Dziewczyny z Pillaru – recenzja komiksu dla dorosłych

Tytuł: Dziewczyny z Pillaru
 Scenariusz: Teresa Radice
➜ Rysunki: Stefano Turconi
 Tłumaczenie: Agnieszka Liszka-Drążkiewicz
Wydawnictwo: Mandioca
Rok wydania: 2024

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Czas zejść na ląd i przemykając się uliczkami Plymouth poznać historie tych, których życie zaczyna się dopiero po zmroku. Kolejny komiks niezwykle uzdolnionej pary twórców – Teresy Radice oraz Stefano Turconi właśnie ukazał się nakładem wydawnictwa Mandioca!

Poznajcie Dziewczyny z Pillaru

100 lat po wydarzeniach z Zakazanego portu, poznajemy bohaterki z publicznego domu dla oficerów oraz arystokratów. Nie spodziewajcie się jednak w Dziewczynach z Pillaru zbyt dużej dosłowności. To niezwykle subtelna historia, w której na pierwszy plan wysuwają się uczucia, siostrzeństwo oraz tajemnicze misje, które dopiero mają się rozpocząć.

Dziewczyny z Pillaru to dwuczęściowy komiks kostiumowy (jeśli mogę tak go określić), gdzie troska o strój bohaterów jest tak samo ważna jak fabuła czy zachwycające rysunki (tym razem w kolorze!). Zarówno temu pierwszemu jak i drugiemu niczego nie można zarzucić. 

Akcja jest niebywale wciągająca, a dodatek Mały podręcznik strojów męskich i kobiecych, wojskowych i cywilnych w Anglii początku XIX wieku mógłby posłużyć jako wartościowa lektura dla studentów kostiumografii. Dziewczyny z Pillaru to prawie historia kompletna, poza tym… że urywa się w pewnym momencie.

Opowieść, która dopiero się zaczyna

Wszystko wskazuje bowiem na to, że komiks jest dopiero pierwszą częścią bardziej złożonej serii. Twórcy wprowadzili kilka głównych oraz całkiem sporo pobocznych wątków, nie doprowadzając (jeszcze) żadnego do końca.

Mamy więc historię pewnego jednorękiego Maorysa, który przybywa do Plymouth z bliskim sobie naukowcem, ale los krzyżuje im plany. Czytelnicy otrzymują także romantyczny wątek o jednej z dziewczyn do towarzystwa, która zakochuje się w nieśmiałym i ubogim arystokracie. Wiele wątków jest dopiero zarysowanych, a mimo to wypadają już nad wyraz ciekawie.

Intrygi, wzruszenia i relacje międzyludzkie

Dziewczyny z Pillaru, podobnie jak i Zakazany port mają w sobie urok powieści Jane Austen. Zresztą, sami autorzy w polecanych pozycjach uzupełniających (ciekawe, prawda?) sugerują m.in. film Rozważna i romantyczna oraz Duma i uprzedzenie.

Komiks dostarczy więc z pewnością mnóstwa intryg, wzruszeń oraz świetnie zobrazowanych relacji międzyludzkich. Ja czuję się wciągnięta i niezwykle zachęcona. Mam tylko nadzieję, że nie będę musiała zbyt długo czekać na kontynuację Dziewczyn z Pillaru.

Polecam tę pozycję dorosłym odbiorcom. Polecam do zerknięcia także do jeszcze jednej pozycji tej pary twórców: Ziemia, niebo, kruki.

Link do strony wydawnictwa: https://mandioca.pl/pl/p/Dziewczyny-z-Pillaru/942


Poprzedni wpis
Chris Haughton dla najmłodszych – recenzja serii
Następny wpis
Mówiąca książka interaktywna ,,Pierwsze litery” z piórem KAKADU – recenzja
Tags: +18, 2024, Agnieszka Liszka-Drążkiewicz, Dziewczyny z Pillaru, komiks kostiumowy, komiksy, Mandioca, miłość, recenzje komiksów, siostrzeństwo, Stefano Turconi, Teresa Radice, Wydawnictwo Mandioca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja