
Widmo z Głogowego Wzgórza – recenzja
Tytuł: ,,Widmo z Głogowego Wzgórza”
Seria: Mistrzowie Ilustracji
Autor: Edward Fenton
Ilustracje: Zbigniew Piotrowski
Tłumaczenie: Irena Tuwim
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2019 (1961)
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna
Recenzja:
Powieści kryminalne dla dzieci i młodzieży cieszą się ostatnio coraz większą popularnością, chociaż na dobrą sprawę, pierwsze tego typu lektury pisano już ponad 50 lat temu.
W 1961 mieliśmy w Polsce Zbigniewa Nienackiego i ,,Pierwszą przygodę Pana Samochodzika”. W tym samym roku w Stanach Zjednoczonych zostało napisane ,,Widmo z Głogowego Wzgórza” przez Edwarda Fentona.
Książka otrzymała nagrodę im. Allana Poe w kategorii: Najlepsza książka dla młodzieży. Nie ma się co dziwić, bo od ponad pół wieku dalej jest niezwykle aktualna i można przy niej fantastycznie spędzić czas.
Ostatnio została wznowiona przez Wydawnictwo Dwie Siostry, które w ramach cyklu ,,Mistrzowie Ilustracji” połączyło jej tekst z bardzo minimalistycznymi i zarazem wymownymi obrazami Zbigniewa Piotrowskiego.
W ramach tej serii zostały wydane także m.in. ,,Baśnie angielskie” oraz ,,Mały pokój z książkami”.
,,Widmo z Głogowego Wzgórza” to pełna napięcia opowieść, która zaczyna się bardzo niepozornie. Cała jej siła opiera się w szczególności na subtelnej akcji, małej ilości opisach (których nie lubi narrator, co sam podkreśla) oraz nieco już przestarzałym stylu pisania (z chociażby przestawionym szykiem zdania), ale niezwykle urokliwym i pasującym do tego typu historii.
Głównym bohaterem jest James i to z jego punktu widzenia zostajemy zaznajomieni z całą sprawą. Otrzymuje on od swoich kuzynów – Obiego i Amandy list, w którym zawiadamiają go o przeprowadzce ich rodziny na odludzie, ale przede wszystkim poruszają w wiadomości istotną kwestię tajemniczego widma.
James, jako wielki miłośników spraw podejrzanych – z przyjemnością postanawia wyruszyć z odwiedzinami na Głogowe Wzgórze, gdzie czeka go więcej niespodzianek, niż pierwotnie przypuszczał.
,,Widmo z Głogowego Wzgórza” to przykład powieści z inteligentnymi i charakterystycznymi bohaterami, gdzie każda postać – nawet mająca niewielki udział w opowiadanej historii, jest potraktowana przez pisarza z profesjonalną precyzją. Dzięki temu, że nie ma tu elementów niedopracowanych, a książkę po pierwszym czytaniu, ma się ochotę rozpocząć po raz kolejny.
Polecam ją dla każdego czytelnika powyżej 10. roku życia.
Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-widmo_z_glogowego_wzgorza.html