Serce olbrzyma – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Serce olbrzyma
Autorka: Hollie Hughes
Ilustracje: Anna Wilson
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Wydawnictwo: Kropka
Rok wydania: 2024
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Nie trzeba być dużym, ani nawet dorosłym, żeby mieć wielkie serce. Bajki z najprostszymi przesłaniami są często najpiękniejsze. Tak właśnie jest z opowiastką, o której piszę w tej recenzji.

Serce olbrzyma to książka obrazkowa duetu Hollie Hughes (autorki m.in. Księżniczki Zielinki) oraz Anny Wilson. Poetycki, wierszowany tekst przetłumaczył Michał Rusinek.

Pomoc w odnalezieniu mamy

Historia opowiada o chłopcu o imieniu Tom, który lubił wiele czasu spędzać na wędrówce po okolicy. Czuł się samotny, bo nie miał mamy. Ten brak bardzo mu doskwierał, ale dzięki niemu był bardziej wrażliwy i empatyczny.

Kiedy pewnego dnia wzgórze okazało się być olbrzymem – i to w dodatku olbrzymem z zagubioną mamą, nie wahał się ani chwili. Tom ruszył z poznanym dopiero co gigantycznym chłopcem, żeby ten nie musiał czuć tego, co on sam czuł na co dzień.

Pocieszenie po stracie

Serce olbrzyma to opowiastka o tym, że każdy z nas chce czuć się kochany. Każde dziecko potrzebuje swoich rodziców, a tęsknota lub samotność to uczucia, które są trudne – ale które finalnie, w odpowiednim czasie oraz po pewnych konkretnych wydarzeniach, można zastąpić tymi pozytywnymi.

Tom, w chwilach zwątpienia oraz po długiej wędrówce, pociesza swojego nowego przyjaciela, że rodzice – nawet jeżeli nie ma ich już fizycznie z nami – towarzyszą swoim dzieciom duchem. Ich pokrzepiającą obecność można dostrzec w nas samych.

Znaczenie Domu po powrocie z wędrówki

Na szczęście w Sercu olbrzyma na czytelników czeka szczęśliwe zakończenie. To finał, który pozwala wierzyć, że rodzice czuwają nad swoimi dziećmi i zjawiają się wtedy, kiedy są potrzebni.

Ostatnie strony niosą również przesłanie o tym, że w domu zawsze będzie czekać na nas ktoś, kto nas kocha. Bo to nasz Dom – miejsce, w które my wkładamy serce i miejsce, z którego miłość wypływa w stronę nas samych.

Niesienie dobra

Serce olbrzyma to książka, która na pozór ma bardzo proste przesłanie, ale w której dorosły odbiorca świadomie może odnaleźć bardzo wiele wartościowych treści. Z jednej strony jest więc to historia o nowej przyjaźni, poszukiwaniach oraz radzeniu sobie z przeciwnościami.

W rzeczywistości jednak to książka, która małemu czytelnikowi pokaże szerokie spektrum emocji i oczywiście… olbrzymie serce. Bo niesienie dobra oraz zachęcanie do bycia bezinteresowanym to jej największe atuty.

Polecam ją wszystkim powyżej 3 roku życia. Dzięki pięknemu wydaniu – dużemu formatowi oraz tłoczeniom mieniącym się folią na okładce, sprawdzi się doskonale jako prezent na każdą okazję.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/105-serce-olbrzyma


Poprzedni wpis
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica dinozaura – recenzja
Następny wpis
Figgrotten – recenzja książki nie tylko dla dzieci
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2024, Anna Wilson, blog książkowy, dobro, empatia, Hollie Hughes, Kropka, książka na prezent, Michał Rusinek, poezja, poezja dla dzieci, poezja dziecięca, poszukiwanie, przebudzenie olbrzyma, przyjaźń, recenzent książek, recenzje książek, Serce olbrzyma, strata mamy, strata rodzica, tęsknota, wędrówka, Wydawnictwo Kropka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja