Kilka uroczych kartonówek od Wydawnictwa Tako – recenzja

Ostatnio Wydawnictwo Tako wydało serię uroczych kartonówek, które zdecydowanie warto poznać! Chciałabym opowiedzieć o wszystkich 3 pozycjach plus jednej wydanej już chwilę temu, które są zabawne, mają proste przesłanie, ciekawych bohaterów i subtelne edukacyjne zacięcie.

 

Autorką trzech najnowszych jest Susanne Strasser – niemiecka autorka oraz ilustratorka, wielokrotnie nagradzana i doceniana na całym świecie. Taro Gomi to z kolei artysta, który stworzył ,,Gdzie jest rybka?”. Można go określić mianem japońskiego klasyka, który w swoim kraju opublikował ponad 400 książek dla dzieci!

 

Wszystkie te kartonówki nieco różnią się formatem, a jedna z nich jest zdecydowanie najdłuższa (,,I jak tu zasnąć?”). Poza tym są solidnie wykonane, wygodne do samodzielnego trzymania oraz nauki obracania stron. 

 

Tytuł: ,,Na huśtawce”, ,,Wieloryb w kąpieli”, ,,I jak tu zasnąć?”

Autor: Susanne Strasser

Ilustracje: Susanne Strasser

Tłumaczenie: Iwona Mączka

Wydawnictwo: Tako

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

,,Na huśtawce” to niezwykła opowiastka ucząca dzieci nazw zwierząt, ale również wprowadzająca je w pierwsze pojęcia… fizyki! Jej głównym bohaterem jest słoń oraz jego ciężar. Słoń chce pohuśtać się na koniku, ale jest na to za ciężki. Nawet, kiedy pojawiają się kolejne zwierzaki – przy czym z każdym kolejnym wzrasta napięcie, huśtawka ani drgnie. W pewnym momencie udaje się ją zrównoważyć, ale ciągle nie można się huśtać. Wtedy pojawia się dziecko, które ratuje sytuację i umożliwia zabawę!

 

 

 

Link do strony Wydawnictwa: http://www.tako.biz.pl/p,767,na-hustawce.html

 

 

Podobna metoda skupiania uwagi najmłodszych czytelników została zastosowana także w kolejnej książce, czyli ,,Wieloryb w kąpieli”. Tym razem głównym bohaterem jest wieloryb, który odpoczywa w wannie. Po chwili przychodzi jednak żółw, który także potrzebuje się odprężyć; bóbr, któremu zimno i chciałby się ogrzać; czy flaming, który musi umyć swoje brudne nogi. 

 

 

 

Kiedy w wannie robi się już naprawdę tłoczno – wieloryb wpada na pewien pomysł i znajduje idealne rozwiązanie (choć nie jestem przekonana, czy spodoba się ono sąsiadom z piętra niżej…)!

 

Link do strony Wydawnictwa: http://www.tako.biz.pl/p,765,wieloryb-w-kapieli.html

 

 

,,I jak tu zasnąć?” to doskonała propozycja bajki na dobranoc. Tutaj także mamy grupę rozmaitych zwierząt, jednak w przeciwieństwie do poprzednich pozycji – poznajemy od razu wszystkie. Nasi bohaterowie leżą w łóżku, jednak jeden z nich nie potrafi zasnąć. Pierwsza wymyka się z pokoju uchatka. Z czasem w łóżku pozostaje tylko jeżyk, który boi się ciemności i także wychodzi, a my wraz z nim… do kolejnego pomieszczenia, gdzie śpi dziecko! 

 

 

 

Mamy tutaj typowe zapętlenie historii, które tylko wzmacnia jej humorystyczny charakter. Gwarantuję, że to opowieść (a szczególnie jej ostatnie rozkładówki) rozśmieszą każdego przedszkolaka!

 

Link do strony Wydawnictwa: http://www.tako.biz.pl/p,766,i-jak-tu-zasnac.html

 

We wszystkich tych trzech książkach Susanne Strasser pojawia się postać dziecka i za każdym razem wygląda tak samo. Mało tego, nigdy nie jest podawana jego płeć, dlatego równie dobrze może być ono zarówno dziewczynką jak i chłopcem. Co więcej, dziecko pełni w tych opowiastkach jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję – jego pojawienie zwiastuje bliski zwrot akcji! Mały czytelnik może więc podświadomie powiązać go z tym, że zaraz stanie się coś ciekawego, a to znaczy, że dziecko w każdej książce jest ważne!

 

 

Tytuł: ,,Gdzie jest rybka?”

Autor: Taro Gomi

Ilustracje: Taro Gomi

Tłumaczenie: Karolina Radomska-Nishii

Wydawnictwo: Tako

Rok wydania: 2017

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

,,Gdzie jest rybka?” różni się od pozostałych, nie tylko ze względu na warstwę wizualną. Jej głównym zadaniem jest ćwiczenie uważności dzieci i nacisk na stronę aktywizacyjną małego czytelnika. 

 

 

 

Główną bohaterką tej historii jest bardzo niesforna rybka, która ciągle ucieka. Chowając się, nieco stapia się z otoczeniem, dlatego dziecko musi się skupić, żeby ją odnaleźć. Zazwyczaj z tymi zagadkami wizualnymi rozprawią się bez trudu maluchy powyżej 2 roku życia. Rodzice lub opiekunowie powinni zachęcać je do pokazywania rybki paluszkiem i chwalenia za każde dobre wskazanie.

 

Link do strony Wydawnictwa: http://tako.biz.pl/p,310,gdzie-jest-rybka.html

 

Wszystkie 4 pozycje od Wydawnictwa Tako to książki mądre, ciekawe i ładne wizualnie. Gdybym miała wybrać tylko jedną z nich, z pewnością miałabym ogromną trudność (dlatego, proszę, nie każcie mi tego robić 😀 ). Polecam zabawę z tymi kartonówkami maluchom już od 1 roku życia.

 

 

 

Poprzedni wpis
Będzie dobrze – recenzja
Następny wpis
Tajemnica filmu – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja