➜ Tytuł: Figgrotten
➜ Autorka: April Stevens
➜ Ilustracja okładkowa: Sophie Blackall
➜ Tłumaczenie: Maria Kabat
➜ Wydawnictwo: Levyz Books
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Wstrząsy. Czasami mamy wrażenie, jakby ktoś nami potrząsał, albo jakby walił nam się dotychczasowy świat i z tych gruzów powstawało coś nowego. Czujemy, że otwierają się w naszej głowie okienka, które jeszcze do niedawna pozostawały zamknięte.
Pragnienie wolności
Tak właśnie miała bohaterka książki Figgrotten i tak mam ja, tuż po lekturze tej opowiastki. To historia napisana przez April Stevens, opisująca wzloty oraz upadki dorastania. Jest opowieścią o tytułowej Figgrotten, która nadała sobie to dziwne imię, żeby lepiej było jej zrozumieć kim jest.
Książka jest więc tekstem o nietypowej dziewczynce, wypełnionej potrzebą wolności. Dziewczynką, której dni wypełnia obserwacja kruków, czytanie encyklopedii oraz nauka świata.
Siostrzana trudna relacja
Figgrotten ma siostrę, która wydaje się jej zupełnym przeciwieństwem. Christinię można określić jako zwyczajną nastolatkę. Figgrotten nie jest zwyczajna. Choć, kiedy jej starsza siostra nazywa ją Dziwadłem – jest jej najzwyczajniej w świecie przykro.
Gdy jednak Christinia mówi swoim koleżankom, że Figgrotten jest adoptowana (choć nie jest) – główna bohaterka postanawia nigdy więcej nie odezwać się do swojej siostry.
W książce opisywane, siostrzane relacje można nazwać skrajnymi. Ale to dlatego, że charaktery dziewczynek diametralnie się od siebie różnią.
Pewnie każdy, kto tylko ma rodzeństwo, przeżywał gorsze i lepsze chwile z bratem czy siostrą. W Figgrotten widać wyraźnie, że to docieranie się, ale i sprzeczki czy nieporozumienia to wynikowa różnych osobowości, ale także emocji i przywiązania, które mimo wszystko zawsze jest w takich sytuacjach obecne.
Dorosły, który ma wpływ na dziecko
Figgrotten wypełnione jest inspirującymi postaciami. Jest tu pan Stanley nakłaniający do myślenia i potrafiący przekonać człowieka nawet do tego, że matematyka może być inspirująca.
Jest również Alvin, czyli kierowca szkolnego autobusu. Staruszek, który potrafi słuchać, ale przede wszystkim jest ciekawy świata. Można powiedzieć, że to jedna z bardziej kluczowych postaci w tej historii i jestem przekonana, że wzruszy Was ona do łez.
W końcu – są naukowcy, słynni politycy, rodzice. Okazuje się, że obecność interesujących dorosłych ludzi w życiu dziecka jest nieodzowna. Jeżeli młody człowiek ma obok siebie kogoś, z kim może rezonować i czuć, że zawsze jest czas na rozmowę – będzie szybciej się rozwijał i chętniej otwierał na siebie oraz innych.
Książka o dorastaniu
Figgrotten to książka zaskakująca, choć z pozoru bardzo prosta. Teoretycznie opowiada tylko o życiu pewnej dziewczynki. Praktycznie – jest pogłębionym opisem relacji, życia w społeczeństwie i przede wszystkim dorastania.
W Figgrotten to właśnie trudne oraz wymagające momenty prowadzą do dorastania. Kiedy zaczynamy brać do siebie to, co słyszymy na swój temat od innych, albo zmienia się nasze zachowanie względem ludzi, którzy są z nami od dawna – to znaczy, że przechodzimy przemianę.
Myślę, że każde dziecko, które przeczyta Figgrotten przejdzie przemianę. Nie tylko dlatego, że książka pozwoli mu lepiej rozumieć samego siebie, ale także że nauczy go empatii, wybaczania i szukania w ludziach tego, co dobre.
Polecam ją czytelnikom powyżej 10 roku życia.
Link do strony wydawnictwa: https://levyz.pl/shop/figgrotten/