Mały Miodowy Miś – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Mały Miodowy Miś
Autorka: Gillian Lobel
Ilustracje: Tim Warnes
Tłumaczenie: Agata Mietlicka
Wydawnictwo: Tekturka
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: ma dużo zalet

Kiedy Księżyc zagląda do dziecięcego pokoju, trudno jest maluchom zasnąć. Znacznie lepiej wyruszyć na pełną przygód wyprawę, spotkać przyjaciół i podążyć srebrną ścieżką.

,,Mały Miodowy Miś” to bestseller, który jeszcze do niedawna dostępny był tylko z drugiej ręki w bardzo wysokich cenach. Tekst do niego stworzyła Gillian Lobel, a za ilustracje odpowiada Tim Warnes (także twórca książki pod tytułem ,,Brzuchatek”, która wkrótce również ukaże się nakładem wydawnictwa Tekturka).

Wizyta u księżyca

Mały miś nie może spać. W jego okno świeci wielki księżyc i malec ma wrażenie, że ten uśmiecha się do niego. Postanawia wyjść więc na dwór, żeby spędzić z nim trochę czasu. Wśród śnieżnych zasp spotyka swoją przyjaciółkę i przyjaciela, którzy podobnie jak on mają ochotę przywitać się z księżycem.

Zwierzaki postanawiają razem złożyć wizytę wielkiemu, srebrnemu znajomemu. Zaczynają wspinać się na wielką górkę, lecz nagle niebo ciemnieje, a księżyc znika z pola widzenia. Czyżby się na nich obraził? A może nie miał ochoty na odwiedziny? Co zrobili bohaterowie w takiej sytuacji?

Ciastka oraz ciepłe mleko

,,Mały Miodowy Miś” jest książką obrazkową, która mogłaby być polecana jako lektura na wieczorne czytania. Dzieci z pewnością łatwo utożsamiłyby się z bohaterem, który podobnie jak one – nie chce pójść spać, tylko najchętniej zajmuje się zupełnie innymi, znacznie ciekawszymi rzeczami.

O ile jednak książka ma piękne, ponadczasowe ilustracje, o tyle z jej treści niewiele wynika. Zwierzaki pod wpływem złej pogody postanawiają zawiesić swoją podróż. Nie docierają do księżyca i gubią się w lesie. Na pomoc przychodzi im mama małego misia, która zabiera wszystkich na ciastka oraz ciepłe mleko.

Gdzie jest księżyc?

Z jednej strony mama misia jest więc ratunkiem w kryzysowej sytuacji – pojawia się w chwili, kiedy dokładnie jest potrzebna. To bardzo pokrzepiające. Pozwala wierzyć małym czytelnikom, że mama to osoba, która zawsze ruszy nam z pomocą. 

Z drugiej strony, nie rozumiem przekazu, który pojawia się wraz z jej słowami. Dotyczą one informacji, że księżyc jest wszędzie: ,,Synku, nie musisz iść aż na księżyc, żeby go spotkać. Przecież on jest wszędzie”. Myślę, że może być to nieco mylące i w kontekście całej książki, raczej niepotrzebne stwierdzenie.

W finalnym więc podsumowaniu ,,Mały Miodowy Miś” to urocza książka pod względem wizualnym. Pod względem fabularnym mnie jednak nie porwała – choć też nie wątpię, że wiele dzieci na pewno ją polubi.

Będzie odpowiednia dla każdego malucha już powyżej 3 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/pl/p/Maly-Miodowy-Mis/107


Poprzedni wpis
Twoje spokojne dziecko – jak radzić sobie ze złością
Następny wpis
Ana Ana. Śpij dobrze, Ano! – recenzja komiksu
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, 2023, Agata Mietlicka, blog książkowy, Gillian Lobel, książka obrazkowa, książki dla dzieci, książki dla dzieci do zasypiania, książki do zasypiania, książki na dobranoc, księżyc, Mały Miodowy Miś, mama, miś, przyjaźń, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Tekturka, Tim Warnes, wieczorne zasypianie, Wydawnictwo Tekturka, wznowienia książek, zima

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja