Szczęście bajkami cerowane – recenzja

Tytuł: ,,Szczęście bajkami cerowane”

Autor: Urszula Anna (Tomasz Chodkowski)

Ilustracje: Marzena Maya Rostkowska

Wydawnictwo: Virgo

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Wszystkim nam potrzeba szczęścia. Dla wielu osób jest jednak ono czymś nieosiągalnym – jakąś mistyczną siłą, która trafia się tylko tym nielicznym, nie pozwalając zawalczyć o siebie każdemu, kto tylko jej potrzebuje.

 

,,Szczęście bajkami cerowane” to niezwyczajna książka, która kryje w sobie wiele niespodzianek. Pierwszą jest postać autorki, a w zasadzie autora. Choć na okładce widnieją imiona Urszula Anna, to w rzeczywistości tekst został napisany przez Tomasza Chodkowskiego. Skąd ta zamiana? Autor postanowił tym celowym zabiegiem oddać sprawiedliwość kobietom, które kiedyś mogły wydawać książki tylko pod męskimi imionami. Poza tym, wyposażając narratora w cechy żeńskie, nadał tekstowi bardziej uniwersalny zasięg. 

 

 

Zaglądając jednak do tej lektury nie spodziewajcie się tytułowych bajek – przynajmniej takich w klasycznym znaczeniu. ,,Szczęście bajkami cerowane” jest zbiorem myśli i swego rodzaju lekcji, które mają przybliżyć czytelnika do samodzielnego zatroszczenia się o swoje szczęście. Pomogą także zastanowić się czym ono jest, w jaki sposób można je w sobie rozwijać oraz pielęgnować i zaoferują znajomość trzech ważnych wskazówek, bez których ludzkie życie nie może być pełne. 

 

Książkę najlepiej czytać wspólnie z dziećmi lub potraktować ją jako samodzielną lekturę dla dorosłych. Każdy rozdział skorzysta na późniejszym omówieniu i refleksji – niektóre z nich wręcz kończą się życzeniami dobrego snu i naturalnie zachęcają do zrobienia sobie przerwy i pozwolenia przesłaniu wybrzmieć w odpowiednim czasie. 

 

 

Autor porusza w książce takie kwestie jak źródło szczęścia czy zastanawia się, dlaczego jedni ludzie postrzegają je zupełnie inaczej niż inni. Za powód odbierania sobie potrzebnej beztroski często typuje niektóre religie – nie mówi wprost które konkretnie, ale z treści starszy czytelnik będzie w stanie łatwo się tego domyślić.

 

Trudno jednak nie wspomnieć, że jest to książka pełna optymizmu i zaraźliwego ciepła. Jej treść koi i daje nadzieję. Na kartach ,,Szczęście bajkami cerowane” wszystko wydaje się proste i na wyciągnięcie ręki. Od rekomendowanych ,,małych kroków” może zacząć każdy z nas, żeby optymizmem móc zarażać innych – szczególnie dzieci. 

 

 

Książka wypełniona jest także wieloma metaforami, które dobrze działają na wyobraźnię. Autor często przytacza znane powiedzenia lub ludowe mądrości, które uzupełniają treść lektury. Urozmaiceniem może być także zabawa z oddechem oparta na figurze kwadratu czy propozycje zadań, które pozwolą w lepszym samorozwoju. 

 

Dzięki temu, że narratorem w ,,Szczęście bajkami cerowane” jest mama, która w dodatku często odwołuje się do tego, co robią z tatą, żeby nie dopuścić do siebie złych myśli – lektura staje się bardziej wiarygodna. Ten zachęcający punkt widzenia jest w stanie przekonać dzieci – szczególnie, kiedy książkę czyta na głos jedno z rodziców. 

 

 

Koniecznie przy okazji tej pozycji muszę wspomnieć nie tylko o ilustracjach, ale i o samym wydaniu. ,,Szczęście bajkami cerowane” ma twardą oprawę i dodaną wstążkę jako zakładkę. Strony książki zdobią obrazki Marzeny Maya Rostkowskiej, która za pomogą przenikających się kolorów i niedosłownych interpretacji stworzyła harmonijne tło do tekstu, który ma działanie kojące. 

 

To wyjątkowo ciekawa pozycja, którą każdy powinien choć raz przeczytać. Będzie odpowiednia dla wszystkich czytelników powyżej 14 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://virgobooks.pl/ksiazki/270-szczescie-bajkami-cerowane-urszula-anna.html

 

 

Książka do kupienia także tutaj:KLIK

Poprzedni wpis
Natalie Portman’s Fables – recenzja
Następny wpis
Jest zabawa – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja