Nasze cztery kąty, czyli jak dawniej mieszkano – recenzja

Tytuł: Nasze cztery kąty, czyli jak dawniej mieszkano
Autor: Monika Utnik
Ilustracje: Joanna Czaplewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Dom to jeden z bardziej wdzięcznych i miłych każdemu czytelnikowi tematów. Dom daje nam poczucie bezpieczeństwa, do domu zawsze dobrze się wraca (szczególnie po długiej podróży).

Nasze cztery kąty

Bez względu na to czy mieszkamy w bloku, domku jednorodzinnym, kamienicy czy kilkupoziomowym apartamencie – nasze cztery kąty pewnie wyglądają nieco inaczej, niż te w których mieszkali przodkowie.

Z książką Nasze cztery kąty, czyli jak dawniej mieszkano Moniki Utnik (znanej m.in. z W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada , Brud. Cuchnąca historia higieny) i Joanny Czaplewskiej (którą możecie kojarzyć np. z Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy) odbędziecie architektoniczną podróż pełną inspirujących ciekawostek.

Pierwsze koty za płoty

Zanim jednak wybuchniecie zbyt dużym entuzjazmem – książka zaczyna się trochę rozczarowująco. Dobrze, że autorka zaplanowała ją w porządku chronologicznym, czyli prezentuje domy z najbardziej odległej przeszłości do współczesności.

Szkoda, że pierwsza rozkładówka o jaskini właściwie nie mówi o tym jak kiedyś mieszkali ludzie pierwotni (jest tylko wzmianka o malowidłach naściennych, ale z tego co mi wiadomo, tam gdzie je malowano – nie mieszkano).

Architektura, historia i geografia

Później jest jednak już znacznie lepiej. Ogólnie proporcja tekstu do ilustracji jest bardzo dobra. Jedna rozkładówka to jedno mieszkanie, przeważnie bardzo konkretnego rodzaju oraz umiejscowione w określonym czasie.

W Nasze cztery kąty, czyli jak dawniej mieszkano nie brak ciekawostek nie tylko architektonicznych. Sporo tu historycznych faktów, wzmianek o słynnych postaciach czy informacji geograficznych.

Książka dla dzieci o tym jak mieszkano

Oprócz wnętrz z przeszłości autorki słusznie uwzględniły w lekturze także przykłady mieszkań wpisujące się w kanony sztuki. Obok wymyślnych budynków o falujących kształtach, w tej kategorii można spotkać również piękne przykłady architektury ludowej.

W książce pojawia się także akcent futurystyczny. Nowoczesne wnętrza konkretnych architektów czy przyszłościowe domy dbające o równowagę w środowisku to zmiany w mieszkaniu, które dzieją się na naszych oczach.

Po tej nieco rozczarowującej, pierwszej rozkładówce, czytelnik dostaje więc naprawdę inspirujący kawałek lektury, która wypełniona jest ciekawostkami z całego świata. Aż szkoda, że nie istnieje wersja dla dorosłych tej książki, żeby jeszcze bardziej szczegółowo zagłębić się w różne aspekty domów, schronień czy mieszkań.

Nasze cztery kąty, czyli jak dawniej mieszkano polecam wszystkim powyżej 7 roku życia. Książka sprawdzi się jako ciekawy prezent dla dzieci interesujących się projektowaniem, architekturą czy historią.

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/nasze-cztery-katy–czyli-jak-dawniej-mieszkano/p3372.html


Poprzedni wpis
Wszyscy, którym ufam – recenzja komiksu dla dorosłych
Następny wpis
Mój sen – przedpremierowa recenzja książki z relaksacjami
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2024, architektura, blog książkowy, historia, Joanna Czaplewska, książka obrazkowa, książki dla dzieci, Monika Utnik, Nasza Księgarnia, Nasze cztery kąty, Nasze cztery kąty czyli jak dawniej mieszkano, projektowanie wnętrz, przeszłość, recenzent książek, recenzje książek, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja