Pewna historia – recenzja komiksu

Tytuł: ,,Pewna historia”

Scenariusz: GIPI

Rysunki: GIPI

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Komiksy o dużym ładunku emocjonalnym zawsze pozostawiają czytelnika w stanie pewnej melancholii. Opowiadanie o cierpieniu, poczuciu beznadziejności czy przemijaniu pozwalają zatrzymać się na chwilę i poddać pod rozważania kwestie tego, gdzie znajdujemy się obecnie.

 

,,Pewna historia” to komiks, ale równie dobrze można określić go mianem poezji. Jego autorem jest Gianni Pacinotti, włoski artysta tworzący pod pseudonimem Gipi. W ostatniej nowości Wydawnictwa Timof łączy historię 50-letniego, słynnego pisarza oraz jego przodka, który był na froncie i walczył podczas I wojny światowej. 

 

 

 

Pewnego dnia u mężczyzny zostaje stwierdzona schizofrenia i zachowania obsesyjno-kompulsywne. Landi jednak już od dawna traci kontakt z rzeczywistością. Jego życie krąży wokół rozważań na temat wieku oraz zmian, które w związku z nim zachodzą w jego ciele. Mężczyzna nieustannie myśli o listach, które pozostawił jego dziadek z frontu. Zanurzając się w wykreowany przez siebie świat, zaczyna tracić kontakt z otoczeniem, zaniedbuje rodzinę, aż w końcu zostaje skazany na samotność. 

 

,,Pewna historia” robi na czytelnikach wrażenie ze względu na prowadzoną narrację, ale i także sposób jej obrazowania. Gipi łączy style pokazując momenty chwilowej stabilności za pomocą prostych, monochromatycznych szkiców. Każde odstępstwo w kolorze – a szczególnie te najbardziej barwne rysunki, są nawiązaniem do wewnętrznego ,,ja” Landiego. 

Podobnie wygląda kwestia z retrospekcjami, a w zasadzie alternatywną opowieścią dziadka mężczyzny. Te kadry także zostały szczegółowo przygotowane w lekko wyblakłych, ale jednak kolorowych wersjach. 

 

Czy jest w ,,Pewnej historii” jakiś optymistyczny akcent, którego można się złapać? Czy mimo fabuły zmierzającej wydawałoby się do drogi bez wyjścia, narrator pozostawia czytelnikowi cień nadziei na szczęśliwe zakończenie? 

 

 

 

Wydaje mi się, że nawet pozorne osiągnięcie celów, nie przynosi tutaj żadnej satysfakcji. Obaj mężczyźni mają za sobą tak wiele bolesnych doświadczeń, że choć próbują tłumaczyć sobie swoją przyszłość wizją następnego dnia, niewiele będzie w stanie stłumić ich wewnętrzną niepewność. To symboliczne, umieszczone także na okładce, uschłe drzewo jest tylko złudą, która ani nie ochroni przed deszczem, ani nie da cienia podczas upalnego lata.

 

,,Pewna historia” jest komiksem poruszającym. Pozwala za pomocą obrazów i słów doświadczyć poetyckiego uniesienia. Pozostawia pytania, na które nie trzeba szukać odpowiedzi, ale których obecność warto mieć w świadomości. 

 

Polecam dla dojrzałych czytelników.

Link do sklepu Wydawnictwa: https://sklep.timof.pl

 

 

Poprzedni wpis
Duży Wilk i Mały Wilk – recenzja
Następny wpis
Super Naukoledzy: 2099 – recenzja komiksu
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja