowice.pl/uczelnia/wydarzenia/ksiazka-dobrze-zaprojektowana-zacznijmy-od-dzieci/aktualna-8-edycja-konkursu

Moja galeria ulubionych ilustracji: 

Agata Stańczak, Czym chata bogata serwuje Agata

Małgorzata Sławińska, Gdzie jesteś, Dziadku?

Serafima Kosikava, Where the rainbow ends? 

Poprzedni wpis
Bieszczady. Przewodnik dla małych i dużych odkrywców – recenzja
Następny wpis
Róża na tropie. Zagadka ekspresu polarnego – recenzja
Tags: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, ASP w Katowicach, Katowice, konkurs na książkę dla dzieci, konkursy dla twórców książek, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Książka dobrze zaprojektowana, książki dla dzieci, Magdalena Kłos-Podsiadło, wydarzenia Katowice, wydarzenia literackie, wystawa ilustracji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja