Uczmy dzieci stosować matematykę – recenzja

Tytuł: ,,Uczmy dzieci stosować matematykę”

Autor: Danuta Zaremba

Wydawnictwo: Helion

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

Recenzja:

Recenzowanie podręczników zupełnie nie leży w moim zwyczaju. ,,Uczmy dzieci stosować matematykę” reklamuje się jednak jako poradnik, dlatego – jako osoba, która zawsze z tym ścisłym przedmiotem miała trochę pod górę, zdecydowałam się po niego sięgnąć.

 

Byłam pierwszym rocznikiem, który po chwilowej przerwie znów miał pisać obowiązkową maturę z matematyki. Choć nigdy nie była to moja ulubiona dziedzina, to jednak się ucieszyłam, bo co jak co, ale ułamki, procenty czy obliczanie pól najzwyczajniej w świecie bardzo się przydaje.

 

Danuta Zaremba także zdaje sobie z tego sprawę i stosując na czytelnikach odpowiednie podejście, przekonuje ich, że matematyka to nie wykute na blachę wzory czy reguły, ale umiejętność logicznego myślenia!

 

 

 

Książka podzielona jest na 7 rozdziałów, gdzie pierwszy to wprowadzanie, podkreślające jak wielu dorosłych(!) popełnia błędy matematyczne, bo wyniosło ze szkoły błędne rozumowanie. Kolejne odnoszą się do konkretnych działań z uwzględnieniem wieku odbiorcy, dlatego ,,Uczmy dzieci stosować matematykę” jest pozycją uniwersalną, dla uczniów szkoły podstawowej, średniej, a nawet starszych – tych, którzy zakończyli już swoją edukację. 

 

Każdy rozdział początkowo opisuje na kilku stronach podstawowe zasady matematyczne, często nawiązując do przykładów z prawdziwego życia. Później pozwala się sprawdzić, rozwiązując wymyślone przez autorkę zadania (niektóre są naprawdę bardzo ciekawe!) i na sam koniec – daje możliwość zweryfikowania swoich wyników. W zasadzie czasami nawet nie dostajemy gotowej odpowiedzi, ale wskazówki w jaki sposób możemy do niej dotrzeć.

 

Nie może być jednak tak zupełnie kolorowo. ,,Uczmy dzieci stosować matematykę” choć bez wątpienia jest książką wartościową i potrzebną, to jednak i bardzo skromną pod kątem wizualnym. Młodzi odbiorcy otoczeni tak wieloma różnymi treściami, z pewnością będą czuli się zawiedzeni mając do czynienia z pozycją, której po prostu brakuje oddechu. Ciasne marginesy, brak nawet najmniejszego akcentu kolorystycznego czy trochę większych rozróżnień poszczególnych, powtarzających się części jest trochę rozczarowujące. 

 

Zdaję sobie sprawę, że nie miała to być książka artystyczna, ale lektura skupiona przede wszystkim na matematycznych działaniach, zmierzająca do bardzo konkretnego celu. Czy jednak jest coś złego w tym, żeby coś było i ładne, i wartościowe?

 

 

 

Mimo to, mam nadzieję, że i tak sięgnięcie po ,,Uczmy dzieci stosować matematykę”, bo jeżeli mają z nią problem, z pewnością (przynajmniej częściowo) uda im się go zniwelować. W dobie nauki zdalnej takie książki naprawdę staję się na wagę złota!

 

Link do strony Wydawnictwa: https://helion.pl/ksiazki/uczmy-dzieci-stosowac-matematyke-poradnik-nie-tylko-dla-rodzicow-danuta-zaremba,uczmyd.htm#format/d

 

Poprzedni wpis
Zgubiona dusza – recenzja
Następny wpis
Będzie dobrze – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +8, +9, 2020, Danuta Zaremba, Helion, książki dla dzieci, książki z zadaniami matematycznymi, matematyka, matematyka dla dzieci, Uczmy dzieci stosować matematykę, Wydawnictwo Helion, zadania matematyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja