Będzie dobrze – recenzja

Tytuł: ,,Będzie dobrze”

Scenariusz: Paweł Rzodkiewicz

Rysunki: Tomasz Woroniak

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2020

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Piłka nożna nie jest jednym z moich najbardziej ulubionych tematów, jednak ,,Będzie dobrze”, choć rozgrywa się w świecie futbolu, w rzeczywistości mogłoby dotyczyć każdej innej dziedziny. 

 

Twórcami komiksu jest duet Pawła Rzodkiewicza oraz Tomka Woroniaka. Panowie wykorzystując brazylijskie realia, postanowili – przynajmniej w moim odczuciu, całkiem trafnie zobrazować nasze polskie podwórko. W tym wciągającym komiksie zestawili dwie dobrze znane postawy; tradycyjną, która uznaje życie religijne, wiarę w obrządki – nawet te pozbawione logiki czy strach przed gniewem opatrzności; oraz pogląd racjonalny, który przyjmuje rzeczywistość na chłodno, podchodzi do wyzwań dnia w sposób wykalkulowany, nastawiony na zysk i wyniki.

 

 

 

W tej opowieści reprezentantką tej drugiej postawy jest diretora, czyli ktoś na kształt dyrektorki związku piłki nożnej. Z kolei w opozycji do niej stoi praktycznie cała reszta zarządu – wyłącznie mężczyźni wyznający kult przeszłości i uważający każdą zmianę jako zamach na ich sprawnie działający system. Diretora jednak wie, że system nie działa, a przynajmniej nie tak jak powinien.

 

Spiritus movens tej historii jest jednak niejaki Arubinha, zwany także opiekunem duchowym lub szamanem, który pewnego dnia obraża się na zarząd, zaprzestając odmawiania modlitw na poczet drużyny narodowej.

 

Cały kraj zaczyna wywierać presję na dyrektorce, żeby uległa i przeprosiła mężczyznę. Ona jednak jest wierna własnym ideałom i nie zamierza ulec przekonaniu, że sukces drużyny zależny jest wyłącznie od roszczeniowego staruszka. Nawet, kiedy piłkarze kolejny raz zawodzą, choć według obliczeń powinni odnosić zwycięstwa, kobieta jest nieugięta. Dopiero pewien splot wydarzeń sprawia, że ponownie musi zweryfikować swój plan działania.

 

 

 

Komiks ,,Będzie dobrze” nosi bardzo przewrotny tytuł. Z jednej strony pokazuje ogromną ścianę, z którą muszą mierzyć się młodzi ludzie. Walczą nie tylko z bieżącymi problemami, ale muszą przekonać też tych starszych od siebie, że zmiany są ważne i często są też dobre. Z drugiej strony budują swój autorytet, pewność siebie i zdarza się im popełniać błędy. 

 

Warto podkreślić, że przytaczana w tej książce opowieść Mistrzostw Świata 2014 jest fikcją. Będą rozczarowani też ci, którzy liczyli na wiele kadrów z murawy – one są, ale tylko po to, by uwiarygodnić historię i wskazać najważniejsze momenty. Istotą całego komiksu jest bowiem postawa głównej bohaterki, jej decyzje i ciągnące się bez końca ich konsekwencje…

 

,,Będzie dobrze” to ciekawa pozycja, którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu czytelnikowi powyżej 16 roku życia. Przynosi satysfakcję i choć może nie jest szalenie odkrywcza, to miło jest się nią podzielić ze znajomymi.

Link do strony Wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Będzie+dobrze/pokaz.html

 

 

Poprzedni wpis
Uczmy dzieci stosować matematykę – recenzja
Następny wpis
Kilka uroczych kartonówek od Wydawnictwa Tako – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja