Bombastica Naturalis – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: ,,Bombastica Naturalis”

Autor: Iban Barrenetxea

Ilustracje: Iban Barrenetxea

Tłumaczenie: Filip Łobodziński

Wydawnictwo: Tekturka

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Kiedy chcemy wyobrazić sobie miejsce, które inspiruje, odpręża, ale jednocześnie skłania do refleksji i uruchamia wyobraźnię, pewnie wyobrazimy sobie las. Wysokie drzewa będą pięły się ku słońcu prawie zasłaniając jego światło, a gęsta roślinność u ich stóp wypełni przestrzeń bliżej ziemi. 

 

Przyroda od zawsze inspirowała artystów. Była ich bazą, punktem wyjścia od którego wychodziło się dalej, czasami w zupełnie niespodziewanym kierunku. 

 

,,Bombastica Naturalis” nie jest wyjątkiem. Natura zawładnęła tą książką i stała się jej nierozerwalną częścią. Gdyby można ją z czymś porównać, prawdopodobnie byłoby to połączenie ,,Tajemniczego ogrodu” (ale bez rozwiniętej części fabularnej), ,,Parzyziółka (ale nie z realnie istniejącymi okazami) oraz ,,Papiernika (gdzie warstwa wizualna jest tak samo ważna, a może nawet ważniejsza od dodanych do niej słów). 

Autorem tego małego dzieła sztuki jest hiszpański artysta Iban Barrenetxea, który w książce występuje pod pseudonimem dr Bombastusa Cymbalina. Główną część ,,Bombastici Naturalis” poprzedza wprowadzenie tegoż doktora, który przytacza kilka ważnych dla historii faktów. 

 

 

 

Pierwszym z nich jest postać złego czarownika Złowromira, który zasłynął z tego, że przemieniał ludzi w rośliny (co musicie przyznać, rzeczywiście nie trąca sympatią). Drugim jest sama idea stworzenia takiej niezwykłej książki. Doktor Cymbalin napisał ją w 1810 roku, żeby pokazać światu wyhodowane przez siebie nowe, użyteczne gatunki roślin, których przeznaczeniem było służyć ludzkości. 

Jeżeli spodziewacie się jednak tutaj wysokobiałkowej soczewicy, możecie się mocno rozczarować! ,,Bombastica Naturalis” pełna jest niezwykłych okazów, których funkcjonalność jest podważalna, ale ich oddziaływania na wyobraźnię z pewnością nie da się nie docenić! 

 

Każda rozkładówka to magiczna opowieść o roślinach i samym doktorze, który przemierza świat zafascynowany jego możliwościami. Pokazuje czytelnikowi gatunki, które potrafią o siebie zadbać. Jeśli służą w jakiś sposób człowiekowi, to tylko dlatego, że mają na to ochotę, w przeciwnym razie mogą okazać się niebezpieczne lub w najlepszym wypadku – wyjątkowo humorzaste. 

 

 

 

W żadnym wypadku nie jest to książka zwyczajna. To coś w rodzaju albumu, zbioru pięknych ilustracji i niczym nieskrępowanych, momentami poetyckich opisów, które razem tworzą wspaniałą pożywkę dla wyobraźni. 

 

Polecam ją dzieciom nieco dojrzalszym i wrażliwszym, które znajdą radość w poznawaniu świata… po drugiej stronie lustra! 🙂

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/6/39-bombastica-naturalis-9788395110580.html

OFICJALNA PREMIERA JUŻ JUTRO, czyli 28.02.2020 roku! 

 

 

Poprzedni wpis
Urodziny misia – recenzja przedpremierowa!
Następny wpis
Nowa seria ,,Czytamy sylabami” od Wydawnictwa Debit!
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja