fbpx

Halina – recenzja komiksu

Halina – recenzja komiksu

Tytuł: Halina

Scenariusz: Diego Morales

Rysunki: Ernesto Gonzales

Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Raczej nieczęsto możecie tutaj przeczytać recenzję tego typu pozycji. Choć jest to komiks (które bardzo lubię i często o nich piszę) to jednak tego rodzaju, dość niewybredne poczucie humoru to u mnie rzadkość.

 

,,Halina” początkowo ujęła mnie okładką (tak, taką z kupą i choinką zapachową rodem z PRLu) oraz krótką informacją o autorze od Wydawnictwa Timof.

Z tego opisu wynikało bowiem, że autor scenariusza Diego Morales pochodzi z Podlasia. Wraz z falą emigracji w latach dziewięćdziesiątych wyjechał do Stanów, gdzie zasłynął kilkoma seriami komiksowymi. Fortuna odwróciła się od niego wraz z wydaniem albumu ,,Pooland”, który (jak już sugeruje sama nazwa) narobił niezłego zamieszania wśród tamtejszych patriotów. 

 

 

Nie da się ukryć, że w twórczości autora często przewija się temat fekalny. Ja dopatruję się jednak w jego scenariuszach głębszego podtekstu. Okładka także skłoniła mnie do refleksji. Pozwoliła uzmysłowić jak wiele niewygodnych i czasami potwornie śmierdzących tematów próbuje się ratować taką zapachową choinką (no dobrze, może nie jest to najbardziej odkrywcza myśl tygodnia, ale w taki bezpośredni sposób, rzadko ktoś ją ujmuje).

 

W ,,Halinie” nikt nikogo nie udaje. To nie jest pozycja, która będzie próbowała naśladować literaturę piękną. To komiks bohaterski (dosłownie!) z czarnym charakterem, który obdarzony bezinteresowną miłością, przechodzi gruntowną przemianę. To sprzeciwienie się przemocy, ukazanie w krzywym zwierciadle idealnych postaci oraz (jednocześnie) przemycenie jakiegoś obrazu życia współczesnych. 

 

 

 

,,Halina” po prostu śmieszy, choć nie przyznałby się do tego żaden pseudo intelektualista. To nie jest wyszukany humor, ale nie o to tutaj chodzi. Uderza on trochę w popkulturę, trochę w społeczeństwo, a trochę w jednostkę i samego czytelnika. Warto po ten komiks sięgnąć. Od czasu do czasu każdemu dobrze zrobi tego typu podejście do rzeczywistości.

 

Polecam odbiorcom powyżej 17 roku życia. 

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.timof.pl

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--