Figgrotten – recenzja książki nie tylko dla dzieci

Tytuł: Figgrotten
Autorka: April Stevens
Ilustracja okładkowa: Sophie Blackall
Tłumaczenie: Maria Kabat
Wydawnictwo: Levyz Books
Rok wydania: 2022
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Wstrząsy. Czasami mamy wrażenie, jakby ktoś nami potrząsał, albo jakby walił nam się dotychczasowy świat i z tych gruzów powstawało coś nowego. Czujemy, że otwierają się w naszej głowie okienka, które jeszcze do niedawna pozostawały zamknięte.

Pragnienie wolności

Tak właśnie miała bohaterka książki Figgrotten i tak mam ja, tuż po lekturze tej opowiastki. To historia napisana przez April Stevens, opisująca wzloty oraz upadki dorastania. Jest opowieścią o tytułowej Figgrotten, która nadała sobie to dziwne imię, żeby lepiej było jej zrozumieć kim jest.

Książka jest więc tekstem o nietypowej dziewczynce, wypełnionej potrzebą wolności. Dziewczynką, której dni wypełnia obserwacja kruków, czytanie encyklopedii oraz nauka świata.

Siostrzana trudna relacja

Figgrotten ma siostrę, która wydaje się jej zupełnym przeciwieństwem. Christinię można określić jako zwyczajną nastolatkę. Figgrotten nie jest zwyczajna. Choć, kiedy jej starsza siostra nazywa ją Dziwadłem – jest jej najzwyczajniej w świecie przykro.

Gdy jednak Christinia mówi swoim koleżankom, że Figgrotten jest adoptowana (choć nie jest) – główna bohaterka postanawia nigdy więcej nie odezwać się do swojej siostry.

W książce opisywane, siostrzane relacje można nazwać skrajnymi. Ale to dlatego, że charaktery dziewczynek diametralnie się od siebie różnią.

Pewnie każdy, kto tylko ma rodzeństwo, przeżywał gorsze i lepsze chwile z bratem czy siostrą. W Figgrotten widać wyraźnie, że to docieranie się, ale i sprzeczki czy nieporozumienia to wynikowa różnych osobowości, ale także emocji i przywiązania, które mimo wszystko zawsze jest w takich sytuacjach obecne.

Dorosły, który ma wpływ na dziecko

Figgrotten wypełnione jest inspirującymi postaciami. Jest tu pan Stanley nakłaniający do myślenia i potrafiący przekonać człowieka nawet do tego, że matematyka może być inspirująca.

Jest również Alvin, czyli kierowca szkolnego autobusu. Staruszek, który potrafi słuchać, ale przede wszystkim jest ciekawy świata. Można powiedzieć, że to jedna z bardziej kluczowych postaci w tej historii i jestem przekonana, że wzruszy Was ona do łez.

W końcu – są naukowcy, słynni politycy, rodzice. Okazuje się, że obecność interesujących dorosłych ludzi w życiu dziecka jest nieodzowna. Jeżeli młody człowiek ma obok siebie kogoś, z kim może rezonować i czuć, że zawsze jest czas na rozmowę – będzie szybciej się rozwijał i chętniej otwierał na siebie oraz innych.

Książka o dorastaniu

Figgrotten to książka zaskakująca, choć z pozoru bardzo prosta. Teoretycznie opowiada tylko o życiu pewnej dziewczynki. Praktycznie – jest pogłębionym opisem relacji, życia w społeczeństwie i przede wszystkim dorastania.

W Figgrotten to właśnie trudne oraz wymagające momenty prowadzą do dorastania. Kiedy zaczynamy brać do siebie to, co słyszymy na swój temat od innych, albo zmienia się nasze zachowanie względem ludzi, którzy są z nami od dawna – to znaczy, że przechodzimy przemianę.

Myślę, że każde dziecko, które przeczyta Figgrotten przejdzie przemianę. Nie tylko dlatego, że książka pozwoli mu lepiej rozumieć samego siebie, ale także że nauczy go empatii, wybaczania i szukania w ludziach tego, co dobre.

Polecam ją czytelnikom powyżej 10 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://levyz.pl/shop/figgrotten/


Poprzedni wpis
Serce olbrzyma – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Nieme królestwa – recenzja komiksu z dreszczykiem
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2022, April Stevens, blog książkowy, bycie nietypowym, dorastanie, dziwoląg, Figgrotten, książki dla dzieci, Levyz, Levyz Books, Maria Kabat, najpiękniejsze książki dla dzieci, przyjaźń, recenzje książek, rodzeństwo, siostra, śmierć kogoś bliskiego, Sophie Blackall, strata, tęsknota, Wydawnictwo Levyz, wydawnictwo Levyz Books, wzruszające książki, żałoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja